৪৫ দিনতে ১২ খন ৰাজ্যৰ মাজেৰে চাইকেল যাত্ৰা এগৰাকী বিশেষভাৱে সক্ষম ব্যক্তিৰ




পথ সুৰক্ষা আৰু আমাৰ দেশৰ পথত পৰ্যাপ্ত পোহৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা সম্পৰ্কে সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ বৰ্তমান ভাৰতজুৰি ৭,৫০০ কিলোমিটাৰ যাত্ৰা কৰি আছে এগৰাকী বিশেষভাৱে সক্ষম ব্যক্তিয়ে । দৃষ্টিহীন চাইকেল আৰোহী অজয় লালৱানী নামৰ বিশেষ ব্যক্তিগৰাকীয়ে কয় যে তেওঁ নিজকে উন্নত কৰিব বিচাৰে, বিশেষ হিচাপে গঢ় দিব বিচাৰে। ২০২১ ৰ ১৫ নৱেম্বৰ তাৰিখে মুম্বাইৰ গেটৱে অফ ইণ্ডিয়াৰ পৰা পুৱা ৪ বজাত যাত্ৰা আৰম্ভ কৰা অজয়ে ৪৫ দিনৰ ভিতৰতে ১২ খন ৰাজ্যৰ মাজেৰে চাইকেল চলাবলৈ সক্ষম হৈছে।


ইয়াৰ পূৰ্বে মুম্বাই-গোৱা-মুম্বাই আৰু দাদৰ-গণ্ডিয়া-দাদৰৰ পৰা দৃষ্টিহীনভাৱে চাইকেল চলোৱাত দুটাকৈ বিশ্ব অভিলেখ গঢ়িছিল । ২৫ বছৰীয়া যুৱকজনে সম্প্ৰতি ব্লাইণ্ড চাইক্লিং অভিযান ২০২১ হাতত লৈছে। তেখেতে কয় যে, যেতিয়া মই অভিযানটোৰ বিষয়ে জানিব পাৰিছিলো, মই এনে সুযোগ হেৰুৱাব নিবিচাৰিছিলো, বিশেষকৈ দৃষ্টিহীন ব্যক্তি এজনৰ পৰা অহা পথ সুৰক্ষাৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰাৰ ধাৰণাটো এক শক্তিশালী বাৰ্তা । চাইকেল আৰোহীজনে আৰু কয় যে এই অভিযান কনচাইক্সৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত আৰু পৃষ্ঠপোষকতা কৰে । ইয়াৰ সৈতে এটা স্ব-নিৰ্ভৰশীল ১৮ জনীয়া দল আছে য'ত নেভিগেশ্বন সমন্বয়ক, সমন্বয়ক অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।


তেখেতে আৰু কয় যে দৃষ্টিহীনসকলেও সপোন দেখিব আৰু উপলব্ধি কৰিব পাৰে। কিন্তু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, বিশেষভাৱে সক্ষম লোকসকলৰ বাবে সমৰ্থনৰ অভাৱ আছে। এই অভিযানৰ বাবে মোক বহুতো পৃষ্ঠপোষকে প্ৰত্যাখ্যান কৰিছিল কিন্তু মই এই ধাৰণাটোৰ ওপৰত পুনৰ গুৰুত্ব আৰোপ কৰি আছিলো যে আমি যিকোনো বস্তুৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব পাৰোঁ আৰু সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰোঁ।


উল্লেখযোগ্য যে থানেৰ উলহাছ নগৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা অজয়ে লাহে লাহে সৰুতে দৃষ্টি শক্তি হেৰুৱাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু এতিয়া ১০০ শতাংশ দৃষ্টিহীন।জুডো আৰু কাবাডীত অনুষ্ঠিত ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ পেৰা-স্পৰ্টছ টুৰ্ণামেণ্টতো কেইবাটাও পদক অৰ্জন কৰা অজয়ে প্ৰতি বছৰে পথ দুৰ্ঘটনাই কেনেকৈ বহুতৰে জীৱন লয় সেয়াও প্ৰকাশ কৰে। "যেতিয়াৰ পৰা আমি আমাৰ যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছো, প্ৰতিদিনে এনে কিছুমান সমস্যা আছে যিয়ে আমাক পিছুৱাই ৰাখিছে, গাঁতৰ পৰা ষ্ট্ৰীট লাইটৰ অভাৱলৈকে প্ৰতিটো যাত্ৰাই আমাৰ বাবে আৰু অধিক প্ৰত্যাহ্বানজনক কৰি তুলিছে। পথ সুৰক্ষা অতি আৱশ্যক বুলিও তেখেতে জানিবলৈ দিয়ে।


তেখেতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সপোন হৈছে প্ৰথমজন দৃষ্টিহীন ব্যক্তি হিচাপে মাউণ্ট এভাৰেষ্ট আৰোহণ কৰা । অজয়ে নিজকে সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ চাইকেল চলোৱাৰ উপৰিও জিম, যোগ আদিও কৰে।

4 views0 comments