বৰ্তমানেও আৱদ্ধ হৈ আছে পি এম কিষাণ সন্মান নিধিৰ ৩৭৪.৭৮ কোটি টকা




কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, ২০১৯ চনত আৰম্ভ হোৱা পি এম কিষাণ নিধিৰ বিফল লেনদেনৰ পিছত পুনৰ প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ বাবে প্ৰায় ৩৭৪.৭৮ কোটি টকা বাকী আছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা যাৰ অধীনত যোগ্য প্ৰান্তীয় কৃষকসকলে তিনিটা সমান কিস্তিত বছৰি ৬০০০ টকা প্ৰদান কৰিছে । ২০১৯-২০ বিত্তীয় বৰ্ষত ১৪.২২ লাখ টকাৰ বিফল লেনদেন হোৱা দেখা গৈছে, যেতিয়া আঁচনিখন ২০১৯ ৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত আৰম্ভ কৰা হৈছিল।যাৰ বাবে ২০২০-২১ বিত্তীয় বৰ্ষত অমীমাংসিত বিফল লেনদেনৰ সংখ্যা ৮.১৯ লাখলৈ হ্ৰাস কৰা হৈছিল। কিন্তু চলিত ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষত, ৩০ নৱেম্বৰলৈকে অমীমাংসিত বিফল লেনদেনৰ সংখ্যা ৯.১১ লাখ বুলি তথ্যৰ জৰিয়তে জানিব পৰা গৈছে। তথ্য অনুসৰি, ২০১৯-২০ বিত্তীয় বৰ্ষত বিফল লেনদেনৰ বাবে পুনৰ প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ বাবে বাকী থকা পৰিমাণ আছিল ১৮২.৭৮ কোটি টকা, ২০২০-২১ বিত্তীয় বৰ্ষত ১৬৩.৯৯ কোটি টকা আৰু ২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ নৱেম্বৰ লৈকে ২৮.৪৭ কোটি টকা। পিএম-কিষাণ আঁচনিৰ অধীনত ২০১৯-২০ বৰ্ষৰ পৰা চলিত বৰ্ষৰ ২০ নৱেম্বৰলৈকে পুনৰ প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ বাবে বাকী থকা মুঠ পৰিমাণ হৈছে ৩৭৪.৭৮ কোটি টকা। উচ্চ সদনলৈ এক লিখিত উত্তৰত কৃষি মন্ত্ৰীয়ে কয় যে পিএম-কিষাণ আঁচনি আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত বৰ্তমানলৈকে বিফল লেনদেন এক শতাংশতকৈও কম হৈ আছে।লেনদেনৰ বিফলতাৰ সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ, আৰু এনে পঞ্জীভুক্ত কৃষক পৰিয়ালৰ পৰিশোধ পুনৰ প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলৈ কৃষিমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে সকলো ৰাজ্যৰ প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপৰ বাবে এক মানৱ সঞ্চালন প্ৰক্ৰিয়া বিকশিত কৰা হৈছে আৰু জাৰী কৰা হৈছে।যিবোৰৰ ক্ষেত্ৰত ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ দ্বাৰা সংশোধনমূলক ব্যৱস্থা ল'ব লাগিব, পিএম-কিষাণ পৰ্টেলৰ "সংশোধন মডিউল" টেবৰ অধীনত সংশোধনৰ বাবে এনে লেনদেন বিফলতাৰ ৰেকৰ্ড সংশ্লিষ্ট ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চললৈ মুকলি কৰা হৈছে। পিএম-কিষাণ আঁচনিৰ অধীনত সংশ্লিষ্ট কিস্তি পৰিশোধৰ বাবে সকলো লেনদেন বিফলতাৰ ৰেকৰ্ডসমূহো পুনৰ প্ৰক্ৰিয়া কৰা হৈছে। মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে কয় যে হিতাধিকাৰীসকলক চিনাক্ত কৰা আৰু তেওঁলোকৰ শুদ্ধ আৰু প্ৰমাণীকৃত তথ্য পিএম-কিষাণ পৰ্টেলত আপলোড কৰাৰ দায়িত্ব সংশ্লিষ্ট ৰাজ্য চৰকাৰৰ।

3 views0 comments