বিশ্লেষণ:ৰাষ্ট্ৰীয় ভূমি মুদ্ৰাকৰণ নিগমক চৰকাৰী ভূমি মুদ্ৰাকৰণৰ বাবে কিয় অনুমোদন কেবিনেটৰ





কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে কেন্দ্ৰীয় ৰাজহুৱা খণ্ডৰ উদ্যোগ (CPSES)আৰু চৰকাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত অন্যান্য সংস্থাসমূহৰ অতিৰিক্ত ভূমি মুদ্ৰাকৰণ আৰু সম্পত্তি নিৰ্মাণৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় ভূমি মুদ্ৰাকৰণ নিগম (NLMC) স্থাপনত অনুমোদন জনাইছে।বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ প্ৰশাসনিক অধিকাৰ ক্ষেত্ৰৰ অধীনত কেন্দ্ৰৰ সম্পূৰ্ণ মালিকানাধীন হ'বলৈ NLMC ৰ প্ৰাৰম্ভিক অনুমোদিত শ্বেয়াৰ মূলধন 5,000 কোটি টকা আৰু 150 কোটি টকাৰ পৰিশোধিত শ্বেয়াৰ মূলধন থাকিব।


"অ-মূল সম্পদৰ মুদ্ৰাকৰণৰ সৈতে, চৰকাৰে অব্যৱহৃত আৰু কম ব্যৱহৃত সম্পত্তি মুদ্ৰাকৰণ কৰি যথেষ্ট ৰাজহ উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। বৰ্তমান, CPSES ৰ ভূমি আৰু ভৱনৰ প্ৰকৃতিত যথেষ্ট অতিৰিক্ত, অব্যৱহৃত আৰু কম ব্যৱহৃত অ-মূল সম্পদ আছে," প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত কেবিনেট বৈঠকৰ পিছত চৰকাৰে এক বিবৃতিত কয়।


কেন্দ্ৰীয় বাজেট 2021-22 ত, বিত্তমন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে এই উদ্দেশ্যৰ বাবে এটা বিশেষ উদ্দেশ্যৰ বাহন স্থাপনৰ পৰিকল্পনা ঘোষণা কৰিছিল।ৰেল, দূৰসংযোগ আৰু প্ৰতিৰক্ষা হৈছে সৰ্বাধিক অতিৰিক্ত ভূমি ধাৰণ কৰা মুখ্য মন্ত্ৰালয়বোৰৰ ভিতৰত ভাল সম্ভাৱনা থকা কেইবাটাও পাৰ্চেল। চি.পি.এছ.ই.এছ. মুখ্য ক্ষেত্ৰত আছে ৰাজ্যিক মালিকানাধীন কোম্পানীবোৰৰ কৌশলগত বিক্ৰী আৰু ব্যক্তিগতকৰণৰ উপৰিও নিষ্ক্ৰিয় ভূমিৰ মুদ্ৰাকৰণ হৈছে ইয়াৰ ব্যৱসায়িক উপস্থিতি নিম্নতম লৈ হ্ৰাস কৰা আৰু ভৱিষ্যতৰ সম্পদ সৃষ্টিৰ বাবে সম্পদ সৃষ্টি কৰাৰ কেন্দ্ৰৰ ৰণনীতিৰ অংশ।


যোৱা ছেপ্টেম্বৰত, চৰকাৰে আনুমানিক 6 লাখ কোটি টকাৰ চাৰি বছৰীয়া ৰাষ্ট্ৰীয় মুদ্ৰাকৰণ পাইপলাইন (এনএমপি) প্ৰস্তুত কৰিছিল। ৰাস্তা, ৰে'লৱে আৰু শক্তি খণ্ডৰ সম্পত্তিমুদ্ৰাকৰণ কৰিবলগা সম্পত্তিৰ মুঠ আনুমানিক মূল্যৰ 66 শতাংশতকৈও অধিক হ'ব।অৱশ্যে, এই ক্ষেত্ৰত অগ্ৰগতি এতিয়ালৈকে উৎসাহজনক হোৱাতকৈ কম হৈছে, চৰকাৰে ইয়াৰ বিনিয়োগৰ লক্ষ্য যথেষ্ট পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিছে। এনএলএমচিয়ে সন্মুখীন হ'ব পৰা মুখ্য প্ৰত্যাহ্বানবোৰৰ ভিতৰত আছে বিশেষ ভূমি সম্পদত চিনাক্ত কৰিব পৰা ৰাজহ শাখাৰ অভাৱ, বিবাদ নিষ্পত্তি প্ৰণালী, বিভিন্ন মোকৰ্দমা আৰু স্পষ্ট শিৰোনামৰ অভাৱ, আৰু দূৰৱৰ্তী ভূমি পাৰ্চেলত বিনিয়োগকাৰীসকলৰ মাজত কম আগ্ৰহ।


"কৌশলগত বিবিনিয়োগ বা বন্ধ হৈ থকা চি.পি.এছ.ই.-ৰ বাবে, এই অতিৰিক্ত ভূমি আৰু অ-মূল সম্পদৰ মুদ্ৰাকৰণ তেওঁলোকৰ মূল্য আনলক কৰিবলৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। এনএলএমচিয়ে এই সম্পত্তিবোৰৰ মুদ্ৰাকৰণক সমৰ্থন আৰু হাতত ল'ব। ইয়াৰ ফলত ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বিনিয়োগ, নতুন অৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপ, স্থানীয় অৰ্থনীতিবৃদ্ধি আৰু অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক আন্তঃগাঁথনিৰ বাবে বিত্তীয় সম্পদ সৃষ্টিৰ বাবে এই কম ব্যৱহৃত সম্পদসমূহৰ উৎপাদনশীল ব্যৱহাৰো সক্ষম হ'ব," চৰকাৰে কয়।এন.এল.এম.চি.-য়ে কৌশলগত বিনিয়োগৰ অধীনত চৰকাৰী মালিকানাধীন চি.পি.এছ.ই.এছ.-ৰ বন্ধ আৰু অতিৰিক্ত অ-মূল ভূমি সম্পত্তিবন্ধ আৰু নিৰ্মাণৰ অধীনত অতিৰিক্ত ভূমি আৰু নিৰ্মাণ সম্পত্তিৰ গৰাকী, ধৰি ৰাখিব, পৰিচালনা কৰিব আৰু মুদ্ৰাকৰণ কৰিব। ইয়াৰ ফলত চিপিএছইএছৰ বন্ধ প্ৰক্ৰিয়া ত্বৰান্বিত হ'ব আৰু চৰকাৰী মালিকানাধীন চিপিএছইএছৰ কৌশলগত বিবিনিয়োগ প্ৰক্ৰিয়া মসৃণ হ'ব, বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে।


এন.এল.এম.চি.-য়ে এক সংস্থাৰ কাৰ্য হিচাপে অতিৰিক্ত ভূমি সম্পদ মুদ্ৰাকৰণ কৰিব, আৰু এই ক্ষেত্ৰত কেন্দ্ৰক কাৰিকৰী পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰিব। এনএলএমচি বোৰ্ডত জ্যেষ্ঠ চৰকাৰী বিষয়া আৰু বিশিষ্ট বিশেষজ্ঞ সকল অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব, আনহাতে ইয়াৰ অধ্যক্ষ আৰু বেচৰকাৰী সঞ্চালকসকলক এক যোগ্যতা-আধাৰিত বাছনি প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে নিযুক্তি দিয়া হ'ব, বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে। যদিও চৰকাৰে ২০২১-২২ বৰ্ষত ইয়াৰ বাজেট আকলনত বিবিনিয়োগৰ জৰিয়তে ১.৭৫ লাখ কোটি টকাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল, লক্ষ্যটো ৭৮,০০০ কোটি টকালৈ সংশোধন কৰা হৈছে - ২০২২-২৩ বৰ্ষৰ বাবে, লক্ষ্য হৈছে ৬৫,০০০ কোটি টকা। ৭৮,০০০কোটি টকাৰ লক্ষ্য পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাৰ যিকোনো পদক্ষেপ মাৰ্চৰ শেষৰ ফালে জীৱন বীমা নিগমৰ প্ৰস্তাৱিত ৰাজহুৱা ইছ্যু সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব।


২০২১-২২ বৰ্ষত চৰকাৰে বিভিন্ন ধৰণৰ বিবিনিয়োগৰ জৰিয়তে ১২,৪২৩.৬৭ কোটি টকা সংগ্ৰহ কৰিছে। যদিও চৰকাৰে টাটা গ্ৰুপক এয়াৰ ইণ্ডিয়া আৰু নীলাচল ইস্পত নিগম লিমিটেড বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে, ৰাজ্যিক মালিকানাধীন বেংক আৰু পিএছইউসাধাৰণ বীমাকৰ্তাৰ ব্যক্তিগতকৰণে এতিয়াও গতি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই। বিনিয়োগকাৰীৰ আগ্ৰহৰ অভাৱৰ বাবে বিপিচিএলৰ ব্যক্তিগতকৰণো আগুৱাই নিয়া হৈছে। এনএলএমচিয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় বিনিয়োগ আৰু আন্তঃগাঁথনি পুঁজি (এনআইআইএফ) আৰু ইনভেষ্ট ইণ্ডিয়াৰ দৰে একে ধৰণৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ দৰে ব্যক্তিগত খণ্ডৰ পেছাদাৰী সকলক নিয়োগ কৰিব। এইটো প্ৰয়োজন কিয়নো ৰিয়েল ইষ্টেট মুদ্ৰাকৰণৰ বাবে বজাৰ গৱেষণা, আইনী যথাযথ পৰিশ্ৰম, মূল্যাঙ্কন, মাষ্টাৰ প্লেনিং, বিনিয়োগ বেঙ্কিং আৰু ভূমি ব্যৱস্থাপনা আদি ক্ষেত্ৰত বিশেষ দক্ষতা আৰু দক্ষতাৰ প্ৰয়োজন, চৰকাৰে কয়।নিগমত নিম্নতম পূৰ্ণ-সময়ৰ কৰ্মচাৰী থাকিব, চুক্তিৰ আধাৰত বজাৰৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ নিয়োগ কৰা হ'ব। "ব্যক্তিগত খণ্ডৰ পৰা অভিজ্ঞ পেছাদাৰীসকলক নিয়োগ, পৰিশোধ আৰু ধৰি ৰখাৰ বাবে এনএলএমচি পৰিষদক নমনীয়তা প্ৰদান কৰা হ'ব," ইয়াত কোৱা হৈছে।


এতিয়ালৈকে, চি.পি.এছ.ই.-য়ে মুদ্ৰাকৰণৰ বাবে প্ৰায় 3,400 একৰ ভূমি আৰু অন্যান্য অ-মূল সম্পত্তি বিনিয়োগ আৰু ৰাজহুৱা সম্পদ ব্যৱস্থাপনা বিভাগলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে। অৰ্থনৈতিক সমীক্ষা 2021-22-ৰ শেহতীয়া তথ্য অনুসৰি, এমটিএনএল, বিএছএনএল, বিপিচিএল, বিইএমএল, এইচএমটিৰ অ-মূল সম্পত্তিৰ মুদ্ৰাকৰণ বৰ্তমান লেনদেনৰ বিভিন্ন পৰ্যায়ত আছে।উদাহৰণ স্বৰূপে, বিইএমএল-এ কৰ্ণাটকত অতিৰিক্ত ভূমি চিনাক্ত কৰিছে - বাংগালোৰত প্ৰায় 123.39 একৰ আৰু মহীশূৰত 401.23 একৰ - যাক কৌশলগত বিবিনিয়োগ প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত উদ্ভৱ কৰা হ'ব আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত মুদ্ৰাকৰণ কৰা হ'ব। বন্ধ হৈ থকা এইচএমটি লিমিটেডে মুদ্ৰাকৰণৰ বাবে বাংগালোৰত প্ৰায় 89.506 একৰ ভূমি ও নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।ৰে'ল আৰু প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়হৈছে দেশৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ চৰকাৰী ভূমি-মালিক।উপলব্ধ চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, ৰে'লৱেৰ ওচৰত উপলব্ধ মুঠ ভূমি হৈছে 4.78 লাখ হেক্টৰ (11.80 লাখ একৰ) যাৰ ভিতৰত 4.27 লাখ হেক্টৰ কাৰ্যক্ষম আৰু আনুষঙ্গিক ব্যৱহাৰৰ অধীনত আছে আনহাতে প্ৰায় 0.51 লাখ হেক্টৰ (1.25 লাখ একৰ) খালী আছে।


প্ৰতিৰক্ষা সম্পত্তি সঞ্চালকালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, আটাইতকৈ ডাঙৰ ভূমি-মালিক, প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ প্ৰায় 17.95 লাখ একৰ আছে যাৰ ভিতৰত প্ৰায় 1.6 লাখ একৰ 62 টা সেনানিবাসৰ ভিতৰত, আৰু প্ৰায় 16.35 লাখ একৰ তেওঁলোকৰ সীমাৰ বাহিৰত।চৰকাৰী বিবৃতি অনুসৰি, ভূমিৰ মুদ্ৰাকৰণ পোনপটীয়া বিক্ৰী বা ৰেহাইৰ জৰিয়তে, বা একে উপায়েৰে হ'ব পাৰে। এই প্ৰক্ৰিয়াৰ অধীনত, চৰকাৰে আগতীয়া ধন, ৰাজহ অংশ, আৰু সম্পত্তিত বিনিয়োগৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ বিনিময়ত এক নিৰ্দিষ্ট লেনদেনম্যাদৰ বাবে ব্যক্তিগত পক্ষলৈ ৰাজহ অধিকাৰ স্থানান্তৰ কৰি আছে।

2 views0 comments