পুনৰ শ্বাৰ্জিল ইমামৰ বিৰুদ্ধে ৰাজদ্ৰোহৰ গোচৰ আদালতৰ




দিল্লীৰ কাৰকাৰডুমা আদালতে সোমবাৰে অৰ্থাৎ ২৩ জানুৱাৰীত দিল্লীৰ দাঙ্গাৰ সময়ত দিল্লীত উত্তেজনামূলক ভাষণৰ বাবে জৱাহৰলাল নেহৰু (জেএনইউ)ৰ ছাত্ৰ শ্বাৰ্জিল ইমামৰ বিৰুদ্ধে ৰাজদ্ৰোহৰ অভিযোগ তৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে।


"ধৰ্মৰ ভিত্তিত বিভিন্ন গোটৰ মাজত শত্ৰুতা বৃদ্ধি কৰা, ১৫৩বি (প্ৰত্যাখ্যান, ৰাষ্ট্ৰীয় একত্ৰীকৰণৰ বিৰোধী দাবী), ভাৰতীয় দণ্ডবিধিৰ ৫০৫ (ৰাজহুৱা দুষ্টতাৰ বাবে অনুকূল বিবৃতি) আৰু ইউএপিএৰ ধাৰা ১৩ (বেআইনী কাৰ্যকলাপৰ বাবে শাস্তি)ৰ অধীনত গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছে," অতিৰিক্ত সত্ৰ ন্যায়াধীশ অমিতাভ ৰাৱাটে এনেদৰে জানিবলৈ দিছে।


ইমামে ১৩ ডিচেম্বৰ, ২০১৯ ত জামিয়া মিলিয়া ইছলামিয়াত আৰু ১৬ ডিচেম্বৰ, ২০১৯তো আলিগড় মুছলিম বিশ্ববিদ্যালয়ত ভয়ংকৰ ৰাষ্ট্ৰবিৰোধী ভাষণ দিছিল।


উল্লেখযোগ্য যে এওয়েই শ্বাহিন বাগ প্ৰতিবাদৰ অন্যতম মুখ্য সংগঠক আছিল, য'ত তেওঁলোকে CAA আৰু এন আৰ চিৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰি কেইবা মাহ ধৰি পথ অৱৰোধ কৰিছিল।


"তেওঁৰ বিৰুদ্ধে দেশদ্ৰোহী ভাষণ দিয়া আৰু সম্প্ৰদায়ৰ এটা নিৰ্দিষ্ট অংশক বেআইনী কাৰ্যকলাপত লিপ্ত হ'বলৈ উদগনি দিয়া, ৰাষ্ট্ৰৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু অখণ্ডতাৰ বাবে ক্ষতিকাৰক বুলি অভিযোগ কৰা হৈছে। নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত তেওঁ এটা নিৰ্দিষ্ট সম্প্ৰদায়ৰ লোকসকলক মুখ্য চহৰসমূহলৈ যোৱা ঘাইপথসমূহ অৱৰোধ কৰিবলৈ আৰু 'চক্কা জাম'ৰ আশ্ৰয় ল'বলৈ আহ্বান জনায়, যাৰ ফলত স্বাভাৱিক জীৱন ব্যাহত হয়," আদালতত দাখিল কৰা অভিযোগপত্ৰত এনেদৰে অভিযুক্ত পক্ষই উল্লেখ কৰে।


আৰক্ষীয়ে তেওঁক ২০২০ চনৰ জানুৱাৰীত বিহাৰৰ পৰা গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা ন্যায়িক জিম্মাত আছে। প্ৰায় চাৰি মাহ ধৰি CAA আৰু এন আৰ চিৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰি থকা মুছলমানসকলে শ্বাহিন বাগৰ মুখ্য পথ অৱৰোধ কৰি যাত্ৰীসকলৰ বাবে এক ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিছিল।আনহাতে এইজনেই সেইজন কুখ্যাত ব্যক্তি যিয়ে ভাৰতৰ পৰা অসম তথা নৰ্থ ইষ্ট ক পৃথক কৰাৰ কথাবলৈ ও কুন্ঠাভবোধ কৰা নাছিল ।

5 views0 comments