৭ বছৰ বয়সতে হ্ৰদত সাঁতোৰৰ জৰিয়তে গিনিজ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছত নিজৰ নাম খোদিত কৰিবলৈ সাজু এটি কণমানি




৭ বছৰীয়া এটি কণমানি শিশু। যিয়ে সাঁতোৰৰ জৰিয়তে গিনিজ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছত নিজৰ নাম খোদিত কৰিবলৈ সাজু হৈছে। এই শিশুটি জুৱেল মাৰিয়াম বাচিল। যেতিয়া জুৱেলে পুখুৰীৰ বাহিৰত প্ৰথম সাঁতুৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল তেতিয়া শিশুটোৱে সম্ভাৱ্য সাফল্যক সম্পূৰ্ণৰূপে বুজি পোৱা নাছিল। কিন্তু অৱশেষত গিনিজ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছৰ কিতাপখনত নিজৰ নাম লিখিবলৈ সাজু হৈছে জুৱেল।


কণমানিজনীৰ মাক-দেউতাকে সদায় বিশ্বাস কৰিছিল যে তেওঁলোকৰ কন্যাৰ সাঁতোৰৰ প্ৰতি থকা ভালপোৱাক বিশেষ কিবা এটালৈ পৰিচালিত কৰিব পাৰিব লাগিব। "জুৱেল সদায় সাঁতোৰত আগ্ৰহী আছিল, আৰু তাইৰ প্ৰশিক্ষকৰ (বিজু থ্যাংকাপ্পান) সৈতে, আমি তাইৰ বাবে নিজকে প্ৰকাশ কৰাৰ উপায় বিচাৰি আছিলো। শেহতীয়াকৈ, আমি জানিব পাৰিলোঁ যে সাত বছৰ বয়সৰ কোনোৱে কেতিয়াও হ্ৰদত চাৰি কিলোমিটাৰ সাঁতুৰিবলৈ চেষ্টা কৰা নাই। সেয়েহে আমি ইয়াক চেষ্টা কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিলো আৰু এনেধৰণৰ কাম কৰি তাই আনন্দিত হৈছিল," তাইৰ দেউতাক বাচিল ভাৰ্গিছে কৈছিল।


জুৱেলে চেৰথালাৰ থাভানাকাদাভুৰ পৰা ৭ জানুৱাৰী অৰ্থাৎ শনিবাৰে ৰাতিপুৱা ৮ বজাত সাঁতোৰ আৰম্ভ কৰে। দুখন নাও আৰু উপকূলৰক্ষী বাহিনীৰ বিষয়াৰ কাষত, তাই এঘণ্টা ৫৩ মিনিট সাঁতুৰিছিল আৰু ভাইকমৰ কলোথুমকাদাভু বজাৰত উপস্থিত হৈছিল য'ত তাইক উষ্ম হাততালিৰে আদৰণি জনোৱা হয়। এইখিনিতে উল্লেখ কৰিবই লাগিব যে জুৱেলে সাঁতোৰৰ পাঠ লোৱা আৰম্ভ কৰাৰ মাত্ৰ এবছৰহে হৈছে। এবছৰ পাঠ শিকিয়েই এই সাফল্য লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে কণমানি জুৱেল।


অৱশ্যে এই অভিলেখটো গিনিজ ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ডছৰ দ্বাৰা অনুমোদিত হ'ব লাগিব। কিন্তু জুৱেলৰ পৰিয়ালে বিশ্বাস কৰে যে ই জুৱেলক তাইৰ প্ৰতিভা সৰ্বাধিক কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিব পাৰে । "এইটো লক্ষণীয় আছিল যে যেতিয়া জুৱেলে প্ৰথমবাৰৰ বাবে হ্ৰদত সাঁতুৰি আছিল, সেই সময়ত কোনো ভয় দেখুওৱা নাছিল। আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে তাই সাঁতোৰক গুৰুত্বসহকাৰে ল'ব পাৰে," কোঠামাঙ্গলামৰ মাৰ আথানাছিয়াছ মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষক বাচিলে এনেদৰে মন্তব্য কৰিছিল। জুৱেলৰ মাতৃ অঞ্জলীয়ে মাৰ আথানাছিয়াছ ইণ্টাৰনেচনেল স্কুলত কৰ্মৰত।


জুৱেল বিদ্যা বিকাশ বিদ্যালয়ৰ দ্বিতীয় শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰী। জুৱেলৰ এজন জ্যেষ্ঠ ভাতৃ আছে যিয়ে প্ৰকৃততে পুলত প্ৰৱেশ কৰাৰ বাবে জুৱেলৰ অনুপ্ৰেৰণাবোৰৰ ভিতৰত আছিল। "তেওঁলোক দুয়োজনে একে সময়তে সাঁতুৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। কিন্তু আমি জুৱেলে সাঁতোৰিবলৈ কৰা যি প্ৰচেষ্টা, সেইয়া লক্ষ্য কৰিছিলো, দেখা পাইছিলো"।প্ৰশিক্ষকগৰাকীয়েও জুৱেলৰ প্ৰতিভা কঢ়িয়াই অনাত আৰু তেওঁ সঁচাকৈয়ে লক্ষণীয় কিবা এটা প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰাত এক বৃহৎ ভূমিকা পালন কৰিছে। প্ৰশিক্ষকজন তাইৰ সৈতে থাকিব আৰু তাইক শক্তিশালী কৰিব,"-এনেদৰে বাচিলে মত প্ৰকাশ কৰে।

উল্লেখযোগ্য যে সাত বছৰ বয়সত তেওঁলোকৰ নামত বিশ্ব ৰেকৰ্ড থকাৰ গৌৰৱ খুব কম লোকেই কৰিব পাৰে। জুৱেলৰ বাবে এইটো এটা আৰম্ভণি।

6 views0 comments