হিন্দু মন্দিৰৰ পৰিচালনাৰ বাবে এটা আৰ্হি বিকশিত কৰিব লাগে




"কাশী এখন প্ৰাচীন চহৰ, "ইতিহাসতকৈ পুৰণি, পৰম্পৰাতকৈ পুৰণি, কিংবদন্তিতকৈও পুৰণি।" এনেদৰে বৰ্ণনা কৰিছে আমেৰিকান লেখক মাৰ্ক টোৱেইনে। ঋষি ব্যাসে এই পবিত্ৰ চহৰখনত গংগা নদীৰ পাৰত বহি বেদ সংকলন কৰিছিল। পাণ্ডৱ ভাতৃসকলে ভগৱান শিৱৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা এই চহৰখন ভ্ৰমণ কৰিছিল। স্কন্দ পুৰাণে এই পবিত্ৰ চহৰখনৰ বিস্তৃত বৰ্ণনা দিয়ে। বুদ্ধৰ পৰা শংকৰৰ পৰা গুৰু নানকলৈকে - প্ৰতিজন আধ্যাত্মিক নেতাই ইয়াৰ পৱিত্ৰ মাটিত তেওঁৰ পদচিহ্ন খোদিত কৰিছিল।

বিশ্বনাথ মন্দিৰো অতি পৱিত্ৰ, এক উজ্জ্বল পোহৰৰ ৰূপত "জ্যোতিৰ্লিঙ্গ" ভগৱান শিৱ - যাক লাখ লাখ লোকে "পাৰ হোৱা ঠাই" হিচাপে গণ্য কৰে । মহম্মদ ঘোৰী, চিকন্দৰ লোধী আৰু শেষত ঔৰঙ্গজেৱৰ আইকনোক্লাষ্টিক আক্ৰমণৰ সময়ত মন্দিৰটো ধ্বংস কৰা হৈছিল। এই প্ৰাচীন মন্দিৰৰ ধ্বংসাৱশেষৰ ওপৰত এটা মছজিদ ওপৰলৈ উঠি অহা দেখা গৈছিল।


মন্দিৰটো প্ৰতিটো ধ্বংসৰ পিছত পুনৰ জীৱিত হৈ উঠিছিল। আকবৰৰ আদালতত থকা দুজন সেনাপতি ৰাজা মান সিং আৰু ৰাজা তোদাৰ মালক পঞ্চদশ শতিকাৰ শেষৰ ফালে মন্দিৰটো পুনৰ নিৰ্মাণ কৰাৰ কৃতিত্ব দিয়া হৈছিল। ঔৰঙ্গজেৱৰ পিছত জয়পুৰৰ ইন্দোৰ আৰু মহাৰাজাৰ শাসক মহাৰাজা মালহাৰ ৰাও হোলকাৰে অষ্টাদশ শতিকাৰ মাজভাগত এই মন্দিৰটো পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। অৱশেষত, মালহাৰ ৰাওৰ বোৱাৰী আৰু ইন্দোৰৰ বিখ্যাত শাসক ৰাণী অহিলিয়া বাই হোলকাৰে ১৭৮০ চনত মছজিদৰ কাষৰ মন্দিৰটো পুনৰ নিৰ্মাণ কৰাত সফল হৈছিল।তেতিয়াৰ পৰা এই সুন্দৰ মন্দিৰটোৱে নিৰৱচ্ছিন্নভাৱে সেৱা আগবঢ়াই আহিছে।মধ্যযুগীয় ইছলামিক আইক'নোক্লেজমে বহুতো মন্দিৰ ভাংচুৰ ৰখাৰ সন্মুখীন হৈছিল। এইসমূহৰ ভিতৰত আটাইতকৈ পৱিত্ৰ আছিল কাশী, মথুৰা আৰু অযোধ্যাত। অযোধ্যা মন্দিৰটো শেহতীয়াকৈ এক ন্যায়িক প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে ঘূৰাই দিয়া হৈছিল। পশ্চিমৰ হলোকষ্ট-ডেনিয়ৰসকলৰ দৰে, ভাৰততো আইকনোক্লেজম-ডেনিয়ৰ আছে। বুৰঞ্জীবিদ কে এন পানিক্কৰে বিশ্বনাথ মন্দিৰ ধ্বংস কৰাটো ঔৰঙ্গজেবৰ "ৰাজনৈতিক উদ্দেশ্য" আছিল বুলি হোৱাইটৱাছ কৰা বৰ্ণনাটো লৈ আহিছিল। আনহাতে বি এন পাণ্ডেৰ মতে ঔৰঙ্গজেৱে এই কাম ক্ৰোধৰ বাবে কৰিছিল। কাৰণ মন্দিৰৰ পুৰোহিতসকলে "ভগৱান জগন্নাথৰ আসনৰ তলত" তেওঁৰ দলৰ এগৰাকী হিন্দু ৰাজকুমাৰীক অপহৰণ আৰু অসন্মান কৰিছিল।ইফালে বুৰঞ্জীয়ে দেখুৱাইছে যে ঔৰঙ্গজেৱে কেতিয়াও পূব ভাৰত ভ্ৰমণ কৰা নাছিল আৰু কেতিয়াও বাৰাণসী ভ্ৰমণ কৰা নাছিল। তদুপৰি, ১৬৬৯ চনৰ ২ ছেপ্টেম্বৰত ঔৰঙ্গজেৱৰ আদালতৰ ইতিহাস মাছিৰ-ই-আলমগিৰিত প্ৰৱেশৰ সময়ত স্পষ্টভাৱে এইদৰে কোৱা হৈছে: "সম্ৰাটৰ আদেশ অনুসৰি তেওঁৰ বিষয়াসকলে বেনাৰসত বিশ্বনাথৰ মন্দিৰ ভাঙি পেলাইছিল বুলি আদালতলৈ খবৰ আহিছিল"।'বিশিষ্ট বুৰঞ্জীবিদ'সকলৰ এই অস্বীকাৰবাদী বৰ্ণনাবোৰৰ উত্তৰত, কিছুমানে জোৰ দিয়ে যে ঐতিহাসিক অন্যায়বোৰৰ প্ৰতিশোধ একেধৰণে ল'ব লাগিব। ১৭৪০- ৰ দশকত, ৰাজা মালহাৰ ৰাৱে মছজিদটো আঁতৰাবলৈ আৰু ঠিক সেই স্থানত মন্দিৰটো নিৰ্মাণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। কিন্তু অৱধৰ নৱাবৰ হস্তক্ষেপে ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিছিল।অযোধ্যাৰ ক্ষেত্ৰত, ১৯৯২ চনত কোনেও ধ্বংসক সমৰ্থন কৰা নাছিল। যদিও ই তিনি দশকৰ পিছত এটা প্ৰস্তাৱৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল। বাবৰি এটা কাম নকৰা মছজিদৰ গাঁথনি আছিল যাৰ অধীনত এটা কাৰ্যকৰী মন্দিৰ আছিল। লগতে বাবৰি ধ্বংসৰ পিছত, উপাসনা স্থান আইনৰ অস্তিত্বলৈ আহিছিল, যিয়ে এনে ধৰণৰ আন যিকোনো বিবাদ উত্থাপন কৰাটো নিষিদ্ধ কৰে।


মহাত্মা গান্ধী ১৯১৬ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আধাৰশিলা স্থাপন অনুষ্ঠানৰ বাবে বাৰাণসীত আছিল। বিশ্বনাথ মন্দিৰ ভ্ৰমণৰ সময়ত তেওঁ যি দেখিছিল তাক লৈ দুখিত হৈ তেওঁ এইদৰে কৈছিল: "এই মহান মন্দিৰটো আমাৰ নিজৰ চৰিত্ৰৰ প্ৰতিফলন নহয় নেকি? যদি আমাৰ মন্দিৰবোৰো কোঠালী আৰু পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ আৰ্হি নহয়, তেন্তে আমাৰ স্ব-চৰকাৰ কি হ'ব পাৰে?"।উল্লেখযোগ্য যে ৰাণী অহিলিয়া বাই হোলকাৰে মছজিদটো সলনি কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাছিল কিন্তু ওচৰতে এটা গৌৰৱময় মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল। ২৪০ বছৰৰ পিছত ইয়াৰ শৃংখলা আৰু গৌৰৱ ঘূৰাই আনিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ সংকল্পৰ প্ৰয়োজন আছিল। গান্ধীয়ে পৰামৰ্শ দিছিল যে স্বাধীনতাৰ ঠিক পিছতে মন্দিৰবোৰ "পবিত্ৰতা, পৰিচ্ছন্নতা আৰু শান্তিৰ বাসস্থান" লৈ ৰূপান্তৰিত হ'ব লাগিব।


হিন্দু মন্দিৰসমূহ সমগ্ৰ মানৱতাৰ বাবে আধ্যাত্মিক সান্ত্বনাৰ বাসস্থান। তেওঁলোকক এক প্ৰাচীন আৰু শান্ত ধৰণে পৰিচালনা কৰাৰ বাবে এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ সংস্কাৰৰ প্ৰয়োজন। ব্ৰিটিছে মন্দিৰ আৰু তেওঁলোকৰ সম্পত্তিৰ নিয়ন্ত্ৰণ দখল কৰি এণ্ডোমেণ্ট আইন প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল। স্বাধীনতাৰ পিছত হিন্দু ধৰ্মীয় প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ওপৰত চৰকাৰৰ সম্পূৰ্ণ নিয়ন্ত্ৰণ থকাৰ সৈতে সেই আইনবোৰ অব্যাহত আছিল। এয়াই সময় যে আমি হিন্দু মন্দিৰৰ পৰিচালনাৰ বাবে এটা আৰ্হি বিকশিত কৰিব লাগে য'ত হিন্দু নাগৰিক আৰু প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ওপৰত অধিক দায়িত্ব ন্যস্ত কৰা হয়।

5 views0 comments