EWS কোটাৰ বাবে ৮ লাখ উপাৰ্জন 'যুক্তিসঙ্গত' সীমা: উচ্চতম ন্যায়ালয়




উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ এক চৰকাৰী সমিতিৰ প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে সমাজত "অৰ্থনৈতিক দুৰ্বল শ্ৰেণী"(EWS) সংজ্ঞায়িত কৰাৰ বাবে "উপাৰ্জন" হৈছে এক "সম্ভৱ চৰ্ত" আৰু নামভৰ্তি আৰু চাকৰিত সংৰক্ষণ বৃদ্ধি কৰিবলৈ EWS নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ বাবে ৮ লাখৰ বাৰ্ষিক পাৰিবাৰিক উপাৰ্জন হৈছে এক "যুক্তিসঙ্গত" সীমা।


EWS নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ বাবে পাৰিবাৰিক উপাৰ্জনৰ ওপৰত আধাৰিত হ'ব পাৰে। সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিত পৰিয়ালৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন ৮ লাখ EWS নিৰ্ধাৰণৰ বাবে যুক্তিসঙ্গত যেন লাগে। চৰকাৰী শপতনামাৰ অংশ হিচাপে দাখিল কৰা সমিতিৰ প্ৰতিবেদনত এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হৈছে।


সমিতিখনে এই ধাৰণাটোৰ সৈতে একমত হোৱা নাছিল যে কেন্দ্ৰই ৮ লাখ সংখ্যা হিচাপে "যান্ত্ৰিকভাৱে গ্ৰহণ" কৰিছিল কিয়নো ইয়াক অ'বিচি ক্ৰীমি লেয়াৰ কাট-অফৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। EWS ৰ বাবে উপাৰ্জনৰ চৰ্ত অ'বিচি ক্ৰীমি লেয়াৰৰ তুলনাত "অধিক কঠোৰ" আছিল।


প্ৰথমতে EWS ৰ চৰ্তবোৰ আবেদনৰ বছৰৰ পূৰ্বৰ বিত্তীয় বৰ্ষৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। আনহাতে অ'বিচি শ্ৰেণীত ক্ৰীমি লেয়াৰৰ বাবে উপাৰ্জনৰ চৰ্ত একেৰাহে তিনি বছৰৰ বাবে মুঠ বাৰ্ষিক উপাৰ্জনৰ বাবে প্ৰযোজ্য। দ্বিতীয়তে, অ'বিচি ক্ৰীমি লেয়াৰৰ ক্ষেত্ৰত, দৰমহা, কৃষি আৰু পৰম্পৰাগত কাৰিকৰী বৃত্তিৰ পৰা উপাৰ্জন বিবেচনাৰ পৰা বাদ দিয়া হয় ।আনহাতে EWSৰ বাবে ৮ লাখ চৰ্তত কৃষিকে ধৰি সকলো উৎস অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। সেয়েহে, একেটা কাট-অফ নম্বৰ হোৱা স্বত্বেও তেওঁলোকৰ গঠন পৃথক আৰু সেয়েহে দুয়োটাকে সমান কৰিব নোৱাৰি," সমিতিয়ে এনেদৰে যুক্তি দিছিল।


ই সমগ্ৰ দেশতে ৮ লাখ চৰ্তৰ অভিন্ন প্ৰয়োগত কোনো ত্ৰুটি পোৱা নাছিল। "উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এক অভিন্ন উপাৰ্জন-আধাৰিত সীমাৰ আকাংক্ষা বজাই ৰাখিছে আৰু ইয়াক অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক নীতিৰ বিষয় হিচাপে সমগ্ৰ দেশতে গ্ৰহণ কৰিব পাৰি।


NEET প্ৰাৰ্থীসকলৰ আবেদন:


প্ৰতিবেদনটো হৈছে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে অক্টোবৰৰ পৰা চৰকাৰক বাৰে বাৰে গ্ৰিল কৰাৰ ফলাফল, কেনেদৰে ই সৰ্বভাৰতীয় কোটা (এআইকিউ) শ্ৰেণীৰ অধীনত NEET চিকিৎসা নামভৰ্তিৰ বাবে সমাজৰ আগুৱাই যোৱা শ্ৰেণীবোৰৰ মাজত EWS চিনাক্ত কৰাৰ বাবে বাৰ্ষিক উপাৰ্জনৰ চৰ্ত হিচাপে '৮ লাখ'ৰ সংখ্যাটো শূন্য কৰিছিল। আদালতে NEET প্ৰাৰ্থীসকলৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা আৱেদনৰ এক গোটৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি আছিল যিয়ে কেন্দ্ৰৰ ২৯ জুলাইৰ অধিসূচনাক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল য'ত অ'বিচিসকলক ২৭% কোটা আৰু AIQ ত EWS ক ১০% সংৰক্ষণ ৰখাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছিল।


উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ প্ৰশ্নটো গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল কিয়নো ২০১৯ চনৰ ১০০ তৃতীয় সাংবিধানিক সংশোধনী, যিয়ে ১০% EWS কোটা প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল আৰু নিজেই এক বৃহত্তৰ বিচাৰপীঠৰ সন্মুখত প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে। সংৰক্ষণ সুবিধা প্ৰদানৰ একমাত্ৰ ভিত্তি হিচাপে অৰ্থনৈতিক চৰ্ত প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে সংশোধনীটো প্ৰশ্নৰ অধীনত আছে।


২৫ নৱেম্বৰত, কেন্দ্ৰই আদালতক জনাইছিল যে EWS নিৰ্ধাৰণৰ চৰ্তবোৰ পুনৰ বিবেচনা কৰাৰ বাবে সিদ্ধান্ত বিবেচিত লৈছে। কেন্দ্ৰই তেতিয়া প্ৰাক্তন বিত্ত সচিব অজয় ভূষণ পাণ্ডেক লৈ এখন বিশেষজ্ঞ সমিতি গঠন কৰিছিল। য'ত আছিল অধ্যাপক ভি.কে. মালহোত্ৰা, আই.চি.এছ.এছ.আৰ.-ৰ সদস্য সচিব; আৰু সঞ্জীৱ সান্যাল, ভাৰত চৰকাৰৰ প্ৰধান অৰ্থনৈতিক উপদেষ্টা। সমিতিখনে ৩১ ডিচেম্বৰত ইয়াৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছিল।


"EWSৰ বাবে বৰ্তমানৰ মুঠ বাৰ্ষিক পৰিয়ালৰ উপাৰ্জনৰ সীমা ৮ লাখ বা তাতকৈ কম ৰাখিব পাৰি। কেৱল সেই পৰিয়ালবোৰহে যাৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন ৮ লাখ লৈকে হয়। তেওঁলোকেহে EWS সংৰক্ষণৰ সুবিধা লাভ কৰিবলৈ যোগ্য হ'ব," এনেদৰে প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে।


সমিতিখনে কৈছিল যে ৮ লাখ চৰ্তটোৱে অত্যাধিক অন্তৰ্ভুক্তি আৰু অন্তৰ্ভুক্তিৰ ত্ৰুটিৰ মাজত এক "সূক্ষ্ম ভাৰসাম্য" ৰাখিছে।


বৰ্তমান কাৰ্যকৰী আয়কৰ ৰেহাইৰ সীমা ব্যক্তিসকলৰ বাবে প্ৰায় ৮ লাখ বুলি বিবেচনা কৰি, সমিতিখনে মত পোষণ কৰে যে সমগ্ৰ পৰিয়ালৰ বাবে মুঠ বাৰ্ষিক উপাৰ্জনৰ সীমা ৮ লাখ EWS ত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে যুক্তিসঙ্গত হ'ব," এনেদৰে প্ৰতিবেদনত যুক্তি দিয়া হৈছে।সমিতিখনে প্ৰতিবেদনত পৰামৰ্শ দিয়া চৰ্তবোৰ কোন বছৰৰ পৰা ব্যৱহাৰ, গ্ৰহণ আৰু প্ৰযোজ্য কৰিব লাগে সেই বিষয়ে "বিৰক্ত প্ৰশ্ন"ৰ ওপৰতো চিন্তা-চৰ্চা কৰিছিল।


NEETৰ নামভৰ্তি ২৫ নৱেম্বৰৰ পৰা স্থগিত ৰখা হৈছে যেতিয়া চৰকাৰে সমিতিখনক ৮ লাখ উপাৰ্জনৰ সীমাৰ কাৰ্যকৰীতা পৰীক্ষা কৰিবলৈ দায়িত্ব দিছিল। ইয়াৰ ফলত দিল্লীৰ আৱাসী চিকিৎসকসকলে ব্যাপক প্ৰতিবাদ কৰিছিল।


প্ৰতিবেদনখনত উল্লেখ কৰা হৈছে যে চলিত বৰ্ষৰ বাবে EWS কোটাৰ অধীনত নামভৰ্তি আৰু নিযুক্তি ইয়াৰ শেষৰ ফালে আছিল। এই নামভৰ্তি আৰু নিযুক্তিৰ চৰ্ত ২০১৯ চনত নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল। এতিয়া প্ৰক্ৰিয়াটোত যিকোনো বিভ্ৰান্তিয়ে কেৱল মাহৰ বাবে অপ্ৰয়োজনীয় বিলম্ব আৰু অন্যান্য "জটিলতা" সৃষ্টি কৰিব। সমিতিখনে কৈছিল যে ইয়াৰ প্ৰতিবেদনত EWS চৰ্তত কৰা যিকোনো পৰিৱৰ্তন বা পৰামৰ্শ কেৱল ভৱিষ্যতে কাৰ্যকৰী হ'ব লাগে।


শিক্ষানুষ্ঠানসমূহত নামভৰ্তিৰ ক্ষেত্ৰত, হঠাতে এটা নতুন চৰ্ত গ্ৰহণ কৰিলে অৱশ্যেই সেই প্ৰক্ৰিয়াটো কেইবা মাহ পলম হ'ব, যি ভৱিষ্যতৰ সকলো নামভৰ্তি আৰু শৈক্ষিক কাৰ্যকলাপ/শিক্ষণ/পৰীক্ষাৰ ওপৰত এক অনিবাৰ্য ব্যাপক প্ৰভাৱ পেলাব। যিবোৰ বিভিন্ন আইনী/ন্যায়িক সময়ৰ প্ৰেছক্ৰিপশ্বনৰ অধীনত সময়সীমাবদ্ধ। এই পৰিস্থিতিত নতুন চৰ্ত প্ৰয়োগ কৰাটো সম্পূৰ্ণৰূপে অযোগ্য আৰু অব্যৱহাৰিক । এনেদৰে সমিতিয়ে পৰামৰ্শ দিয়ে।

5 views0 comments