বিশ্লেষণ: জনমত সমীক্ষাক কিয় নিয়ন্ত্ৰণৰ প্ৰয়োজন





প্ৰতিটো নিৰ্বাচনৰ বতৰত আমি দেখিবলৈ পাওঁ যে দূৰদৰ্শন চেনেলবোৰ জনমত সমীক্ষাৰে ভৰি পৰে। সমালোচকসকলে প্ৰায়ে তেওঁলোকৰ সত্যতা সম্পৰ্কে প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছে। সকলো ৰাজনৈতিক দলেও এই নিৰ্বাচনৰ বিৰোধিতা কৰিছে, নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ দাবী কৰিছে - কেৱল যেতিয়া তেওঁলোকক জয়ী বুলি দেখুওৱা হয়। আনহাতে, সংবাদ মাধ্যমবোৰে অৱশ্যেই নিষেধাজ্ঞাৰ ধাৰণাটোৰ বিৰোধিতা কৰে কিয়নো আসনৰ পূৰ্বানুমানবোৰে প্ৰাইম টাইম দৰ্শকক আকৰ্ষিত কৰে।


বেছিভাগ গণতন্ত্ৰত, নিৰ্বাচনৰ সময়ত মতামত আৰু এক্সিট প'ল সচৰাচৰ হয়। অৱশ্যে, বহুতো দেশত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হয়, ভোটদানৰ দুইৰ পৰা 21 দিন আগলৈকে । কানাডা, ফ্ৰান্স, ইটালী, পোলেণ্ড, তুৰ্কী, আৰ্জেণ্টিনা, ব্ৰাজিল, কলম্বিয়া হৈছে ইয়াৰ উদাহৰণ। ভাৰতত নিষেধাজ্ঞাৰ বিৰোধিতা মুখ্যতঃ এই ভিত্তিত যে সংবিধানৰ দ্বাৰা বাক আৰু মত প্ৰকাশৰ স্বাধীনতা (অনুচ্ছেদ ১৯) প্ৰদান কৰা হয়। সুবিধাজনকভাৱে পাহৰি যোৱা কথাটো হ'ল যে এই স্বাধীনতা সম্পূৰ্ণ নহয় আৰু একেটা প্ৰবন্ধত "যুক্তিসঙ্গত সীমাবদ্ধতা"ৰ অনুমতি দিয়ে। ভাৰতীয় দণ্ডবিধি আৰু জনপ্ৰতিনিধিত্ব আইন, 1951-ত কিছুমান প্ৰতিবন্ধকতা আছে।


যদিও সংবিধানে মত প্ৰকাশৰ স্বাধীনতাৰ ওপৰত যুক্তিসঙ্গত প্ৰতিবন্ধকতাৰ অনুমতি দিয়ে, এইক্ষেত্ৰত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায় ও চিন্তনীয় ।


উচ্চতম ন্যায়ালয়ে নিজৰ এক ৰায়ত ইয়াৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। কোৰ্টে কৈছিল , "মুক্ত আৰু নিৰপেক্ষ নিৰ্বাচন অবিহনে গণতন্ত্ৰ জীয়াই থাকিব নোৱাৰে" ।


ECI অৰ্থাৎ ভাৰতবৰ্ষৰ ইলেকশ্বন কমিচন য়ে কিয় অনুভৱ কৰে যে জনমত সমীক্ষাই মুক্ত আৰু নিৰপেক্ষ নিৰ্বাচনত হস্তক্ষেপ কৰে?


"পৰিশোধ কৰা বাতৰি" কাৰ্যকৰী হোৱা দেখি, ই আশংকা কৰে যে কিছুমান জনমত সমীক্ষা পৃষ্ঠপোষকতা, অনুপ্ৰেৰিত আৰু পক্ষপাত দুষ্ট হ'ব পাৰে। প্ৰায় সকলো নিৰ্বাচন অস্বচ্ছ, পদ্ধতিটোৰ বিষয়ে সামান্য তথ্য প্ৰদান কৰে। এনে দুৰ্বলতাৰ সৈতে, বহুতো "নিৰ্বাচন" অপপ্ৰচাৰৰ সমান যাৰ ফলত "অযথা প্ৰভাৱ" পৰিব পাৰে, যি হৈছে আইপিচি ধাৰা 171 (চি)ৰ অধীনত এক "নিৰ্বাচনী অপৰাধ"। এইটো আৰপি আইনৰ ধাৰা 123 (2)ৰ অধীনত এক "দুৰ্নীতিপূৰ্ণ প্ৰথা"।


জনমত সমীক্ষাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞাৰ দাবী নতুন নহয়। ১৯৯৭ আৰু ২০০৪ চনত নিৰ্বাচন আয়োগে আহ্বান কৰা দুখন সৰ্বদলীয় বৈঠকত নিষেধাজ্ঞাৰ সৰ্বসন্মত দাবী আছিল। মতৰ পাৰ্থক্য কেৱল নিৰ্বাচনৰ সময়সূচী ঘোষণাৰ পৰা বা অধিসূচনাৰ তাৰিখৰ পৰা প্ৰযোজ্য হ'ব লাগে নে নাই তাৰ ওপৰত আছিল। 1998 চনত, ইচিআইয়ে নিৰ্দেশনা জাৰী কৰিছিল যাক উচ্চতম ন্যায়ালয়ত প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা হৈছিল। পাঁচ জনীয়া সংবিধান বিচাৰপীঠে ইচিআইক সুধিছিল যে আইনৰ অনুপস্থিতিত ই কেনেদৰে এই সিদ্ধান্তসমূহ বলবৎ কৰিব। ইয়াৰ দুৰ্বলতা অনুভৱ কৰি, ইচিআইয়ে আইন প্ৰস্তুত নোহোৱালৈকে নিৰ্দেশনাবোৰ প্ৰত্যাহাৰ কৰে। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, ইয়াৰ ফলত বিষয়টোৰ সাংবিধানিকতা অমীমাংসিত হৈ পৰিছিল।


বিষয়টো ২০০৮ চনত পুনৰ উত্থাপিত হৈছিল যেতিয়া বহুতো ৰাজনৈতিক দলে মতামত আৰু এক্সিট পোলৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ দাবীত ইচিআইলৈ আহিছিল। ইচিআইয়ে তেওঁলোকক পৰামৰ্শ দিছিল যে তেওঁলোকে ইয়াক সংসদত উত্থাপন কৰিব লাগিব, কিয়নো ইয়াৰ বাবে আইনী সংশোধনৰ প্ৰয়োজন। ইচিয়ে আনকি প্ৰস্তাৱিত সংশোধনীৰ এখন খচৰা পৰীক্ষা কৰিছিল। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, সংসদই এক্সিট প'ল নিষিদ্ধ কৰিছিল কিন্তু জনমত সমীক্ষা (126এ, আৰপি আইন) নিষিদ্ধ কৰিছিল। এইটো স্পষ্ট নহয় যে কিয় মতামত আৰু এক্সিট পোল দুয়োটাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ দাবীত একমত হোৱা দলবোৰে ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে সংসদত গৃহীত কৰা নাছিল।


ইচিআই আৰু ৰাজনৈতিক দলসমূহ জনমত সমীক্ষাৰ অখণ্ডতা সম্পৰ্কে সন্দেহ কৰাত অকলশৰীয়া নহয়। ভাৰতীয় প্ৰেছ কাউন্সিলে কয়, "আজি এইটো গুৰুত্ব দিয়াটো প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰিছে, কিয়নো প্ৰিণ্ট মিডিয়াক আগ্ৰহী ব্যক্তি বা গোটবোৰে জাতিবাদী, ধৰ্মীয় আৰু জাতিগত ভিত্তিত ইমান সূক্ষ্ম প্ৰচাৰ নকৰা আৰু লগতে কথিত নিৰ্বাচনী জৰীপৰ দৰে অত্যাধুনিক উপায়ব্যৱহাৰ কৰি অসতৰ্ক ভোটাৰসকলক ভুল পথ প্ৰদৰ্শন আৰু বিপথে পৰিচালিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে। "


২০১৪ চনৰ আৰম্ভণিতে, এটা টেলিভিছন নিউজ চেনেলৰ ষ্টিং অপাৰেশ্যনে যথেষ্ট আলোড়নৰ সৃষ্টি কৰিছিল। প্ৰায় 11 টা ভোটদান কোম্পানীক প্ৰৱঞ্চনাৰে জৰীপত হেৰফেৰ কৰা ধৰা পৰিছিল। এই ভোটদান সংস্থাবোৰে ত্ৰুটিৰ মাৰ্জিন, প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বিজয়ৰ ব্যৱধান, এটা দলৰ বাবে আসনৰ অনুমান বা নেতিবাচক ফলাফল লুকুৱাবলৈ ইচ্ছুক আছিল। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, এই উন্মোচনটোৱে প্ৰাপ্য মনোযোগ লাভ কৰা নাছিল। বিহাৰ 2015 ৰ নিৰ্বাচনৰ পিছত, ছয়টা আগশাৰীৰ সংস্থাই এটা স্ব-নিয়ন্ত্ৰক সংস্থা আৰম্ভ কৰাৰ সম্ভাৱনাৰ বিষয়ে কৈছিল - ভাৰতীয় ভোটগ্ৰহণ পৰিষদ। ছয় বছৰৰ পিছত, কোনো প্ৰগতি হোৱা নাই।


এটা সম্পৰ্কিত বিষয় হৈছে এক্সিট প'ল, যাক 2008 চনত আৰপি আইনৰ সংশোধনৰ দ্বাৰা নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হোৱা আৰু সেইবোৰৰ প্ৰচাৰ দুয়োটা অবৈধ হৈ পৰিছিল। অৱশ্যে, সংবাদ মাধ্যমসমূহে নিৰ্বাচনৰ দিনবোৰত এক্সিট প'ল "পৰিচালনা" কৰি নিয়মীয়াকৈ আইনখন অমান্য কৰিছে, যদিও শেষৰ দিনটোত ভোটগ্ৰহণ বন্ধ হোৱাৰ পিছতহে ফলাফলটো প্ৰচাৰ কৰিছে।


আশ্চৰ্যজনকভাৱে, ইচিআইয়ে এই উলংঘনক উপেক্ষা কৰি আছে। দৰাচলতে, ইচিআইৰ আদেশই যোৱা নিৰ্বাচনৰ দিনা ভোটগ্ৰহণ সমাপ্ত হোৱাৰ আধা ঘণ্টা পিছত এক্সিট পোলৰ ফলাফল প্ৰচাৰৰ অনুমতি দিয়ে। ই নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞাৰ কোনো উল্লেখ নকৰে, যিটো আইনৰ দ্বাৰা স্পষ্টভাৱে নিষিদ্ধ। সেয়েহে, ইচিআইৰ নিৰ্দেশনাবোৰ আইনৰ ব্যৱস্থাৰ বিৰোধিতা কৰে। ই বিভ্ৰান্তিৰ সৃষ্টি কৰিছে। আইন উলংঘা কৰাৰ বাবে বহুতো যুৱ গৱেষকক আৰক্ষীয়ে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে। এইটো বন্ধ হ'বই লাগিব।

2 views0 comments