ভাৰতীয় অৰ্থনীতিত যোগ হ'ব ১.১ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰ : এই ক্ষেত্ৰত সহায় কৰিব ক্ৰিপ্টো, CBDC তথা অন্যান্য ডিজিট






২০৩২ চনৰ ভিতৰত ভাৰতীয় অৰ্থনীতিত যোগ হ'ব ১.১ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰ । এক প্ৰতিবেদনত প্ৰকাশ পাইছে এই তথ্য । স্বাস্থ্যসেৱা, যোগান শৃংখলা, আনুগত্য আৰু পুৰস্কাৰ, পৰিশোধ আৰু প্ৰেৰণ, বিত্তীয় সেৱা আৰু কলাকে ধৰি ব্লকচেইন প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰা খণ্ডবোৰে ২০৩২ চনৰ ভিতৰত ভাৰতীয় GDP ত ক্ৰমান্বয়ে ১.৪২ বিলিয়ন ডলাৰ, ৬৮.৬ বিলিয়ন ডলাৰ, ২.৮ বিলিয়ন ডলাৰ, ২১.৭ বিলিয়ন ডলাৰ, ১৩.৩ বিলিয়ন ডলাৰ আৰু ৫১.৫ বিলিয়ন ডলাৰ অৰিহণা যোগোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।


কিছুদিন পূৰ্ৱে ইউএছ-ইণ্ডিয়া ষ্ট্ৰেটেজিক পাৰ্টনাৰশ্বিপ ফ'ৰাম আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ক্ৰিপ্টো এক্সচেঞ্জ ক্ৰছটাৱাৰে কয়, "২০৩২ চনৰ ভিতৰত এইসমূহে জিডিপি বৃদ্ধি কৰিব । ইয়াত ডিজিটেল সম্পদবোৰক ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সী যেনে বিটকইন, ষ্টেবলকইন, কেন্দ্ৰীয় বেঙ্ক ডিজিটেল মুদ্ৰা, এনএফটি আৰু ব্লকচেইন আৰু বিতৰণ কৰা লেজাৰ প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰা অন্যান্য বুলি কোৱা হয়। ক্ৰছটাৱাৰে এই বছৰৰ ছেপ্টেম্বৰত ভাৰতত প্ৰৱেশ কৰিছিল"।


উল্লেখযোগ্য যে USISPF আৰু ক্ৰছটাৱাৰৰ দ্বাৰা ভাৰতৰ ১ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰ ডিজিটেল সম্পদৰ সুযোগ শীৰ্ষক এক প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে, "বিত্তীয় আৰু প্ৰযুক্তি পৰিস্থিতি তন্ত্ৰৰ এই গভীৰ পৰিৱৰ্তনৰ পৰা লাভান্বিত হ'বলৈ ভাৰত স্বকীয়ভাৱে যোগ্য।" GDP বৃদ্ধি হোৱাৰ কাৰণবোৰৰ ভিতৰত আছে, "ভাৰত হৈছে বিশ্বব্যাপী তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ ষ্টাৰ্টআপ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰ। দ্বিতীয়তে, ভাৰতত বিশ্বৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক স্থানীয়-ডিজিটেল জনসংখ্যা আছে, যিকোনো দেশৰ সৰ্বাধিক যুৱ জনসংখ্যাৰ সৈতে।আৰু তৃতীয়তে, ভাৰতীয় নাগৰিকসকল প্ৰযুক্তিগতভাৱে জ্ঞানী আৰু ২০২০ চনত প্ৰায় ২.৮ নিযুত বিকাশকাৰী আধাৰ আছে আৰু ২০২৩ চনৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক বিকাশকাৰী হ'ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে।"

"অৱশ্যে, ইয়াৰ বাবে সঠিক নীতি আৰু নিয়ামক পৰিকাঠামোৰৰ প্ৰয়োজন আছে বুলি প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰা হৈছে। "তদুপৰি, চৰকাৰ সম্পৰ্কীয় ব্লকচেইন প্ৰকল্পসমূহে ২০২১ চনত ভাৰতৰ জিডিপি প্ৰায় ০.১ বিলিয়ন ডলাৰ লৈ যাব বুলি অনুমান কৰা হৈছে আৰু ২০৩২ চনত ৫.১ বিলিয়ন ডলাৰলৈ বৃদ্ধি হ'ব।" স্মাৰ্ট চুক্তিৰ সৈতে প্ৰগ্ৰাম কৰিব পৰা চিবিডিচি বা অন্যান্য টোকেনে কেন্দ্ৰীয় কৰ্তৃপক্ষক তাৎক্ষণিক কৰ পৰিশোধৰ সুবিধা দিব পাৰে। লগতে, ডিজিটেল পৰিচয় সৃষ্টি কৰা, যাৰ মালিকীস্বত্ব ধাৰকৰ ওচৰত আছে কিন্তু চৰকাৰৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত যেনে জন্মৰ প্ৰমাণপত্ৰ এইসমূহে ২০২৩ চনত ভাৰতৰ জিডিপিত ৮.২ বিলিয়ন ডলাৰ অৰিহণা যোগাব পাৰে।"

7 views0 comments