অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত এতিয়া মাত্ৰ গীৰ্জাৰ চৰকাৰ আৰু চৰকাৰখন কেৱল গীৰ্জাৰ বাবে হে






অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ৱাইএছ জগনমোহন ৰেড্ডীয়ে পোনপটীয়াকৈ গীৰ্জাৰ কাৰ্যকলাপ চলাব নোৱাৰে কিন্তু তেওঁৰ শাসন নিঃসন্দেহে গীৰ্জাৰ পক্ষত। ২০১৯ চনৰ মে' মাহত এক বৃহৎ জনাদেশৰ সৈতে তেওঁ ৰাজ্যখনৰ শাসনভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছৰে পৰা মিছনেৰী কাৰ্যকলাপ আৰু ৰূপান্তৰ বৃদ্ধি পাইছিল কিয়নো তেওঁলোকৰ অবৈধ কাৰ্যকলাপৰ ওপৰত কোনো নিৰীক্ষণ কৰা হোৱা নাছিল যেতিয়া ধৰ্মান্তৰকৰণকে ধৰি গীৰ্জাৰ কাৰ্যকলাপে চৰকাৰী পৃষ্ঠপোষকতা লাভ কৰি আছে। ফলস্বৰূপে, সাধাৰণতে হিন্দু সমাজ আৰু বিশেষকৈ অনুসূচীত জাতিৰ লোকসকল জগনৰ প্ৰশাসনৰ লক্ষ্য।


অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ এতিয়া বহুতো বিশেষ ৰাজ্যৰ সৈতে এখন ৰাজ্য। সেই বিশেষত্ববোৰৰ ভিতৰত আছে অত্যন্ত সক্ৰিয় খ্ৰীষ্টান ধৰ্মান্তৰকৰণ কাৰ্যকলাপ। উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সংৰক্ষিত সমষ্টিৰ পৰা জগন দলৰ টিকটত নিৰ্বাচিত বেছিভাগ বিধায়কে খ্ৰীষ্টানসকলৰ অনুশীলন কৰি আছে আৰু তেওঁলোকে সেই সত্যটো লুকুৱাই ৰখা নাই কিয়নো তেওঁলোক এতিয়া নিশ্চিত যে তেওঁলোকৰ ধৰ্মীয় ব্যক্তিত্ব ৰাজ্যখনৰ বিষয়বোৰৰ শীৰ্ষত আছে আৰু মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে তেওঁলোকৰ খ্ৰীষ্টান পৰিচয় সুৰক্ষিত কৰিব যদিও তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ স্থিতিৰ ওপৰত মিছা দাবী কৰিছিল। আগতে এই খ্ৰীষ্টান শক্তি লুকুৱাই ৰখা হৈছিল কিন্তু এতিয়া এই সকলোবোৰ মুকলিকৈ আছে। জগন শাসনলৈ অহাৰ পিছত ইউনাইটেড পাষ্টৰ এছ'চিয়েশ্যনে পশ্চিম গোদাৱৰী জিলাত সভা অনুষ্ঠিত কৰিছিল। শাসকীয় দলৰ এজন বিধায়ক মুখ্য অতিথি আছিল। সেই বৈঠকত যাজকসকলক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা বিষয়াজনে দাবী কৰিছিল যে এইটো খ্ৰীষ্টান লবি আছিল যি নিৰ্বাচনত জগনৰ জয়ৰ আঁৰত আছে।


অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত ৫ লাখ যাজক আৰু ২ কোটি খ্ৰীষ্টান ভোটাৰ আছে" আৰু তেওঁলোক সকলোৱে জগনৰ পিছফালে থিয় দিছিল। এইটো কোনো আচৰিত কথা নহয় যে জগন প্ৰশাসনে যোগ্য যাজকসকলৰ বাবে পাঁচ হাজাৰ সন্মানীয় ভাণ্ডাৰ অনুমোদন কৰিছিল আৰু আনকি চৰকাৰী পুঁজিৰ পৰা গীৰ্জা নিৰ্মাণৰ বাবে নিবিদা আহ্বান কৰাৰ সাহস প্ৰদৰ্শন কৰিছিল, যিটো আন কোনো চৰকাৰে আগতে কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা নাছিল।


জগন চৰকাৰে কোভিড-19 সমৰ্থন হিচাপে অসংগঠিত গীৰ্জা আৰু প্ৰাৰ্থনা গৃহৰ ২৯,০০০ যাজকক এবাৰ আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰিছিল। ৰাজ্যখনত ১০,০০০ তকৈও অধিক ডাঙৰ গীৰ্জা আছে যিবোৰ পুঁজিৰে পৰিপূৰ্ণ। আনুষ্ঠানিকভাৱে প্ৰায় ৭ লাখ খ্ৰীষ্টান জনসংখ্যাৰ বাবে ৪০,০০০ জন আনুষ্ঠানিকভাৱে যাজক আৰু ৪.৫ লাখতকৈও অধিক অনানুষ্ঠানিক যাজক নথিভুক্ত কৰা হৈছে।


অফিচিয়েল ৰেকৰ্ডবোৰে এটা বেলেগ কাহিনী দেখুৱায়। অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ গীৰ্জাসমূহত যাজকৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে কিন্তু খ্ৰীষ্টান লোকৰ সংখ্যা হ্ৰাস পাইছে। ১৯৬১ চনৰ লোকপিয়লত ৰাজ্যখনৰ খ্ৰীষ্টান জনসংখ্যা আছিল ১৩.৪০ শতাংশ আৰু উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ জনসংখ্যা আছিল ৫.২৪ শতাংশ। ২০১১ চনৰ লোকপিয়লত ৰাজ্যখনৰ খ্ৰীষ্টান জনসংখ্যা ১.৮৪ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছিল, আনহাতে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ জনসংখ্যা ১৯.৫৯ শতাংশলৈ বৃদ্ধি পাইছিল। এইটো ভাৰতৰ আন কোনো ৰাজ্যত পোৱা নাযায়। সম্পূৰ্ণ সংখ্যাত, ২০১১ চনৰ লোকপিয়ল অনুসৰি ৰাজ্যখনৰ খ্ৰীষ্টান জনসংখ্যা ৭ লাখতকৈও কম আছিল। কিন্তু জগন চৰকাৰে কোভিড-১৯ সমৰ্থন হিচাপে অসংগঠিত গীৰ্জা আৰু প্ৰাৰ্থনা গৃহৰ ২৯,০০০ যাজকক এবাৰ আৰ্থিক সাহায্য আগবঢ়াইছিল। ৰাজ্যখনত ১০,০০০ তকৈও অধিক ডাঙৰ গীৰ্জা আছে যিবোৰ পুঁজিৰে পৰিপূৰ্ণ।


আনুষ্ঠানিকভাৱে প্ৰায় ৭ লাখ খ্ৰীষ্টান জনসংখ্যাৰ বাবে ৪০,০০০ জন আনুষ্ঠানিকভাৱে যাজক আৰু ৪.৫ লাখতকৈও অধিক অনানুষ্ঠানিক যাজক নথিভুক্ত কৰা হৈছে। যাৰ অৰ্থ হৈছে যে প্ৰতিজন খ্ৰীষ্টানৰ বাবে এজন যাজক আছে। গতিকে যাজক সংঘৰ দাবী অনুসৰি অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত ২ কোটি খ্ৰীষ্টান জনসংখ্যাৰ দাবী অতিৰঞ্জিত নহয়।


হিন্দু বিৰোধী কাৰ্যসূচী


খ্ৰীষ্টান ধৰ্মান্তৰকৰণৰ কাৰ্য্যকলাপ প্ৰৱঞ্চনাৰে হৈ আছে। গীৰ্জাই চৰকাৰী ৰেকৰ্ড স্পৰ্শ নকৰাকৈ ৰাজহুৱা আৰু ব্যক্তিগত বিভাগৰ প্ৰতিটো স্তৰত খ্ৰীষ্টানসকলক ৰোপণ কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখে। খ্ৰীষ্টান ধৰ্মলৈ ধৰ্মান্তৰিত হোৱা এই নৱ-ধৰ্মবোৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়-হিন্দু হিচাপে থাকিব দিয়ক কিন্তু তেওঁলোকক মনত হিন্দু বিৰোধী কৰি তুলিব দিয়ক। অতীতত ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শক্তিৰ দ্বাৰা ব্যৱহৃত এই একেই সূত্ৰ আছিল। তেওঁলোকৰ মনজয় কৰক আৰু তেওঁলোকক দাস কৰক। এইটো যিহোচূৱা প্ৰকল্পৰ নতুন সূত্ৰ.

এই প্ৰকল্পটোৰ বাবে জগনমোহন ৰেড্ডী আৰু তেওঁৰ চৰকাৰে চৰকাৰী সমৰ্থন আগবঢ়াই ছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে যে জগনৰ প্ৰশাসনৰ পৰা কোনো পদক্ষেপ লোৱা হোৱা নাই আনকি উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ লাভালাভ দাবী কৰা ধৰ্মান্তৰিত লোকসকলক দৃষ্টিগোচৰ কৰা হৈছিল। খ্ৰীষ্টান সংগঠনবোৰৰ বৰ্তমানৰ পৰিকল্পনা হৈছে লোকসকলক ধৰ্মান্তৰিত কৰা, তেওঁলোকক সংৰক্ষিত সমষ্টিৰ জৰিয়তে ৰাজ্যিক বিধানসভা আৰু সংসদ দুয়োটাতে জনপ্ৰতিনিধি বনোৱা আৰু তাৰ পিছত ধৰ্মান্তৰিত সকলৰ বাবে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সংৰক্ষণ দাবী কৰা। এই পৰিকল্পনা চলি আছে কিয়নো সেই সময়ৰ চৰকাৰবোৰে তেওঁলোকৰ ৰাজনৈতিক ভৱিষ্যতৰ ভয়ত হস্তক্ষেপ কৰিবলৈ সাজু নহয়। ইয়াত বৰ্তমানৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ অন্তৰ্ভুক্ত আছে।


এইটো এটা অভিযোগ নহয় কিন্তু ৰাজ্যখনৰ ক্ষেত্ৰখনত কাম কৰা হিন্দু মনৰ সংগঠনবোৰে মুকলিকৈ অনা গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়। উৎকৃষ্ট উদাহৰণ হৈছে গুন্টুৰ জিলাৰ জিলা পেৰিছডৰ নেতৃত্বৰ বাবে প্ৰাৰ্থী বাছনি কৰা. এইটো স্পষ্ট যে ৱাইএছআৰচিপিৰ সভাপতি হিচাপে জগনে প্ৰথমে প্ৰাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ দলৰ মনোনীত ব্যক্তি হিচাপে বাছনি কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত জিলা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ পদৰ বাবে সংৰক্ষণ কৰিছিল। নিয়ম অনুসৰি গুন্টুৰ অনুসূচিত জাতিৰ মহিলাসকলৰ বাবে সংৰক্ষিত। কিন্তু জগনে বাছনি কৰা প্ৰাৰ্থী গৰাকী খ্ৰীষ্টান বিশ্বাসৰ এগৰাকী মহিলা। তেওঁৰ নাম হেনৰী ক্ৰিষ্টিনা। তেওঁ তেওঁৰ স্বামী 'বিশপ'কাথেৰা সুৰেশ কুমাৰৰ সৈতে প্ৰতিটো পৰিয়ালক খ্ৰীষ্টান ধৰ্মলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে জিলাখনত ১০ খন বাইবেল বিদ্যালয় চলায়। দম্পতীহালে ধৰ্মান্তৰকৰণ কাৰ্যকলাপৰ বাবে জিলাখনত হাৰ্ভেষ্ট ইণ্ডিয়া নামৰ এটা সংগঠন চলায় আৰু তেওঁলোকে বহুতো সৰু গীৰ্জাৰ উপৰিও এখন গাঁৱত এটা বিশাল গীৰ্জা নিৰ্মাণ কৰিছে। ইয়াত বহুতো ভিডিঅ' আৰু অডিঅ' আছে য'ত বৰ্তমানৰ জেডপি অধ্যক্ষ ক্ৰিষ্টিনা আৰু তেওঁৰ স্বামীয়ে খ্ৰীষ্টান মঞ্চত ভাষণ দি আছিল আৰু তেওঁলোকে কেনেকৈ যীচুৰ সেৱাত নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰিছিল। এনে এটা ভিডিঅ'ত যাজক সুৰেশ কুমাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ অধীনত ভাৰতত "হিন্দু শাসন" সম্পৰ্কে সতৰ্ক কৰি দিছিল য'ত "বহুতো যাজক নিহত হয়, গীৰ্জা জ্বলাই দিয়া হয়"। ভাৰতৰ সেই নেতিবাচক অভিযানৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি সুৰেশ কুমাৰে বিদেশী খ্ৰীষ্টান দেশসমূহৰ পৰা হাজাৰ হাজাৰ অনুদান সংগ্ৰহ কৰিছিল। তেওঁ বিদেশী পুঁজি প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে এটা একাউণ্ট ৰাখে (এফচিআৰএ-10260176)। চৰকাৰী ৰেকৰ্ডত হিন্দু মাদিগা উচ্চতম ন্যায়ালয়ক ধৰি ৰখা আৰু ধৰ্মান্তৰকৰণকে ধৰি খ্ৰীষ্টান কাৰ্যকলাপবোৰ ৰখাৰ তেওঁৰ প্ৰৱঞ্চনাক এজন ৰাজহুৱা উৎসাহী ব্যক্তিয়ে প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল। ২০১৪ চনত অনুসন্ধান চলাই থকা ৰাজহ বিভাগীয় বিষয়াই (আৰডিঅ') সেই দম্পতীহালক হিন্দু নহয় খ্ৰীষ্টান বুলি ঘোষণা কৰিছিল। 2019 চৰকাৰৰ কথিত আদেশৰ অধীনত গুন্টুৰৰ জিলা উপায়ুক্তই ক্ৰিষ্টিনাক হিন্দু-উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰদান কৰিছিল আৰু সেই উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰি জগনে তেওঁক জিলা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ কৰি তুলিছিল।এইটোৱে খ্ৰীষ্টানসকলৰ সুবিধাৰ বাবে দলিত উচ্চতম ন্যায়ালয়সমূহক লাভান্বিত কৰাৰ উদ্দেশ্যে দিয়া সাংবিধানিক ব্যৱস্থাক উপহাস কৰি আছে।


খ্ৰীষ্টান ধৰ্মান্তৰকৰণ কাৰ্য প্ৰৱঞ্চনাৰে হৈ আছে। গীৰ্জাই চৰকাৰী ৰেকৰ্ড স্পৰ্শ নকৰাকৈ ৰাজহুৱা আৰু ব্যক্তিগত বিভাগৰ প্ৰতিটো স্তৰত খ্ৰীষ্টানসকলক ৰোপণ কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখে। খ্ৰীষ্টান ধৰ্মলৈ ধৰ্মান্তৰিত হোৱা এই নৱ-ধৰ্মাৱলম্বীসকলক অনুসূচিত জাতি-হিন্দু হিচাপে থাকিবলৈ দিয়ক কিন্তু তেওঁলোকক মনত হিন্দু বিৰোধী কৰি তুলিব দিয়ক।


এইটো শেহতীয়া ঘটনা আৰু জগন মুখ্যমন্ত্ৰী হোৱাৰ পিছত প্ৰথম ঘটনা নহয়। গৃহ মন্ত্ৰীৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ স্থিতি সন্দেহজনক। এটা ভিডিঅ' সাক্ষাৎকাৰত তেওঁ মুকলিকৈ তেওঁৰ খ্ৰীষ্টান বিশ্বাস আৰু তেওঁৰ গীৰ্জাৰ কাৰ্যকলাপৰ বিষয়ে কৈছিল। সাংবিধানিক ব্যৱস্থাসমূহৰ প্ৰতি সম্পূৰ্ণ অৱজ্ঞা কৰি য'ত কোৱা হৈছে যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ক সেইবোৰৰ ৰাজনৈতিক ক্ষেত্ৰও বৃদ্ধি কৰিবলৈ সংৰক্ষণ প্ৰদান কৰা হয়। ইয়াতো গীৰ্জাৰ পুঁজিথকা খ্ৰীষ্টান ব্যক্তিসকলে সংৰক্ষিত সমষ্টিৰ পৰা হিন্দু-অনুযায়ী প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছে। এনেদৰে দৰিদ্ৰ হিন্দু-উচ্চতম ন্যায়ালয়বোৰে বিধানসভাত তেওঁলোকৰ ন্যায্য অংশ লুণ্ঠন কৰে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ অধিকাৰৰ বাবে যুঁজত আগভাগত থকা আইনী অধিকাৰ সুৰক্ষা মঞ্চ (এলআৰপিএফ) সংগঠনটোৱে খ্ৰীষ্টানসকলৰ দ্বাৰা অনুশীলন কৰা সকলৰ দ্বাৰা অনুশীলনকাৰী সকলৰ দ্বাৰা অনুসন্ধানকাৰী প্ৰমাণপত্ৰৰ অপব্যৱহাৰৰ বাবে আবেদন জনাইছিল। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ কাৰ্যালয়ে এপি চৰকাৰলৈ তথ্যগত প্ৰতিবেদন ৰখাৰ বাবে চিৰ্থ লিখিছিল আৰু জগন প্ৰশাসনে উত্তৰ দিয়া নাই। সেয়া হোৱা নাই কিয়নো আমোলাতন্ত্ৰৰ বহুতো উচ্চপদস্থ ব্যক্তিবিশ্বাসৰ দ্বাৰা খ্ৰীষ্টান কিন্তু তেওঁলোকৰ ছদ্ম-উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে সেই পদসমূহ লাভ কৰিছিল। আই.পি.এছ. বিষয়াজন, যি নিজে চি.আই.ডি. শাখাৰ নেতৃত্ব দি আছে, এজন ঘোষিত খ্ৰীষ্টান যিয়ে গীৰ্জা নিৰ্মাণত সহায় কৰিছিল আৰু তেওঁৰ ভাষণত হিন্দু জীৱন শৈলীক নিন্দা কৰিছিল কিন্তু তথাপিও হিন্দু-উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰত লাগি আছে। খ্ৰীষ্টান ধৰ্মৰ জ্যেষ্ঠ আই.এ.এছ. আৰু আই.পি.এছ. বিষয়াসকলৰ এনে ভাষণ, কিন্তু অভিলেখত হিন্দুসকলে, সুসমাচাৰৰ প্ৰসাৰৰ কথা কৈ আৰু এই দেশখনক খ্ৰীষ্টান ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ কথা কৈছিল।


যেতিয়া মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পৰা নিম্নতম স্তৰৰ চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকললৈ, হিন্দু এণ্ডোমেণ্ট বিভাগৰ আটাইতকৈ পৱিত্ৰ হিন্দু মন্দিৰ তিৰুমালাত কাম কৰা কৰ্মচাৰীসকলে খ্ৰীষ্টান ধৰ্ম পালন কৰে, অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যত চলি থকা তীব্ৰ ৰূপান্তৰ কাৰ্যকলাপ অনুমান কৰিব পাৰি। এটা নিৰ্দিষ্ট জিলাৰ চৰকাৰী বিষয়াসকলে আৰটিআই প্ৰশ্নৰ উত্তৰত ক'বলৈ সাহস আছে যে তেওঁলোকে সকলো উচ্চতম ন্যায়ালয়ক খ্ৰীষ্টান হিচাপে গণ্য কৰি আছে। যিহেতু জগন মুখ্যমন্ত্ৰী হোৱাৰ পিছত সেই উত্তৰ আহিছিল, এইটো স্পষ্ট যে এইটো চৰকাৰী নীতি যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে ধৰ্মান্তৰিত সকলক অনুশীলনকাৰীসকলক নিৰ্ধাৰিত লাভালাভ দিয়া। এইটো হৈছে চৰকাৰী জগতৰ জৰিয়তে খ্ৰীষ্টান ধৰ্মলৈ ভোলা লোকসকলক প্ৰলোভিত কৰাৰ পৰোক্ষ উপায়।


জগনৰ চৰকাৰী নীতিয়ে ইয়াৰ ধৰ্মান্তৰকৰণ-পন্থী আদৰ্শনিশ্চিত কৰে। যোৱা বছৰ জগন চৰকাৰে খ্ৰীষ্টানসকলক খ্ৰীষ্টানসকলক খ্ৰীষ্টমাছৰ উপহাৰ হিচাপে নিৰ্দিষ্ট ৰেচন দিয়াৰ বাবে বিশেষভাৱে এটা আঁচনি প্ৰস্তুত কৰিছিল। ৰেচন পেকবোৰ গাওঁবোৰত দিয়া হৈছিল য'ত আনুষ্ঠানিকভাৱে কোনো খ্ৰীষ্টান নাছিল। অনুসন্ধানত দেখা গৈছিল যে চৰকাৰী ৰেকৰ্ডৰ বাহিৰত বৃহৎ পৰিমাণে ৰূপান্তৰ চলি আছে। এলআৰপিএফৰ অনুসন্ধানে দহটাতকৈও অধিক সক্ৰিয় গীৰ্জা থকা গাওঁবোৰ পোহৰলৈ আনিছে কিন্তু চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি এজনো খ্ৰীষ্টান নহয়। কুৰ্ণুল জিলাৰ এখন গাঁৱত য'ত চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি কোনো খ্ৰীষ্টান নাই, পুৰণি মন্দিৰদৰ্শন আৰু মন্দিৰৰ ৰথৰ গতিশীলতাত বাধা প্ৰদান কৰি এটা গীৰ্জা নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। হিন্দুসকলে তেওঁলোকৰ সংখ্যাগত শক্তি স্বত্বেও তেওঁলোকৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰিবলৈ ডাকৰ পৰা স্তম্ভলৈ দৌৰিবলৈ বাধ্য হয়। আৰক্ষী আৰু ৰাজহ বিষয়াসকলে খ্ৰীষ্টান ধৰ্ম গ্ৰহণ কৰিছে কিন্তু হিন্দুসকলে আনুষ্ঠানিকভাৱে ধৰ্মান্তৰকৰণ কাৰ্যকলাপত সহায় কৰি আছে আৰু গীৰ্জাৰ পক্ষ লৈছে।


অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ উত্তৰ-পূবৰ দৰে খ্ৰীষ্টান সংখ্যাগৰিষ্ঠ ৰাজ্য হোৱাৰ আগতে এইটো উপযুক্ত সময়। নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ বিষয়ত হস্তক্ষেপ কৰিব লাগিব আৰু গীৰ্জাসমূহৰ গণনাৰ নিৰ্দেশ দিব লাগিব আৰু ধৰ্মান্তৰকৰণৰ যিহোচুৱা প্ৰকল্পৰ আৰ্হি বন্ধ কৰিব লাগিব যিয়ে চৰকাৰী ৰেকৰ্ডত ৰূপান্তৰৰ কথা উল্লেখ নকৰে। মানুহে তেওঁলোকৰ পচন্দৰ ধৰ্মলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব পাৰে কিন্তু এবাৰ তেওঁলোকে হিন্দু ধৰ্ম ত্যাগ কৰাৰ পিছত সেই ধৰ্মান্তৰিত সকলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ মৰ্যাদা দাবী নকৰা আৰু প্ৰকৃত অনুশীলনকাৰীৰ সম্ভাৱনা দখল কৰাত যথেষ্ট সৎ হ'ব লাগে যাৰ বাবে শিক্ষা আৰু চাকৰিৰ লাভালাভ মূলতঃ উদ্দেশ্য। যেতিয়ালৈকে হিন্দু সমাজ সক্ৰিয় নহয় আৰু অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ খ্ৰীষ্টান সংগঠনবোৰৰ এই প্ৰৱঞ্চনাৰ বিৰুদ্ধে আইনী আৰু নৈতিক ভাৱে যুঁজ নিদিয়ে তেতিয়ালৈকে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ নিজৰ ত্ৰিলিঙ্গ দেশত সংখ্যালঘু লৈ পৰিণত হ'ব।

6 views0 comments