ফেচবুকে ভুলকৈ চিনাক্ত কৰিছে ৰাজনৈতিক বিজ্ঞাপন নীতিৰ অধীনত আৰম্ভ কৰা হাজাৰ হাজাৰ বিজ্ঞাপন





শেহতীয়া এক অধ্যয়ন অনুসৰি ফেচবুকে ইয়াৰ ৰাজনৈতিক বিজ্ঞাপন নীতিৰ অধীনত আৰম্ভ কৰা হাজাৰ হাজাৰ বিজ্ঞাপন ভুলকৈ চিনাক্ত কৰিছে, যিয়ে সতৰ্ক কৰি দিছে যে ইয়াৰ ফলত ৰাজনৈতিক উত্থান-পতন হ'ব পাৰে।


বেলজিয়ামৰ কেইউ লিউভেন বিশ্ববিদ্যালয় আৰু নিউয়ৰ্ক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকসকলে ২০২০ ৰ জুলাইৰ পৰা ২০২১ ৰ ফেব্ৰুৱাৰীৰ ভিতৰত ছচিয়েল মিডিয়া ছাইটত চলি থকা ৩৩.৮ নিযুত ফেচবুক বিজ্ঞাপনৰ পৰীক্ষা কৰিছিল।


দলটোৱে তেওঁলোকৰ ফলাফলৰ সাৰাংশত কয়, "ফেচবুকৰ ৰাজনৈতিক বিজ্ঞাপন নীতি প্ৰৱৰ্তন প্ৰণালীৰ প্ৰদৰ্শন বৃহৎ আৰু প্ৰতিনিধিত্বমূলক স্কেলত নিৰ্ধাৰণ কৰা এইটোৱেই প্ৰথম জ্ঞাত অধ্যয়ন।" ফেচবুকে "সামাজিক সমস্যা, নিৰ্বাচন বা ৰাজনীতি" সম্পৰ্কিতৰ ওপৰত প্ৰচাৰ কৰা বিজ্ঞাপনৰ ওপৰত কঠোৰ চৰ্ত আৰোপ কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে নিৰ্দিষ্ট প্ৰাৰ্থীসকলক উদ্দেশ্যি প্ৰচাৰ কৰা পোষ্ট।ৰাজনৈতিক বুলি লেবেল লগোৱা বিজ্ঞাপনবোৰৰ ছাইটটোত এটা অস্বীকাৰৰ সৈতে প্ৰদৰ্শিত হয় যিয়ে তেওঁলোকৰ বাবে কোনে প্ৰচাৰ কৰিছিল বৰ্ণনা কৰে।


কিন্তু গৱেষকসকলে জানিব পাৰিলে যে ১,৮৯,০০০ টা ক্ষেত্ৰত যেতিয়া ফেচবুকে এটা বিজ্ঞাপনৰ পৰ্যালোচনা কৰি ইয়াক ৰাজনৈতিক বুলি গণ্য কৰিব লাগে নে নালাগে পৰীক্ষা কৰিছিল তেতিয়া ই ৮৩ শতাংশই ভুল আছিল। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত আছিল ১১৭,০০০ টা ঘটনা, যেতিয়া ফেচবুকৰ চিনাক্তকৰণ প্ৰণালীয়ে ৰাজনৈতিক হিচাপে গণ্য কৰিব লগা বিজ্ঞাপনবোৰ ফ্লেগ আপ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল, আৰু ৪০,০০০ বিজ্ঞাপন, যিবোৰ ভুলবশতঃ ৰাজনৈতিক হিচাপে ফ্লেগ কৰা হৈছিল যেতিয়া সেইবোৰ নাছিল। গৱেষকসকলে উল্লেখ কৰিছিল যে ফেচবুকৰ আঁচনিখন প্ৰৱৰ্তন কৰাটো এটা স্বয়ংক্ৰিয় প্ৰণালীৰ অধীনত বিজ্ঞাপনত কীৱৰ্ড চিনাক্ত কৰাৰ ওপৰত যথেষ্ট নিৰ্ভৰ কৰে, অৱশ্যে ইয়াত কৰ্মচাৰীসকলে সমলটো মডাৰেট কৰাত এক ভূমিকা পালন কৰে।


অধ্যয়ন কৰা সময়ছোৱাত দুখন ডাঙৰ ফেচবুক বজাৰ, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ব্ৰাজিলৰ নিৰ্বাচন অন্তৰ্ভুক্ত আছিল, আৰু গৱেষকসকলে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে বিজ্ঞাপনবোৰক ভুল লেবেল লগোৱাটোৱে ৰাজনৈতিক উত্থান-পতন কৰাৰ সুযোগ সৃষ্টি কৰিছিল। "যেতিয়া ফেচবুকে বিজ্ঞাপনবোৰ সঠিকভাৱে ৰাজনৈতিক বুলি ঘোষণা নকৰা বিজ্ঞাপনদাতাসকলক চিনাক্ত কৰাত ব্যৰ্থ হয়, যিসকল অতিকৈ ক্ষতিকাৰক । তেতিয়া তেওঁলোকে বিভিন্ন অপপ্ৰচাৰ বিয়পাব পাৰে," এনেদৰে সতৰ্ক কৰি দিছিল গৱেষকসকলে।


তেওঁলোকে লগতে কয়, "যিসকল ব্যৱহাৰকাৰীয়ে ৰাজনৈতিক অস্বীকাৰ অবিহনে বিজ্ঞাপন চায় তেওঁলোকে হয়তো নাজানে যে তেওঁলোকৰ উদ্দেশ্য হৈছে তেওঁলোকক প্ৰভাৱিত কৰা।"দলটোৱে উল্লেখ কৰিছিল যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সামাজিক মাধ্যমে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বাহিৰত অঘোষিত ৰাজনৈতিক বিজ্ঞাপনৰ এক উচ্চ অনুপাত হেৰুৱাইছিল।


গৱেষণাৰ সাৰাংশত কোৱা হৈছে, "মালয়েছিয়াত এই প্লেটফৰ্মৰ আটাইতকৈ বেয়া ৰেকৰ্ড আছিল, য'ত ই স্পষ্টভাৱে ৰাজনৈতিক পৃষ্ঠা বা বিজ্ঞাপনদাতাৰ পৰা প্ৰায় ৪৫ শতাংশ বিজ্ঞাপন হেৰুৱাইছিল।"


আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ফেচবুকে ২০২০ চনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনৰ আশে পাশে ৰাজনৈতিক বিজ্ঞাপনৰ ওপৰত স্থগিতাদেশ প্ৰৱৰ্তন কৰে। ২০১৬ চনত ডনাল্ড ট্ৰাম্পৰ নিৰ্বাচনলৈ আগবাঢ়ি অহা মঞ্চৰ ভূমিকাক লৈ গভীৰ বিতৰ্কৰ পিছত ৰাজনৈতিক বিজ্ঞাপনৰ ওপৰত স্থগিতাদেশ প্ৰৱৰ্তন কৰে। তথাপিও ফেচবুকে ২০২০ চনৰ স্থগিতাদেশৰ সময়ত ৭০,০০০ তকৈও অধিক ৰাজনৈতিক বিজ্ঞাপন চলাবলৈ অনুমতি দিছিল যিটো গৱেষকসকলে বিচাৰি পাইছিল।

3 views0 comments