'নতুন ভাৰত':খেলৰ মাজেৰে নতুন ভাৰতৰ প্ৰমাণ দেখুৱালে উত্তৰ-পূবৰ দুগৰাকী বিশেষ মহিলাই








আমাৰ সকলোৰে পৰিচিত মণিপুৰৰ ভাৰোত্তোলক মীৰাবাই চানু। আমি সকলোৱে এয়াও জানো যে অনুশীলনৰ বাবে ষ্টেডিয়ামলৈ যাবলৈ অজ্ঞাত ট্ৰাকচালকৰ পৰা সহায় বিচাৰিছিল মীৰাবাই চানুৱে। আৰু টকিঅ' অলিম্পিকৰ আৰম্ভণিৰ দিনা তেওঁ ৰূপৰ পদক জিকিছিল। আন এগৰাকী অসম কন্যা লাভলিনা বৰগোহাঁই। এগৰাকী তাৰকা আছিল যিয়ে মহিলাৰ বক্সিংত (৬৯ কিলোগ্ৰাম) ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল।


ঠিক তেনেদৰে নীৰজ চোপ্ৰাইও লাখ লাখ ভাৰতীয়ৰ বাবে 'জেভলিন'ৰ পুনৰ সংজ্ঞা দিছে। তেওঁৰ গুণমুগ্ধসকলে লিখিছিল যে নীৰজ চোপ্ৰাই তেওঁৰ জীৱনৰ দহটা মূল্যৱান ছেকেণ্ড ব্যৱহাৰ কৰি অলিম্পিকত ট্ৰেক এণ্ড ফিল্ড মেডেলৰ বাবে ভাৰতৰ ১২১ বছৰৰ অপেক্ষাৰ সমাপ্তি ঘটায়। পি ভি সিন্ধুৱে হতাশাজনক ছেমি ফাইনেলৰ পৰা উভতি আহি ব্ৰঞ্জ দখল কৰে আৰু একাধিক অলিম্পিক পদক জয় কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় মহিলা হয়।


ভাৰত আজি ক্ৰীড়াক্ষেত্ৰত এখন পৰিৱৰ্তিত ৰাষ্ট্ৰ। 'নয়া ভাৰত' স্বপ্নদৰ্শী প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কল্পনা কৰিছে। ভাৰতীয়সকল সুখী হৈছিল যে খেলত এজনে জিকিব বা হাৰিব পাৰে, কিন্তু খেলখন গুৰুত্বপূৰ্ণ। অনুষ্ঠানটো চলিব লাগিব।


১৯৪৭ চনত স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ পিছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১.৩ বিলিয়ন লোকৰ দেশখনে অলিম্পিকত সাতটা পদক লাভ কৰে। যাৰ ভিতৰত আছে পুৰুষৰ জেভলিন থ্ৰোত এটা আকাংক্ষিত সোণ। ভাৰতীয় পুৰুষ হকী দলে ৪১ বছৰৰ পিছত অলিম্পিক পদক লাভ কৰি ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল। সামগ্ৰিকভাৱে, অংশগ্ৰহণকাৰী দেশবোৰৰ ভিতৰত ভাৰতে ৪৮ তম স্থান লাভ কৰিছে।


ভাৰতীয় মহিলা হকী দলৰ অধিনায়ক ৰাণী ৰামপালৰ দেউতাকে এখন হাত-গাড়ী টানিছিল আৰু তেওঁৰ মাতৃয়ে ঘৰুৱা সহায়ক হিচাপে কাম কৰিছিল। পদক আৰু সামাজিক সন্মানৰ সৈতে দৰিদ্ৰতাৰ একে কাহিনী থকা আন কিছুমান ঘটনাও আছে।


১৯৮৪ চনৰ লছ এঞ্জেলছ ট্ৰেক ইভেণ্টত চতুৰ্থ স্থান লাভ কৰা আৰু ব্ৰঞ্জৰ পৰা বঞ্চিত হোৱা এজন গৌৰৱান্বিত স্প্ৰিণ্টাৰ পি টি ঊষাই কয়, "মই সদায় এজন ভাৰতীয়ক অলিম্পিকত স্বৰ্ণ (এথলেটিকছত) জয় কৰাটো চাব বিচাৰিছিলো।


দেশত কেইবাদিনো 'অলিম্পিকৰ জ্বৰ' আছিল। কিন্তু এই ক্ষেত্ৰত কিছু নিৰুৎসাহিত দেখা গৈছিল কোভিড-19 ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজৰ লগতে মহামাৰী-প্ৰভাৱিত অৰ্থনৈতিক সংকট আৰু চাকৰিহীনতাৰ বাবে।


ভাৰতৰ বাবে ক্ৰীড়া গৌৰৱৰ মুহূৰ্তবোৰৰ পৰা কেইটামান গুৰুত্বপূৰ্ণ বাৰ্তাও আছে । এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ উপলব্ধি হ'ল টকিঅ' ২০২০ য়ে আণ্ডাৰডগৰ উত্থান চিহ্নিত কৰে। কিন্তু ডাঙৰ বাৰ্তাটো ক্ৰীড়াবোৰ ১৩৫ কোটিতকৈ অধিক দেশৰ বাবে মহান সামাজিক ৰূপান্তৰৰ এক সঁজুলি হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছে, যি এতিয়ালৈকে বছৰ ধৰি কোনো পদক জিকিব নোৱাৰাৰ বাবে অসন্তুষ্ট আছিল।


'বিপ্লৱ'ৰ অৰ্থ আছিল কেইটামান ডাঙৰ কাহিনী - দুটা 'প্ৰায় স্থায়ী' দুৰ্দশাৰ সৈতে যুঁজ দিয়া - দৰিদ্ৰতা আৰু পিতৃতান্ত্ৰিকতা। ২০২১ আৰু টকিঅ'২০২০ বৰ্ষটোৱে ভাৰতৰ সামাজিক দৃষ্টিকোণৰ পৰা এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু ইতিবাচক টাৰ্ণিং পইণ্ট চিহ্নিত কৰিছিল।এতিয়া আণ্ডাৰডগ আৰু সুবিধা বঞ্চিতসকলৰ যুগ। মহিলাসকলে পিতৃতান্ত্ৰিকতাৰ সৈতে যুঁজ দিছে ।


দিল্লী আৰু মুম্বাইৰ ক্ৰিকেট তাৰকাসকলৰ বিপৰীতে, এথলেটিকছত যুৱ ল'ৰা আৰু ছোৱালীবোৰ প্ৰায়ে গৃহহীন হয়।২০২১ চনত ক্ৰীড়া এক খেল পৰিৱৰ্তনকাৰী আছিল।


দীৰ্ঘদিন ধৰি, ভাৰতীয় ল'ৰা আৰু ছোৱালীয়ে শ্ৰেণীকোঠাত মনোনিৱেশ কৰিছিল, চিকিৎসক, অভিযন্তা আৰু আমোলা হোৱাৰ লক্ষ্য ৰাখিছিল যাৰ চাকৰি সহজে জীয়াই থাকিব পাৰি। শিক্ষিত মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ বাবে ক্ৰীড়া কেতিয়াও গুৰুত্বপূৰ্ণ নাছিল।


হাৰিয়ানাত সমাজখন সাধাৰণতে ৰক্ষণশীল আৰু পুৰুষ উগ্ৰবাদৰ। ৰাজ্যখনে ২০১২ চনত এক অসামঞ্জস্যপূৰ্ণ যৌন জনগাঁথনি নথিভুক্ত কৰিছিল য'ত বহু বছৰৰ শিশু হত্যা আৰু গৰ্ভপাতৰ পিছত প্ৰতি ১,০০০ পুৰুষৰ বাবে মাত্ৰ ৮৭৭ গৰাকী মহিলা আছিল। ২০২০ চনত সামান্য উন্নতি হৈছিল। এতিয়া ৰাজ্যখনত প্ৰতি ১০ পুৰুষৰ বাবে ৯২২ গৰাকী ছোৱালী আছে। এই সামাজিক বাধা আৰু কঠিন পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হোৱা যুৱতীসকলৰ বাবে ক্ৰীড়াত ভাল প্ৰদৰ্শন কৰাটো সহজ নাছিল।


হাৰিয়ানাত, অভিভাৱকসকলে বিচাৰে যে যুৱতীসকলে ছেলৱাৰ-কামিজ পিন্ধে আৰু আন্ধাৰ হোৱাৰ আগতে ঘৰলৈ উভতি আহে। গাওঁবোৰত খাপ-পঞ্চায়ত থাকিব যিয়ে মহিলাৰ পোছাকৰ ওপৰত নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰে আৰু ৰাজহুৱা স্থান আৰু বিবাহত ছোৱালীৰ বিষয়বোৰ আলোচনা কৰে।


অৱশ্যে, উৎসাহ আৰু নতুন সপোনে মানুহৰ দৃষ্টিভংগী নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। ইয়াৰ উদাহৰণ আছিল খেলুৱৈসকলৰ প্ৰদৰ্শন আৰু ক্ৰীড়াৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকে লাভ কৰা উৎসাহ, বিশেষকৈ অভিভাৱক আৰু বিভিন্ন ক্ৰীড়া সংস্থাৰ পৰা।


স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী নীৰজ চোপ্ৰা সেৱাত থকা প্ৰতিৰক্ষা কৰ্মী, হাৰিয়ানাৰ অলপ পৰিচিত গাওঁ খান্দ্ৰাৰ পৰা আহিছে আৰু তেওঁৰ দেউতাক এজন নম্ৰ কৃষক আছিল। তাত এটা বিৰোধো আছে। পিতৃতান্ত্ৰিক সমস্যা আৰু ৰক্ষণশীল সামাজিক গাঁথনি স্বত্বেও অলিম্পিকত ভাৰতৰ 25 শতাংশ খেলুৱৈ 2021 চনত হাৰিয়ানাৰ আছিল। ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিসংখ্যাৰ তুলনাত ৰাজ্যখনৰ জনসংখ্যা ২ শতাংশতকৈ অলপ বেছি।


আন এগৰাকী মহিলা হকী খেলুৱৈ পৰশদীপ কৌৰে কয় যে মানুহে তেওঁৰ দেউতাকক কয় যে তেওঁক আৰু পলম নকৰাকৈ বিয়া কৰাব দিব লাগে। এই গৰাকী খেলুৱৈ তেওঁৰ গাওঁৰ পৰা খেল অনুসৰণ কৰা একমাত্ৰ খেলুৱৈ।


ব্ৰঞ্জ বিজয়ী বক্সাৰ লাভলিনা বৰগোঁহাই নাগালেণ্ড সীমান্তৰ সৈতে সংলগ্ন অসমৰ সৰুপথাৰ নামৰ উন্নয়নৰ অভাৱত থকা ঠাইৰ পৰা আহিছে।


পশ্চিম বংগৰ দৰে ৰাজ্যত বছৰ বছৰ ধৰি চাকৰিৰ এক গুৰুতৰ সংকট আছে। তেওঁলোকে কেতিয়াও যুৱক-যুৱতীসকলক উৎসাহিত কৰাৰ বাবে ক্ৰীড়াক এক কাৰ্যকৰী বিকল্প বুলি বিবেচনা কৰা নাছিল।


যেই কি নহওঁক ২০২১ ৰ অৰ্থ হ'ব ক্ৰীড়া আৰু ভা