উত্তৰ প্ৰদেশত স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যৰ নতুন পৰিকল্পনা , অখিলেশ ৰ অংকত OBC ভোটাৰ !





স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্য আজিৰ তাৰিখত আটাইতকৈ চৰ্চিত নাম , কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্যত নিজৰেই চৰকাৰ থকাৰ পিছত স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যৰ পদত্যাগে উত্তৰ প্ৰদেশৰ ৰাজনীতি ত নতুন নিৰ্বাচনী ঢৌ ৰ সৃষ্টি কৰিছে নেকি ?


২০২২ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে উত্তৰ প্ৰদেশত বিজেপিক এক আঘাত কৰি জ্যেষ্ঠ অ'বিচি নেতা স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যই মংগলবাৰে ৰাজ্যিক কেবিনেটৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। যোগী আদিত্যনাথ নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে দলিত, অ'বিচি, কৃষক আৰু যুৱসকলক অৱহেলা কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে নেতাগৰাকীয়ে।বিজেপিৰ আন তিনিজন বিধায়ক ক্ৰমে অ'বিচি ব্লকৰ দুজন আৰু এজন দলিত , তেওঁলোকেও শ্ৰীযুত মৌৰ্যৰ সমৰ্থনত বিজেপি ত্যাগ কৰিছে আৰু তেওঁৰ ৰাজনৈতিক নেতৃত্ব অনুসৰণ কৰিব বুলি কৈছিল। শ্ৰীযুত মৌৰ্যই ৰাজ্যপাল আনন্দীবেন পেটেললৈ তেওঁৰ পদত্যাগ পত্ৰ ৰাজহুৱা কৰাৰ পিছতে সমাজবাদী পাৰ্টিৰ সভাপতি অখিলেশ যাদৱে শ্ৰীযুত মৌৰ্যৰ সৈতে নিজৰ এখন তাৰিখবিহীন ফটো টুইট কৰিছিল আৰু অ'বিচি নেতা আৰু তেওঁৰ সমৰ্থকসকলক তেওঁৰ দললৈ "স্বাগতম" জনাইছিল।


শ্ৰীযুত মৌৰ্যই তেওঁৰ কৰ্মী আৰু সমৰ্থকৰ সৈতে পৰামৰ্শৰ পিছত আন এটা দলত যোগদান কৰা বা থাকিবলৈ আনুষ্ঠানিক সিদ্ধান্ত ল'ব।তেওঁৰ জীয়ৰী সংঘমিত্ৰা মৌৰ্য বুদাউনৰ এগৰাকী বিজেপি সাংসদ। তেওঁ বুদাউনৰ সাংসদ হিচাপে তেওঁৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পালন কৰি যাব। তেওঁ কয় যে "মোৰ সিদ্ধান্তৰ সৈতে মোৰ পুত্ৰ বা কন্যাৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই।"


ইতিমধ্যে শ্ৰীযুত মৌৰ্যৰ সমৰ্থকসকলে লোকতান্ত্ৰিক বহুজন মঞ্চৰ জৰিয়তে SPৰ সৈতে প্ৰাক-নিৰ্বাচনী মিত্ৰতাক সমৰ্থন কৰিছিল যিটো তেওঁ ২০১৬ চনত SP ত পোনপটীয়াকৈ অন্তৰ্ভুক্ত হোৱাৰ সলনি BSP ত্যাগ কৰাৰ পিছত গঠন কৰিছিল। পাঁচবাৰৰ বিধায়ক, একাধিকবাৰ মন্ত্ৰী আৰু পূৰ্বাঞ্চলৰ কুশীনগৰৰ পাদ্ৰাউনাৰ বৰ্তমানৰ বিধায়ক শ্ৰীযুত মৌৰ্যই যোগী আদিত্যনাথ মন্ত্ৰীসভাত শ্ৰমিক, নিযুক্তি আৰু সমন্বয় দপ্তৰৰ দায়িত্ব পালন কৰিছিল।বহুজন ৰাজনীতিৰ কাঞ্চীৰাম সূতাৰ পৰা অহা শ্ৰীযুত মৌৰ্যই তেওঁৰ পদত্যাগ পত্ৰত কয় যে তেওঁ "বিৰূপ পৰিস্থিতি" আৰু বিজেপিৰ সৈতে আদৰ্শগত পাৰ্থক্য থকা স্বত্বেও নিষ্ঠাৰে মন্ত্ৰীৰ দায়িত্ব পালন কৰিছিল।


শ্ৰীযুত মৌৰ্য, যিয়ে তেওঁৰ জীৱনৰ বেছিভাগ সময় BSPত অতিবাহিত কৰিছিল । তেওঁ নেতৃত্ব দিয়া আটাইতকৈ পিছপৰা জাতিবোৰৰ মাজত বিশেষকৈ মৌৰ্য আৰু কুশৱাহা সম্প্ৰদায়ৰ মাজত এক জনপ্ৰিয় ব্যক্তি হিচাপে গণ্য কৰা হয়। যদি তেওঁ SPত যোগদান কৰে, ই অখিলেশ যাদৱৰ বাবে অধিক উৎসাহজনক হ'ব। যি ইতিমধ্যে পূৱ UP ত মৌৰ্য, ননিয়া চৌহান, কুৰ্মী আৰু ৰাজভৰ OBC সম্প্ৰদায়ৰ সমৰ্থিত দলবোৰৰ সৈতে গুৰুত্বপূৰ্ণ মিত্ৰতা কৰিছে। SP মুৰব্বীয়ে সংখ্যাগতভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু প্ৰভাৱশালী OBC সকলৰ মাজত ব্যাপক গ্ৰহণযোগ্যতা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে যৌথভাৱে কাম কৰিছে যাক বিজেপিয়ে কল্যাণমূলক আঁচনি, হিন্দুত্ববাদী আলোচনা আৰু প্ৰতিনিধিত্বৰ দ্বাৰা আক্ৰমণাত্মকভাৱে আকৰ্ষণ কৰি আহিছে। শ্ৰীযুত মৌৰ্যৰ সিদ্ধান্তৰ পিছত, শ্ৰীযুত যাদৱে তেওঁক এছপিলৈ স্বাগতম জনাইছিল আৰু তেওঁক "সামাজিক ন্যায় আৰু সমতাৰ বাবে যুঁজ দিয়া" নেতা হিচাপে প্ৰশংসা কৰিছিল।"সামাজিক ন্যায়ৰ বিপ্লৱ হ'ব, য'ত ২০২২ চনত পৰিৱৰ্তন হ'ব," এনেদৰে শ্ৰীযুত যাদৱে তেওঁৰ টুইটত কয়।


শ্ৰীযুত মৌৰ্যৰ সমৰ্থনত পদত্যাগ কৰা বিধায়ক ব্ৰজেশ কুমাৰ প্ৰজাপতিয়ে কয় যে যোৱা পাঁচ বছৰত দলিত, অ'বিচি আৰু সংখ্যালঘু নেতাসকলক বিজেপি চৰকাৰে উপযুক্ত সন্মান বা গুৰুত্ব দিয়া নাই। শ্ৰীযুত মৌৰ্যক "শোষিতসকলৰ কণ্ঠস্বৰ" বুলি অভিহিত কৰি শ্ৰীযুত প্ৰজাপতিয়ে কয়, "তেওঁ মোৰ নেতা আৰু মই তেওঁৰ সৈতে আছো।"উন্নয়নৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই RSS ৰ স্থিতিশীল কেশৱ প্ৰসাদ মৌৰ্যৰ পৰা উত্তৰ-কেন্দ্ৰীয় উপ মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু বিজেপিৰ মৌৰ্যমুখই শ্ৰী স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যক তেওঁৰ সিদ্ধান্ত পুনৰ বিবেচনা কৰি আলোচনা কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।


"খৰখেদাকৈ লোৱা সিদ্ধান্তবোৰ প্ৰায়ে ভুল বুলি প্ৰমাণিত হয়," শ্ৰীযুত কেশৱ প্ৰসাদে এনেদৰে টুইট কৰে। বিজেপি চৰকাৰৰ মুখপাত্ৰ সিদ্ধাৰ্থ নাথ সিঙে অধিক সমালোচনা কৰিছিল।তেওঁ শ্ৰীস্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যৰ পিছপৰা জাতিৰ ৰাজনীতি কৰাৰ দাবীৰ ওপৰত প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছিল যেতিয়া তেওঁ দলিত, দৰিদ্ৰ আৰু কৃষকসকলৰ বাবে কাম কৰা একমাত্ৰ দলটো এৰি "এছপিৰ বিন্ধা চক্ৰ" চলাবলৈ কাম কৰিছিল।


১৯৮০ চনত এলাহাবাদৰ প্ৰয়াগৰাজত যুৱ লোক দলৰ সৈতে ৰাজনৈতিক জীৱন আৰম্ভ কৰা শ্ৰীযুত মৌৰ্যই ১৯৯৬ চনত BSP ৰ ৰাজ্যিক সাধাৰণ সম্পাদক হিচাপে নিযুক্ত হোৱাৰ আগতে ১৯৯১ চনৰ পৰা ১৯৯৫ চনলৈ জনতা দলৰ ৰাজ্যিক সাধাৰণ সম্পাদক হিচাপে কাম কৰিছিল। তেওঁ BSP প্ৰধান মায়াৱতীৰ নেতৃত্বত চৰকাৰসমূহৰ মন্ত্ৰী আছিল। BSP ৰ এজন ৰাষ্ট্ৰীয় সাধাৰণ সম্পাদক আছিল।অৱশ্যে ২০১৬ চনত টিকট বিতৰণ আৰু তেওঁৰ কাৰ্যশৈলীৰ বিষয়ত মায়াৱতীৰ সৈতে মতভেদ হোৱাৰ পিছত মৌৰ্যই BSP ত্যাগ কৰে। ৰাজহুৱাভাৱে তেওঁ মায়াৱতীৰ বিৰুদ্ধে টিকট নিলাম কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে আৰু বিজেপিত যোগদান কৰে। যি তেতিয়ালৈকে অ'বিচিসকলৰ মাজত অখিলেশ যাদৱ চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে ক্ষমতা বিৰোধী ঢৌৰ সুবিধা লোৱাৰ বাবে মেৰু স্থিতিত আছিল।তেওঁ কেবিনেটৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ পিছত তেওঁ কোনো নেতাৰ নাম নল'বলৈ সতৰ্ক আছিল, কেৱল তেওঁৰ সিদ্ধান্ত "আদৰ্শগত অসন্তুষ্টি"ৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল বুলি কৈছিল।

0 views0 comments