ভাৰতীয় দৰ্শনৰ মূলভিত্তি হৈছে মন্থন








“ যেতিয়াই মই বেদৰ কোনো অংশ পঢ়িছোঁ, মই অনুভৱ কৰিছো যেন কোনো অলৌকিক আৰু অচিনাকি পোহৰে মোক পোহৰাই তুলিছে । বেদসমূহৰ মহান শিক্ষাত, সম্প্ৰদায়বাদৰ কোনো স্পৰ্শ নাই । ই সকলো সময়ৰ বাবে চিৰস্বাশ্বত, সকলো চিন্তাস্ৰোতক সামৰি আৰোহণ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয়তাৰ বাবে সমৰ্পিত হ'ব পৰাকৈ প্ৰেৰণাদায়ী। সামগ্ৰীক অৰ্থত ই হৈছে মহান জ্ঞান প্ৰাপ্তিৰ ৰাজকীয় পথ । যেতিয়াই মই ইয়াক পঢ়োঁ, মই অনুভৱ কৰো যেন মই গ্ৰীষ্মকালীন ৰাতি স্বৰ্গৰ তলত থাকোঁ ।“

“Journal of Henry D. Thoreau”

ভাৰতীয় দৰ্শনৰ মূলভিত্তি হৈছে মন্থন । স্বাস্থ্যকৰ আলোচনা আৰু সৃজনশীল সংলাপে এই মহান দেশৰ নিৰ্মাণত এক মহান ভূমিকা পালন কৰিছে । আমাৰ শিক্ষা-প্ৰথাৰ বিশিষ্টতা হৈছে জ্ঞান প্ৰদানৰ অদ্বিতীয় প্ৰকৃতি । ইয়াৰ একপক্ষীয় ব্যৱস্থাও নহয়, দুইপক্ষীয় পথো নহয় । ভাৰতীয় যোগাযোগৰ ধৰণ আৰু গঠন সদায় বহুমুখী । গোটেই সমাজে ইয়াত অংশ লয়; আৰু মাত্ৰ সেয়াই নহয়, প্ৰকৃতিকো এই ব্যৱস্থাৰ অন্তর্ভুক্ত বুলি গণ্য কৰা হয় । সেয়ে আমাৰ সংবাদৰ ধৰণ হৈছে বিস্তৃত, আৰু ইয়াক শুদ্ধকৈ বুজিবলৈ, আমি ইয়াৰ সম্পূৰ্ণতাক চাব আৰু অনুভৱ কৰিব লাগিব । আমাৰ সংবাদ প্ৰথাৰ আনটো জৰুৰী দিশ হ'ল ইয়াৰ উপযোগিতা বা শেষ ফলাফলৰ বিষয়ে থকা ধাৰণাটো । আমাৰ প্ৰাচীন আৰু আধুনিক ঋষিসকলে ইয়াক সদায় বিভাগীয়ভাৱে কৈছে যে 'ই কেৱল তৰ্কৰ খাতিৰত নহয়, নম্বৰ লাভৰ বাবে, বা যিকোনো প্ৰকাৰে জিকাৰ খাতিৰত নহয়, ইয়াক জনাৰ আৰু জনোৱাৰ খাতিৰত' । এই বিজয়-বিজয় কাৰকটো গণ্য কৰা হয় যেতিয়াই আমি ভাৰতৰ চহকী জ্ঞান-প্ৰথাৰ বিষয়ে ভাবো ।

আৰম্ভণিতে উল্লেখ কৰি অহাৰ দৰে, আমাৰ বৌদ্ধিক বিবেচনা বা মন্থন সদায় এটা সামাজিক কাৰ্য হৈ আহিছে । সেই অৰ্থত, লোক মন্থনৰ এটা অদমনীয় প্ৰাসংগিকতা আছে । ই সেইসকলৰ বাবে বার্তালাপ হব যিসকলে চিন্তা কৰে, আৰু সেইমতে কাম কৰে । আমাৰ সমাজৰ প্ৰকৃত প্ৰতিনিধিসকলে ৰাষ্ট্ৰৰ হকে চিন্তা কৰিবলৈ গৈ আছে আৰু সমস্যাবোৰৰ সন্মুখীন হৈছে । আমি এখন ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে কোনো অধিনায়কবাদী শাসকৰ হেতু নাই, কোনো সংবিধান বা কোনো সাধাৰণ ভাষাৰ বাবেও নাই । আমি এক আছিলোঁ আৰু আছোঁ, কাৰণ আমাৰ এটা উমৈহতীয়া সংস্কৃতি, প্ৰথা আৰু ৰীতি-নীতি আছে । আমাৰ সংস্কৃতিৰ এই উমৈহতীয়া ৰূপ আমাৰ সাধাৰণ মানুহৰ জীৱনত প্ৰকাশ হোৱা দেখিবলৈ পোৱা যায় । এই 'স্পষ্ট সাংস্কৃতিক একতা'ৰ সৌন্দৰ্য আৰু শক্তি হৈছে যে ই আমাৰ জাতীয় জীৱনৰ প্ৰত্যেকটো দিশতে পূৰ্ণাংগ ৰূপত প্ৰতিফলিত হৈ আহিছে । জাগতিক ধ্যাণ ধাৰণাৰ পৰা, ধৰ্মনিৰপেক্ষ কথাবার্তাৰ পৰা মহৎ আধ্যাত্মিক দিশলৈকে, অন্তৰ্নিহিত একতাক উপলব্ধি কৰিব পাৰি । আমাৰ অসীম ভাৰতীয় আত্মাৰ অদ্বিতীয় ৰূপ প্ৰকৃতিৰ প্ৰতি আমাৰ মনোভাৱৰ পৰা গম পাব পাৰি, পৰমানন্দৰ ধাৰণা আৰু মানৱ জীৱনৰ শেষ মুক্তিলৈকে । খেতিয়কসকলে গোৱা গানবোৰত, বীজ ৰুই থকা সময়ত আৰু উৎপাদন গোটাওতে, কঠোৰ অনুশীলনৰত সৈন্যসকলৰ স্বকীয় স্বন্দত, আৰু সকলোতে দেশখনৰ মনোভাব বুজিব পাৰি । সেয়ে ভগ্নী নিবেদিতাই, তেওঁৰ মৌলিক কাম, The web of Indian life-ত লিখিছে: 'খোৱা আৰু গা ধোৱা -- আমাৰ সৈতে মুখ্যতঃ স্বাৰ্থপৰ কামকাজসমূহ -- হৈছে ইয়াত মহান সংস্কাৰী কাম, সকলো ক্ষেত্ৰতে সামাজিক সন্মান আৰু বিশুদ্ধতাৰ আবেগে সংৰক্ষিত কৰি ৰাখিছে ।'

একেই কথা সাহিত্য, অভিনয়, সংগীত, উৎসৱ-পাৰ্বন, উদযাপন আৰু সকলোতে খাটে । একমাত্ৰ কথাটো হল যে একতাৰ কাৰকবোৰ বিচাৰি পাবলৈ আমাক দুৰদৰ্শীতা লাগিব । সেই সূক্ষ্ম উপাদানটো বিচাৰি পোৱা সহজ নহয় যিয়ে আমাক একেলগে বান্ধি ৰাখিছে, সেই চিমেণ্টৰ গুণ থকা শক্তি যিয়ে আমাক শক্তিশালী কৰে । তাৰ বাবে দুৰদৰ্শীতাৰ স্পষ্টতা আৰু বৌদ্ধিক মন্থন লাগে । ইয়াতে আহে লোক-মন্থনৰ প্ৰয়োজনীয়তা । দাৰ্শনিক আৰু কলাকাৰসকলে সমাজক শক্তিশালী কৰাৰ বাবে সামূহিক পথ বিচাৰি তেওঁলোকৰ মূৰ একেলগে সুমুৱাইছে।বিজ্ঞানী আৰু কাৰিকৰসকলে এখন চাদৰ তলত বাস কৰিবলৈ গৈ আছে আমাৰ দেশ আৰু তাৰ ভৱিষ্যতৰ ওপৰত, আমাৰ সময় আৰু চৰ্তবোৰৰ ওপৰত চিন্তা কৰিবলৈ । সেই পথত, ই এটা অদ্বিতীয় অভিজ্ঞতা হব ।

আমাৰ অন্তৰ্নিহিত শক্তিৰ পূর্বোক্ত দিশবোৰ যিয়ে আমাক এক কৰি ৰাখে তাৰ লগতে, কিছুমান বিভাজক শক্তিও আছে যিয়ে দেশখনক দুৰ্বল কৰিবলৈ অতিৰিক্ত সময় কাম কৰে । আমি আমাৰ সমাজত উঠি অহা সেই বেয়া প্ৰৱণতাবোৰৰ প্ৰতি সচেতন হব লাগিব । মুখ্যতঃ, এই ভাঙোনৰ অনুশীলনত দুটা বিভাগ সক্ৰিয় হৈ আছে । প্ৰথমটো হৈছে উপনিবেশিকৰণৰ ধাৰাবাহিক প্ৰভাৱ যিয়ে আমাৰ মহত্বপূৰ্ণ বৌদ্ধিক ব্যৱস্থাক কক্ষচ্যুত কৰিছে । ডি এছ কোঠাৰিয়ে তেওঁৰ নেচনেল এডুকেচন কমিছন ৰিপোৰ্টত কোৱাৰ দৰে যে আমাৰ শিক্ষাৰ মাধ্যাকৰ্ষণ-কেন্দ্ৰ ইউৰোপৰ ফালে ঢাল খাইছে । আমাৰ শিক্ষাবিদসকলৰ মূল লক্ষ্য হল ইয়াক পুনৰ আমাৰ দেশলৈ ঘূৰাই অনা আৰু ইয়াক ভাৰত-কেন্দ্ৰিক বনোৱা । কিন্তু এই গোটেই কাহিনীটোৰ আচহুৱা অংশটো হল যে, স্বাধীনতাৰ সাতটা দশকৰ পাছতো, আমি এতিয়াও প্ৰকৃত ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা আঁচনিৰ সন্ধানত আছোঁ । আমাৰ জাতীয় জীৱনৰ সকলোতকৈ মহত্বপূৰ্ণ ক্ষেত্ৰত উপনিৱেশিক মানসিকতাৰ শক্তি আৰু প্ৰভাৱ হৈছে শিক্ষা । বুৰঞ্জী, সমাজ বিজ্ঞান, আৰ্ট, সাহিত্য আদিৰ দৰে ক্ষেত্ৰবোৰৰ কথাতো কবই নালাগে । সেয়ে এয়া আৰু দায়িত্ব লগতে নৈতিক কৰ্তব্য এটা বিচাৰি উলিওৱাটো ।

দ্বিতীয়টো হল পুৰণি শ্ৰেণী সংঘৰ্ষ তত্বৰ সমৰ্থকৰ ভাঙোনমুখী মতাদৰ্শ আৰু শক্তিৰ কাৰ্যকলাপ । আমাৰ বিভিন্নতাবোৰৰ বিষয়ে খবৰ কৰা আৰু সমাজত fault-line অঁকাত তেওঁলোক সিদ্ধহস্ত । মানুহৰ মাজত বাহিৰৰ বিভিন্নতাবোৰ উলিওৱা কোনো টান কাম নহয় । ৰং, দৈহিক গঠন, পিন্ধন, ভাষা, ঠিকনা আৰু জন্মস্থান একে হব নোৱাৰে । কিন্তু এই মাৰ্ক্সবাদীসকলে, বুদ্ধিজীৱী হিচাপে ছদ্মবেশী, চঞ্চল আৰু তুচ্ছ বিষয়বোৰক উঠাই দুখজনক তৃপ্তি পাবলৈ চেষ্টা কৰি আছে । তেওঁলোকে এটা মতাদর্শৰ মাধ্যমেৰে সমাজত বিশৃংখল আৰু বিভ্ৰান্তি সৃষ্টি কৰিবলৈ বিচাৰি আছে যি তত্ত্বগতভাৱে ক্ৰুটিপূৰ্ণ আৰু অনুশীলনত ভয়ংকৰ । আকৌ, ভাৰতৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ কোনো মৰম নাই । তেওঁলোকৰ বাবে ভাৰত এখন একক ৰাষ্ট্ৰ নহয়, বহু ভিন্ন ৰাষ্ট্ৰীয়তাৰ একত্ৰীকৰণ । আৰু ষ্টেলিন, যাৰ পৰা তেওঁৰ জীৱনকালত ভাৰতীয় সাম্যবাদীসকলে অনুপ্ৰেৰণা লৈছিল, আৰু আনকি পিছতো, ১৯২৫ চনত লিখিছিল: 'আজিকালি ভাৰতক একক সমগ্ৰ বুলি কোৱা হয় । তথাপিও খুব কমেই সন্দেহ আছে যে ভাৰতত এটা বৈপ্লৱিক উত্থানৰ ক্ষেত্ৰত বহু এতিয়ালৈকে অজ্ঞাত ৰাষ্ট্ৰীয়তাই, প্ৰত্যেকেই ইয়াৰ নিজা ভাষা আৰু নিজা সংস্কৃতিৰ সৈতে, সন্মুখলৈ উঠি আহিব ।'

আমি সমন্বয়ৰ দৰ্শনত বিশ্বাস ৰাখোঁ, সংঘৰ্ষৰ নহয় । আমি বিস্তাৰৰ পথ অনুসৰণ কৰো, স্ববিৰোধৰ নহয় । আমাৰ জীৱনৰ প্ৰত্যেক প্ৰয়াসৰ যোগেদি, বিশেষকৈ বৌদ্ধিক বিবেচনাৰ ক্ষেত্ৰত, আমি আমাৰ অস্তিত্বৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডক বিস্তাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছো । সেই কঠোৰ অনুশীলনত আমাৰ পৰম্পৰাগত অভ্যাস হ'ল সকলো ধৰণৰ সৰু পৰিচয়ক অতিক্ৰম কৰা আৰু বৃহৎ পৰিচয়ৰ সৈতে মিলি যোৱা । এয়া আমাৰ যুগ-যুগৰ পৰা চলি অহা আত্ম-উন্নীতকৰণৰ ধৰণ আৰু স্বাধীনতাৰ পথ ।

আমি, এখন ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে, ইতিহাসত এটা মহত্বপূৰ্ণ সময় পাৰ কৰি আছো । আমি ইতিমধ্যে যুৱৰ ৰাষ্ট্রলৈ ঘূৰিছোঁ । আনকি অন্যথা, আমাৰ দেশ প্ৰাচীন আৰু, একেসময়তে, সর্বদা যৌৱনদীপ্ত । বৃহৎ যুৱ জনসংখ্যাই আমাৰ দেশৰ ভাগ্য নিৰ্ণয় কৰিবলৈ গৈ আছোঁ, আৰু, নিঃসন্দেহে, পৃথিৱীৰো । প্ৰাচীন জ্ঞানৰ সম্পদেৰে সতে পালন কৰিবলৈ ভাৰতৰ এটা ভূমিকা আছে । ব্ৰিটিছ বুৰঞ্জীবিদ আৰ্ণল্ড তয়নৱীয়ে কোৱাৰ দৰে, 'গতিকে এতিয়া আমি ভাৰতলৈ মোৰ লৈছোঁ । এই আধ্যাত্মিক উপহাৰ, ইয়ে এজন মানুহক মানুহ কৰে, ই এতিয়াও ভাৰতীয় আত্মাবোৰত জীয়াই আছে । যোৱা পৃথিৱীক ইয়াৰ ভাৰতীয় উদাহৰণ দি যোৱা । মানৱ জাতিক নিজকে ধ্বংসৰ পৰা বচাবলৈ সহায় কৰিবলৈ আন একোৱে সহায় কৰিব নোৱাৰে ।' এই উন্নয়নৰ আটাইতকৈ অনুপ্ৰেৰণামূলক অংশটো হল ইয়াৰ অনুপ্ৰেৰণামূলক আৰু উদ্দীপনামূলক প্ৰকৃতি । আমাৰ যুৱপ্ৰজন্ম উদ্যমী, আত্মবিশ্বাসী, আৰু পৰিশ্ৰমী । তেওঁলোক আমাৰ ভৱিষ্যতৰ আশা । এই মুহুৰ্তৰ প্ৰয়োজনীয়তা হল তেওঁলোকৰ বুৰবুৰণি উঠা উদ্যমক পাৰত লগোৱাৰ আমাৰ অসীম আৰু সময়-পৰীক্ষিত দৰ্শনৰ শয্যাৰ ওপৰত । বিভাজক শক্তিবোৰে অনা বিভ্ৰান্তিৰ পৰা তেওঁলোকক বচাব লাগিব । তাৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে তেওঁলোকৰ বৌদ্ধিক গঠন-প্ৰণালীৰ অচিনাকি কিবা আনি তেওঁলোকৰ ওপৰত জাপি দিবলৈ যোৱা । লোক মন্থন তেওঁলোকক এখন প্লেটফৰ্ম দিবলৈ নিজৰ বিষয়ে আৰু চাৰিওফালৰ বিষয়ে চিন্তাচর্চা কৰিবলৈ । ই তেওঁলোকক দেশখন আৰু তেওঁলোকৰো অবিচ্ছেদ্য উন্নয়নৰ মাধ্যমবোৰ বিচাৰি উলিয়াবলৈ এটা সুযোগ প্ৰদান কৰি আছে । সেয়ে এই সমস্ত অনুশীলনৰ মনোযোগ আৰু লক্ষ্য হল নিশ্চয়কৈ আমাৰ উদ্যমী যুৱপ্ৰজন্ম যি অনুপ্ৰেৰণাৰ লগতে উদ্যমৰ সৰ্বোচ্চ ডিগ্ৰীলৈ উদ্বাউল হৈ আছে ।

চমুকৈ, লোক-মন্থন, 'ৰাষ্ট্ৰ-প্ৰথম' চিন্তাবিদ আৰু অনুশীলনকাৰীসকলৰ এক বার্তালাপ হৈছে এটা সামূহিক ভাষণ প্লেটফৰ্ম দেশৰ সমকালীন বিষয়সমূহৰ ওপৰত ভগাবলৈ, চিন্তন-মনন কৰিবলৈ যিয়ে কেৱল একক ঘৰ এখনকে নহয় বৰঞ্চ সমগ্ৰ পৃথিৱীকো প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব । 'বিৱৰ্তনীয় জাতীয়তাবাদ, উদ্দীপনা, সামাজিক ন্যায় আৰু সামঞ্জস্যৰ সংগম সহানুভূতি আৰু সংবেদীকৰণ সমাপনৰ যোগেদি সামাজিক গতিশীলতালৈ উন্নয়নক সঁজুলি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰাটো' হৈছে ৰাষ্ট্ৰীয় নীতিৰ মন্ত্ৰ ।

3 views0 comments