পৃথিৱীত কেনেদৰে উৎপত্তি হৈছিল পানীৰ ? সূৰ্যৰ পৰাই সৃষ্টি হৈছিল নেকি পানীৰ?




জীয়াই থাকিবলৈ পানীয়ে হৈছে আটাইতকৈ মূল্যৱান সম্পদ । কিন্তু এই পানী ক'ৰ পৰা আহিছিল বা কেনেদৰে আহিছিল? বিজ্ঞানীসকলে এই সন্দৰ্ভত কৰিছে বিভিন্ন গৱেষণা। গৱেষণাৰ ফলস্বৰূপে অৰ্থাৎ প্ৰমাণ হিচাপে আঙুলি উঠিছে সূৰ্যলৈ।গৱেষণা অনুসৰি ২০১০ চনত জাপানৰ হায়াবুচা অভিযানৰ দ্বাৰা সংগ্ৰহ কৰা এটা প্ৰাচীন গ্ৰহাণুবিশ্লেষণ কৰা UK, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু আমেৰিকাৰ গৱেষকসকলৰ মতে গ্ৰহটো গঠন হোৱাৰ লগে লগে পৃথিৱীলৈ পানী বহিৰ্জাগতিক ধূলিৰ শস্যত অনা হৈছিল। শস্যৰ এই পানী উৎপন্ন হৈছিল যেতিয়া সূৰ্যৰ পৰা আধানযুক্ত কণা যাক সৌৰ বায়ু বুলি কোৱা হয়, পানীৰ অণু উৎপাদন কৰিবলৈ শস্যৰ ৰাসায়নিক গঠন সলনি কৰিছিল। বিজ্ঞানীসকলে এই প্ৰক্ৰিয়াটোক মহাকাশ ৰক্ষা বুলি কয়।আনহাতে নেচাৰ এষ্ট্ৰ'নমী আলোচনীত প্ৰকাশিত অধ্যয়নটোত বিজ্ঞানীসকলে কয় যে "পৃথিৱীৰ মহাসাগৰত পানীৰ গঠন গ্ৰহাণুৰ দৰে জ্ঞাত বহিৰ্জাগতিক উৎসৰ এক প্ৰশংসনীয় মিশ্ৰণ ব্যৱহাৰ কৰি পুনৰ সৃষ্টি কৰাটো প্ৰত্যাহ্বানজনক। সূৰ্যৰ সৌৰ বতাহে এটা উত্তৰ প্ৰদান কৰিব পাৰে।""সৌৰ বতাহ হৈছে বেছিভাগ হাইড্ৰজেন আৰু হিলিয়াম আয়নৰ সোঁত যি সূৰ্যৰ পৰা মহাকাশলৈ নিৰন্তৰ প্ৰবাহিত হয়। যেতিয়া সেই হাইড্ৰজেন আয়নবোৰে গ্ৰহাণু বা মহাকাশবাহিত ধূলিকণাৰ দৰে বায়ুহীন পৃষ্ঠত আঘাত কৰে, সেইবোৰ পৃষ্ঠৰ পৰা কেইদহ মান নেনোমিটাৰ তলত প্ৰৱেশ কৰে, য'ত সেইবোৰে শিলটোৰ ৰাসায়নিক গঠনত প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। সময়ৰ লগে লগে, হাইড্ৰজেন আয়নৰ মহাকাশ বতৰৰ প্ৰভাৱে শিলৰ পদাৰ্থবোৰৰ পৰা পৰ্যাপ্ত অক্সিজেন পৰমাণু উলিয়াই গ্ৰহাণুটোৰ খনিজ পদাৰ্থৰ ভিতৰত আৱদ্ধ H2O পানী সৃষ্টি কৰিব পাৰে ।" এনেদৰে অধ্যয়নটোৰ মুখ্য লেখক ড০ লিউক ডালিয়ে জানিবলৈ দিছে বিবৃতিৰ জৰিয়তে।

2 views0 comments