জাতিহীনতা কেৱল উচ্চ বৰ্ণৰ লোকসকলেহে বহন কৰিব পৰা এক বিশেষ অধিকাৰ:ন্যায়াধীশ ডি.ৱাই. চন্দ্ৰচূড়ে






জাতিহীনতা কেৱল উচ্চ বৰ্ণৰ লোকসকলেহে বহন কৰিব পৰা এক বিশেষ অধিকাৰ। এনেদৰে এক মন্তব্য কৰিছে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশ ডি.ৱাই. চন্দ্ৰচূড়ে । চন্দ্ৰচূড়ৰ মতে, "জাতিহীনতা হৈছে এক বিশেষ অধিকাৰ , যাক কেৱল উচ্চ বৰ্ণইহে বহন কৰিব পাৰে। কিয়নো তেওঁলোকৰ জাতিগত বিশেষাধিকাৰ সামাজিক, ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক মূলধনলৈ ৰূপান্তৰিত হৈছে।" "আনহাতে, নিম্ন বৰ্ণৰ লোকসকলে সংৰক্ষণৰ দৰে পদক্ষেপৰ লাভালাভ দাবী কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ জাতিগত পৰিচয় বজাই ৰাখিব লাগিব, যিবোৰ নিজেই এক ঐতিহাসিক ক্ষতিৰ স্বীকৃতি"। ন্যায়াধীশ চন্দ্ৰচূড়ে দিল্লীৰ ইণ্ডিয়ান ইনষ্টিটিউট অৱ দলিত ষ্টাডিজ আৰু দক্ষিণ এছিয়াৰ ৰোজা লুক্সেমবাৰ্গ ষ্টিফটুঙৰ দ্বাৰা আয়োজিত 'প্ৰান্তিকৰণ: সংস্থা, দাবী আৰু ব্যক্তিত্ব'ৰ ওপৰত ১৩ তম বি.আৰ. আম্বেদকাৰ স্মাৰক বক্তৃতা, ২০২১ৰ ভাষণত এনেদৰে মন্তব্য কৰে।



তেওঁ কয় যে , যেতিয়া দলিত সমকামী এগৰাকী মহিলাক সন্মান কৰা নহয়, তেওঁৰ পেছাদাৰী লোকচানৰ বিপৰীতে তেওঁৰ কোনো নিয়ন্ত্ৰণ নাই বুলি তেওঁক অপমান কৰা হয়। তেতিয়া মহিলাগৰাকীয়ে আনৰ দৃষ্টিত সন্মান হেৰুৱায় যাৰ ওপৰত তেওঁৰ কোনো নিয়ন্ত্ৰণ নাই। ন্যায়াধীশ চন্দ্ৰচূড়ে তেওঁৰ ভাষণত প্ৰান্তিকৰণৰ বিষয়ে, সমাজৰ প্রান্তিক শ্ৰেণীৰ সদস্যসকলৰ বিষয়ে কয় যে ,"তেওঁলোকৰ সংগ্ৰাম, সংস্থা হেৰুওৱা আৰু ব্যক্তিত্ব হেৰুওৱা"।


তেওঁ লগতে কয় যে, " সংবিধানৰ অস্তিত্বৰ প্ৰায় আধা শতিকাৰ বাবে একাংশ ব্যক্তিক এই দেশৰ সমান সদস্য হিচাপে ইয়াৰ অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত কৰা হৈছিল।" "সমাজৰ সুবিধাপ্ৰাপ্ত সদস্যসকলে অতীতৰ শৃংখলাৰ পৰা মুক্ত হ'ব লাগে, আৰু প্রান্তিক সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলক সন্মান আৰু স্বীকৃতি প্ৰদান কৰিব লাগে,"।


তেওঁ ড০ বি আৰ আম্বেদকাৰৰ উদ্ধৃতি দি কয় যে প্ৰান্তিকৰণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াটো কোনো সহজ কাম নহয়, "আমাৰ বাবে একমাত্ৰ আশ্ৰয় হৈছে সাংবিধানিক আদৰ্শবোৰক জীৱন দিয়া, যিবোৰ ড০ আম্বেদকাৰে প্ৰস্তুত কৰাত সহায় কৰিছিল, আৰু সেইবোৰক সমাজৰ মন আৰু ধাৰণাত পৰিৱৰ্তনশীল পৰিৱৰ্তন আনিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা।"

9 views0 comments