অতি শীঘ্ৰেই সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব অমিক্ৰণৰ প্ৰভাৱৰ ওপৰত ।" WHO"ৰ শেহতীয়া প্ৰতিবেদনত ফাদিল কেইবাটাও তথ্য




ক'ভিড ৰ পিছতেই সমগ্ৰ বিশ্বত অমিক্ৰণৰ যি ভয়াবহ প্ৰভাৱ দেখিবলৈ পোৱা গৈছে সেই দৃশ্য আজি বিশ্বৰ প্ৰায় সকলো দেশেই শংকিত হৈ পৰিছে । শেহতীয়া সাপ্তাহিক কোভিড-১৯ৰ এপিডেমিঅ'লজিকেল আপডেটত, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৈছিল যে বহুতো দেশত ডেল্টা ভাইৰাছৰ বাবে, কোভিড-১৯-ৰ গোলকীয় মহামাৰী বিজ্ঞানৰ ওপৰত তথা নতুন অমিক্ৰণৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ প্ৰভাৱৰ ওপৰত অতি শীঘ্ৰেই সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব। ইয়াৰ পৰা এটা কথাই প্ৰমানিত হয় যে অতিক্ৰণৰ ভয়াৱহতা ক বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই পুংখানুপুংখ ভাৱে নিৰীক্ষণ কৰি আছে । একে সময়তে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই অমিক্ৰণৰ চাৰিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়ৰ ওপৰত তথা সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিৰ ওপৰত এক বিৱৰণ দিছে - ট্ৰেন্সমিচিবিলিটি, নিদানিক তীব্ৰতা, পুনৰ সংক্ৰমণমুক্ত হোৱাৰ আশংকা আৰু ভেকছিনবোৰৰ সাম্ভাব্য প্ৰভাৱ।


বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই জানিবলৈ দিয়া অনুসৰি দক্ষিণ আফ্ৰিকাত নতুন কোভিড-১৯ ৰ ঘটনাবোৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি হৈ আছে। ২৯ নৱেম্বৰৰ পৰা ৫ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত নতুনকৈ প্ৰায় ৬২,০২১ টা সংক্ৰমণ ধৰা পৰিছে। যি আগৰ সপ্তাহৰ তুলনাত ১১১ % অধিক ।ইয়াৰোপৰি পৰি বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই উল্লেখ কৰে যে দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ চুবুৰীয়া কিছুমান দেশত সাপ্তাহিক ঘটনাৰ সংখ্যা যথেষ্ট বৃদ্ধি হোৱা দেখা গৈছে, যাৰ ভিতৰত আছে এস্বতীনি ত (1,990%), জিম্বাবোৱেত (1,361%), মোজাম্বিক ত (1,207%), নামিবিয়াত (681%) আৰু লেচোথোত (219%)সংক্ৰমণ দেখিবলৈ পোৱা গৈছে । উল্লেখযোগ্য যে এই দেশসমূহত সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰাৰ হাৰ যথেষ্ট কম। আনহাতে দক্ষিণ আফ্ৰিকাত, মুঠ জনসংখ্যাৰ ২৫.২ % হে সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা হৈছে।



বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই জানিবলৈ দিয়া অনুসৰি গুৰুতৰ ৰোগ থকা ৰোগীসকলৰ ব্যৱস্থাপনাত ইণ্টাৰলিউকিন-6 ৰিচেপ্টৰ ব্লকাৰ আৰু কৰ্টিকোষ্টেৰইড কাৰ্যকৰী হৈ থাকিব বুলি আশা কৰা হৈছে।আনহাতে ভেকছিনৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্ব স্বাস্থ্য সন্থাই কয় যে পৰিৱৰ্তনৰ ফলত ভেকছিন-প্ৰাপ্ত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আৰু ভেকছিনৰ কাৰ্যকৰীতাৰ তথ্যৰ পৰা সুৰক্ষা হ্ৰাস হ'ব পাৰে নেকি তাৰ পৰীক্ষা কৰাৰ বাবে "অধিক তথ্যৰ প্ৰয়োজন" আছে । যাৰ ভিতৰত আছে অতিৰিক্ত টিকাকৰণৰ পালি ব্যৱহাৰ কৰা। এয়া নিশ্চিত যে অতিক্ৰমন এতিয়াও আমাৰ সকলোৰে কাৰনে এক চিন্তনীয় বিষয় ।ইতিমধ্যে বিশ্ব স্বাস্থ্য সন্থা ই বিভিন্ন দেশলৈ অতিক্ৰমণৰ গাইডলাইন তথা প্ৰতিখন দেশক সকলো প্ৰকাৰৰ সহায় সহযোগিতা কৰা হব বুলি অভয় প্ৰদান কৰিছে ।

11 views0 comments