ভাৰতে সকলো গাঁৱৰে ডিজিটেল মানচিত্ৰ প্ৰস্তুত কৰিব





ভাৰতে ৬,০০,০০০ খন গাওঁৰ ডিজিটেল মানচিত্ৰ প্ৰস্তুত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে আৰু ১০০ খন চহৰৰ বাবে সমগ্ৰ ভাৰতত ত্ৰিমাত্ৰিক মানচিত্ৰ প্ৰস্তুত কৰা হ'ব। ইউনিঅ'ৰ বিজ্ঞান মন্ত্ৰী জীতেন্দ্ৰ সিঙে মঙলবাৰে এক অনুষ্ঠানত এই কথা জানিবলৈ দিয়ে।


পঞ্চায়তি ৰাজ মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এক চলিত আঁচনি, যাক

SVAMITVA (গাওঁৰ জৰীপ আৰু গাওঁ অঞ্চলত ইম্প্ৰুভাইজড টেকন'লজীৰ সৈতে মেপিং) বুলি কোৱা হয়। এই আঁচনিখন ২০২০ চনৰ এপ্ৰিলত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আৰম্ভ কৰিছিল।


উন্নীত নিৰ্দেশনাৱলীয়ে ব্যক্তিগত কোম্পানীবোৰক বিভিন্ন মন্ত্ৰালয়ৰ অনুমোদনৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ বিভিন্ন মানচিত্ৰ প্ৰস্তুত কৰাত সহায় কৰে আৰু অৱস্থান মেপিংৰ জৰিয়তে ড্ৰোন ব্যৱহাৰ কৰা আৰু এপ্লিকেচন বিকশিত কৰাত সহজ কৰে। ড০ সিঙে এক বিবৃতিত কয়, "ভূ-স্থানিক প্ৰণালী, ড্ৰোন নীতি আৰু আনলক কৰা মহাকাশ খণ্ডৰ ত্ৰিমূৰ্তি ভাৰতৰ ভৱিষ্যতৰ অৰ্থনৈতিক প্ৰগতিৰ বিশেষত্ব হ'ব।"


সম্পূৰ্ণ ভূ-স্থানিক নীতি "শীঘ্ৰেই" ঘোষণা কৰা হ'ব কিয়নো নিৰ্দেশনাৰ উদাৰীকৰণে এবছৰৰ ভিতৰত অতি ইতিবাচক ফলাফল লাভ কৰিছিল। ভৌগোলিক তথ্য আধাৰিত প্ৰণালী মেপিং বন ব্যৱস্থাপনা, দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা, বৈদ্যুতিক উপযোগিতা, ভূমি ৰেকৰ্ড, পানী বিতৰণ আৰু সম্পত্তি কৰৰ ক্ষেত্ৰতো উপযোগী হ'ব বুলি তেওঁ কয়।


ড০ সিঙে ২০২০ চনত ভাৰতীয় ভূ-স্থানিক বজাৰৰ আকাৰ ২৩,৩৪৫ কোটি টকা হ'ব বুলি অনুমান কৰিছিল যাৰ ভিতৰত আছে ১০,৫৯৫ কোটি টকাৰ ৰপ্তানি যি ২০২৫ চনৰ ভিতৰত ৩৬,৩০০ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছিল।


প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে SVAMITVA আঁচনিৰ শুভাৰম্ভণি অনুষ্ঠানত কয় যে এই আঁচনিয়ে গ্ৰাম্য অঞ্চলসমূহত ড্ৰোন প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি ভূমি পাৰ্চেলৰ মেপিং কৰি আৰু যোগ্য পৰিয়ালসমূহক আইনী মালিকানা কাৰ্ড জাৰী কৰি 'অধিকাৰৰ ৰেকৰ্ড' প্ৰদান কৰি সম্পত্তিৰ "স্পষ্ট মালিকানা" স্থাপন কৰাত সহায় কৰিব।


এতিয়ালৈকে ড্ৰোন জৰীপে প্ৰায় ১,০০,০০০ গাওঁ সামৰি লৈছে আৰু ৭৭,৫২৭ খন গাওঁৰ মানচিত্ৰ ৰাজ্যসমূহক হস্তান্তৰ কৰা হৈছে। SVAMITVA পৰ্টেলৰ বৰ্তমানৰ তথ্য অনুসৰি প্ৰায় ২৭,০০০ গাঁৱত সম্পত্তি কাৰ্ড বিতৰণ কৰা হৈছিল।

4 views0 comments