5জি নিলামত মিমি ৱেভ বেণ্ড অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ নতুন বিতৰ্ক !





ভাৰতীয় টেলিকম নিয়ামক কৰ্তৃপক্ষই মাৰ্চ মাহত দূৰসংযোগ বিভাগৰ (ডিঅ'টি) ওচৰত 5জি মূল্য নিৰ্ধাৰণৰ পৰামৰ্শ দাখিল কৰাৰ পূৰ্বে নিয়ন্ত্ৰকে স্পেকট্ৰামৰ পৰিমাণ সম্পৰ্কীয় বিষয়বোৰ নিলাম কৰাৰ বাবে উদ্যোগসমূহৰ মতামত বিচাৰিছিল (11 জানুৱাৰীলৈকে)। ই নতুন বেণ্ডত স্পেকট্ৰামনিলামৰ বাবে বেণ্ড প্লেন, ব্লক আকাৰ, আৰু চৰ্তাৱলীৰ ওপৰত মতামত বিচাৰিছিল, যাৰ ভিতৰত আছে 24.25-28.5 গিগাহাৰ্জৰ মিলিমিটাৰ (মিমি) ৱেভ বেণ্ড।


ভাৰতত যোগাযোগ উপগ্ৰহ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰৰ স্বাৰ্থক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা এটা উদ্যোগ সংস্থাই এই বছৰৰ শেষৰ ফালে অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া স্পেকট্ৰাম নিলামত এমএমৱেভ বেণ্ডসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ চৰকাৰৰ পৰিকল্পনাৰ ওপৰত উদ্বেগ ব্যক্ত কৰিছে।


উদ্যোগ সংস্থাৰ উদ্বেগবোৰ কি?


আন্তৰ্জাতিক দূৰসংযোগ সংঘৰ (আইটিইউ) সিদ্ধান্ত অনুসৰি উপগ্ৰহ-আধাৰিত ব্ৰডবেণ্ড সেৱাৰ বাবে 27.5-31 গিগাহাৰ্জ আৰু 17.7-21.2 গিগাহাৰ্জ বেণ্ড সংৰক্ষণ কৰাৰ বাবে ছেটকম উদ্যোগ সংস্থা-ইণ্ডিয়াই (এছআইএ) ট্ৰাইৰ ওচৰত দাখিল কৰা নিয়ন্ত্ৰকক 5জি নিলামত এমএমৱেভ স্পেকট্ৰামৰ অন্তৰ্ভুক্তি সীমিত কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। উদ্যোগ সংস্থাটোৱে ইউৰোপৰ "5জি ৰোডমেপ"ৰ ফালে আঙুলিয়াই দিছিল, যিটো উপগ্ৰহ-আধাৰিত ব্ৰডবেণ্ড সেৱাৰ বাবে এই বেণ্ডবোৰ ধৰি ৰখাৰ আইটিইউৰ সিদ্ধান্তৰ ওপৰত নিৰ্মিত।


এছ.আই.এ.-য়ে লগতে উল্লেখ কৰে যে আগন্তুক 5জি নিলামত অত্যাধিক স্পেকট্ৰাম সম্পদ আগবঢ়োৱাৰ ফলত ভাৰতীয় নাগৰিকসকলক উচ্চ চাহিদা, উন্নত উপগ্ৰহ ব্ৰডবেণ্ড সেৱাৰ লাভালাভৰ পৰা বঞ্চিত কৰা হ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াৰ ফলত 2030 চনৰ ভিতৰত ভাৰতীয় অৰ্থনীতিৰ 184.6 বিলিয়ন ডলাৰ লৈকে ব্যাপক ক্ষতি হ'ব। লগতে প্ৰত্যক্ষ বিদেশী বিনিয়োগ (এফডিআই) হেৰুওৱা আৰু নিযুক্তি সৃষ্টিৰ লাভালাভতো ক্ষতি হ'ব।


মিলিমিটাৰ ৱেভ বেণ্ড কি?


মিলিমিটাৰ ৱেভ বেণ্ড বা এমএমৱেভ হৈছে ৰেডিঅ' ফ্ৰিকুৱেন্সি স্পেকট্ৰামৰ এক নিৰ্দিষ্ট খণ্ড যি 24 গিগাহাৰ্জ আৰু 100 গিগাহাৰ্জৰ মাজত হয়। নামটোৰ জৰিয়তেই জানিব পৰা যায় যে এই বৰ্ণালীটোৰ তৰংগ দৈৰ্ঘ্য হ্ৰাস হয় আৰু অধিক গতি আৰু কম লেটেন্সি প্ৰদান কৰাৰ বাবে উপযুক্ত। ইয়াৰ ফলত ডাটা স্থানান্তৰ দক্ষ আৰু বিজোড় হৈ পৰে কিয়নো বৰ্তমান উপলব্ধ নেটৱৰ্কবোৰে কেৱল কম কম্পনাঙ্কৰ বেণ্ডৱিথত অনুকূলভাৱে কাম কৰে।


কম কম্পনাঙ্কবেণ্ড ব্যৱহাৰ কৰি 5জি সেৱা সমূহ প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। তেওঁলোকে অধিক দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিব পাৰে আৰু আনকি চহৰৰ পৰিৱেশতো দক্ষতাৰে কাম কৰে বুলি প্ৰমাণিত হয়, যিবোৰত হস্তক্ষেপৰ সম্ভাৱনা থাকে। কিন্তু যেতিয়া ডাটা গতিৰ কথা আহে, এই বেণ্ডবোৰে প্ৰকৃত 5জি অভিজ্ঞতাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সৰ্বোচ্চ সম্ভাৱনা কমাবলৈ ব্যৰ্থ হয়। সেয়েহে, মোবাইল সেৱা প্ৰদানকাৰীসকলৰ বাবে 5জি জিগছ পাজলত এমএমৱেভ হৈছে সেই সৰ্বোত্তম টুকুৰা।


এইটোৱে উপগ্ৰহ যোগাযোগ উদ্যোগক কেনেকৈ ব্যাহত কৰিব পাৰে?


ফাইবাৰ-অপটিক আধাৰিত ব্ৰডবেণ্ড সংযোগ বা ম'বাইল নেটৱৰ্কৰ জৰিয়তে ব্যৱহাৰকাৰীসকলক মুখ্যতঃ ইণ্টাৰনেট প্ৰদান কৰা হৈছে। পলমকৈ আন এক শ্ৰেণীৰ ইণ্টাৰনেট বিক্ৰেতা দেখা গৈছে। এইবোৰ হৈছে উপগ্ৰহ-আধাৰিত যোগাযোগ সেৱা প্ৰদানকাৰী। উদাহৰণ স্বৰূপে, স্পেচএক্সৰ ষ্টাৰলিংক আৰু ভাৰতী এয়াৰটেলৰ ৱানৱেব হৈছে এই বজাৰৰ কিছুমান খেলুৱৈ। এই খণ্ডটোৱে নগৰ আৰু গ্ৰাম্য উভয় ব্যৱহাৰকাৰীক ব্ৰডবেণ্ড প্ৰদান কৰিবলৈ নিম্ন-পৃথিৱীৰ কক্ষপথ (এল.ই.ও.) উপগ্ৰহ ব্যৱহাৰ কৰে। তেওঁলোকৰ সেৱা বতৰৰ ভৱিষ্যতবাণীৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।


IEEE ৱায়াৰলেচ কমিউনিকেশ্বনপেপাৰন স্পেকট্ৰাম নীতি অনুসৰি, "23.6-24 গিগাহাৰ্জত বতৰ উপগ্ৰহৰ বাবে ব্যৱহৃত নিষ্ক্ৰিয় উপগ্ৰহ বেণ্ডত বেণ্ডৰ বাহিৰৰ নিৰ্গমনৰ বাবে 24.25-27.5 গিগাহাৰ্জ বেণ্ডটো বিতৰ্কৰ বিষয় হৈ পৰিছিল।" এই সমস্যাটো পিছত উপগ্ৰহ বেণ্ডত আধাৰ কেন্দ্ৰ নিৰ্গমনৰ সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰি সমাধান কৰা হৈছিল। সীমাটো 2027 চনত অধিক সীমাবদ্ধ হ'ব, আৰু সেই তাৰিখৰ আগতে স্থাপন কৰা যিকোনো সঁজুলি গ্ৰহণযোগ্য কৰা হ'ব। এইয়া এই আশাত কৰা হৈছিল যে ই নিৰ্মাতাসকলক ওচৰৰ নিষ্ক্ৰিয় বেণ্ডত দীৰ্ঘম্যাদী, বেণ্ডৰ বাহিৰৰ নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰিবলৈ হেঁচা দিয়াৰ সময়ত এই বেণ্ডটোত তাৎক্ষণিকভাৱে 5জি ৰোলআউট ৰ'লআউট ৰখাৰ অনুমতি দিব য'ত তেওঁলোকে বতৰৰ পূৰ্বানুমান তথ্য প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।


উপগ্ৰহ যোগাযোগ উদ্যোগটোৱে বেণ্ডবোৰ প্ৰথম স্থানত তেওঁলোকৰ ওচৰলৈ নোযোৱাটো নিশ্চিত কৰি মোবাইল টেলিফোনী কোম্পানীবোৰৰ পদক্ষেপৰ পূৰ্ব-প্ৰতিৰোধ কৰিব বিচাৰিছে। কিন্তু 2027 চনলৈকে, এই বেণ্ডবোৰ মোবাইল ইণ্টাৰনেট সেৱা প্ৰদানকাৰীসকলক নিলাম কৰিব পাৰি।



SIA -ইণ্ডিয়াই কি পৰামৰ্শ দিয়ে?


SIA-ইণ্ডিয়াই উল্লেখ কৰিছে যে 3.3-3.67 গিগাহাৰ্জ বেণ্ডৰ 330 মেগাহাৰ্জ স্পেকট্ৰাম প্ৰতিযোগিতামূলক নিলাম নিশ্চিত কৰাৰ সময়ত ভাৰতৰ মধ্য-বেণ্ড 5জি প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ যথেষ্ট। ভাৰতত তিনিটা ব্যক্তিগত মোবাইল নেটৱৰ্ক অপাৰেটৰ আছে যি মুঠ বজাৰৰ অংশৰ 90% ধাৰণ কৰে। এই তিনিজনে উপলব্ধ স্পেকট্ৰাম সুৰক্ষিত কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব, প্ৰায় 80-90 মেগাহাৰ্জ, আনহাতে বাকী 10% ৰাজ্যিক মালিকানাধীন উদ্যোগৰ ওপৰত এৰি দিব।


উদ্যোগ সংস্থাটোৱে লগতে উল্লেখ কৰিছিল যে অতিৰিক্ত বৰ্ণালী প্ৰদান কৰিলে উপগ্ৰহ-আধাৰিত সেৱা প্ৰদানকাৰীৰ ব্যয়ত স্থলীয় খেলুৱৈসকলৰ দ্বাৰা কম ব্যৱহাৰ কৰা বেণ্ডবোৰ বিক্ৰী নোহোৱা, বা তাতকৈও বেয়া হোৱাৰ এক ক্ষতিকাৰক বিপদাশংকা সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এমএমৱেভ বেণ্ডৰ আৱণ্টন উপগ্ৰহ যোগাযোগ উদ্যোগৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ, যাক 5জি কাৰ্যকলাপে তেওঁলোকৰ বিদ্যমান কাৰ্যকলাপত হস্তক্ষেপ নকৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ এক শক্তিশালী নিয়ামক সমৰ্থনৰ প্ৰয়োজন।

7 views0 comments

Recent Posts

See All