ক'ৰ'ণা মহামাৰী ভাৰতত উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে এক সুযোগ আৰু প্ৰত্যাহ্বান





বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ শেহতীয়া পৰিস্থিতি প্ৰতিবেদনৰ বিশ্লেষণ আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মিনেচ'টা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ চেণ্টাৰ ফৰ ইন-ফেক্টিয়ছ ডিজিজ ৰিচাৰ্ছ এণ্ড পলিচীৰ গৱেষকসকলৰ প্ৰতিবেদনে দেখুৱাইছে যে অনাগত মাহবোৰত কোভিড-19 কেনেদৰে আগবাঢ়িব তাৰ তিনিটা সম্ভাৱ্য পৰিস্থিতি আছে। CIDRPৰ দ্বাৰা ব্যৱহৃত আৰ্হিটো হৈছে 1918 চনৰ স্পেনিছ ফ্লু মহামাৰী আৰু বিশেষজ্ঞসকলে মত প্ৰকাশ কৰিছিল যে COVID-19 আউট ব্ৰেক 18-24 মাহৰ ভিতৰত থাকিব আৰু 60-70% লোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ নোহোৱালৈকে মহামাৰীটো শেষ হোৱাৰ সম্ভাৱনা নাই। প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰা তিনিটা পৰিস্থিতিৰ ভিতৰত আটাইতকৈ বেয়া পৰিস্থিতিত কোৱা হৈছে যে মহামাৰীটো ২০২২ চনলৈকে থাকিব পাৰে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মিননেচোটা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ CIDRAP ৰ ডায়েৰ টৰ মাইকেল অষ্টাৰহ'লমৰ মতে, মহামাৰীটো 60 ৰ পৰা 70% লোকক সংক্ৰমিত নকৰালৈকে বন্ধ নহ'ব আৰু মানুহে ভাইৰাছটো শেষ কৰিবলৈ স্ব-টিকাকৰণ কৰা নাছিল । সেয়েহে আন লোকৰ বাবে ইয়াৰ সংক্ৰমণ হৈছিল।


বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় আৰু বিশ্ববিদ্যালয় বন্ধ হোৱাৰ ফলত কোভিড-19-য়ে হঠাতে সমগ্ৰ বিশ্বৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ শিক্ষা দান আৰু শিকাৰ কাৰ্যকলাপ সলনি কৰিছে আৰু ই আমাৰ সকলোৰে বাবে এক শিক্ষা। কম শিক্ষাৰ্থী থকা দেশবোৰৰ লগতে সকলোৰে বাবে ইণ্টাৰনেট উপলব্ধ জনসংখ্যাই ডিজিটেল প্লেটফৰ্মবোৰ অতি কাৰ্যকৰীভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। আনহাতে আমাৰ দেশত সকলো শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে ইণ্টাৰনেট আৰু ম'বাইল ডিভাইচৰ প্ৰৱেশাধিকাৰে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ জীৱন দুৰ্বিষহ কৰি তোলে। গতিকে এইটো সঁচা যে ভাৰতীয় শিক্ষাই দেশৰ সকলো শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে কোনো তথ্য প্ৰযুক্তিৰ আন্তঃগাঁথনি উপলব্ধ নোহোৱাকৈ এই অনলাইন শিক্ষা বা ডিজিটেল শিক্ষা বিজ্ঞান গ্ৰহণ কৰিব লাগিব। বিদ্যালয়সমূহত তথ্য আৰু কম মুনিকেচন প্ৰযুক্তিৰ (আইচিটি) ব্যৱহাৰ 2004 চনৰ ডিচেম্বৰত আৰম্ভ কৰা হৈছিল আৰু 2010 চনত সংশোধন কৰা হৈছিল যাতে মাধ্যমিক পৰ্যায়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক মুখ্যতঃ আইচিটি দক্ষতাৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ ক্ষমতা গঢ়ি তোলাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰা হয় আৰু তেওঁলোকক কম্পিউটাৰ-সহায়ক-সম্পাদন শিক্ষণ প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে শিকাবলৈ প্ৰয়োজন হয়, যাৰ বাবে ই দেশত এক নীতি ৰূপায়ণ নকৰে। এইটো উল্লেখ কৰিবলগীয়া যে শিক্ষাত আইচিটিৰ ব্যৱহাৰ কেৱল 2015 চনলৈকে এক নীতি হিচাপে আছিল আৰু প্ৰকৃত বিপ্লৱ 2015 চনত হয় আৰু ইয়াক শিক্ষা দান আৰু শিকাৰ এক পদ্ধতি হিচাপে গ্ৰহণ কৰা হৈছিল। এইটো জনাটো যথেষ্ট দৰকাৰী যে টেলিকম বিভাগৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত টেলিকম ষ্টে-টিষ্টিকছ প্ৰতিবেদন (2018) অনুসৰি, ভাৰত চৰকাৰৰ 6 কোটি ইণ্টাৰনেট আছিল যি মুঠ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় 5% আৰু 2014 চনত 20% লৈ বৃদ্ধি হৈছিল। এই সংখ্যাটো 2019 বৰ্ষত 57 কোটিলৈ বৃদ্ধি পাইছে আৰু দেশৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় 42% আৰু ই দেশৰ প্ৰায় সকলো পৰিয়ালক সেৱা আগবঢ়াইছে। গতিকে ইণ্টাৰনেটৰ প্ৰৱেশাধিকাৰৰ বিষয়ে কোৱাটো অবিবেচক আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলক ডিজিটেল আৰু অনলাইন শিক্ষাৰ প্ৰতি নিৰুৎসাহিত কৰাটো এটা ভুল ধাৰণা হ'ব পাৰে। অনলাইন আৰু ডিজিটেল শিক্ষণ হৈছে শিকাৰ এক অতি সুন্দৰ প্ৰণালী কিয়নো ই পৃথিৱীৰ আন যিকোনো ঠাইত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ শিক্ষাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰণালী প্ৰদান কৰে যাৰ বাবে শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ পচন্দ শিকিবলৈ যাব পাৰিব। এইটো সঁচা যে শিক্ষাৰ অনলাইন প্লেটফৰ্ম আমাৰ শিক্ষক সমাজৰ বাবে এক প্ৰত্যাহ্বান। কিয়নো বিশ্বৰ শ্ৰেষ্ঠ শিক্ষকসকলৰ মাজত বিষয়বোৰৰ বাবে শিক্ষকসকলক নিজাকৈ লেক্টিং কৰাৰ ক্ষেত্ৰত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ নিজা পচন্দ থাকিব আৰু ই আমাক জ্ঞান আৰু দক্ষতাৰ নিয়মীয়া উন্নয়ন প্ৰদান কৰে।


এইটো সঁচা যে দেশৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ মাজত ইণ্টাৰনেট সংযোগ নাই কিন্তু এইটোও সঁচা নহয় যে ইণ্টাৰনেট সংযোগৰ যথেষ্ট অভাৱ আছে। MHRD য়ে ইয়াক সম্ভৱ কৰি তুলিবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি আছে আৰু ই শিক্ষাৰ্থীসকলৰ কষ্টৰ অৱসান ঘটাব। উল্লেখ যোগ্য যে বহু সংখ্যক ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থী প্ৰতি বছৰে উচ্চ শিক্ষা অধ্যয়নৰ বাবে বিদেশলৈ গৈ আছে আৰু বছৰে বছৰে সংখ্যাটো কমি আহিছে। একেদৰে, বহু সংখ্যক শিক্ষাৰ্থী মাধ্যমিক আৰু উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে অসমৰ বাহিৰলৈ গৈ আছে আৰু এই সংখ্যাও যথেষ্ট বেছি। প্ৰাক্তন তৰ্নাল পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, 7.50 লাখতকৈও অধিক ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীয়ে বিদেশত অধ্যয়ন কৰি আছে আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ 50 খনতকৈও অধিক দেশত অধ্যয়ন কৰি আছে। ইউনেস্কো ইনষ্টিটিউট অফ ষ্টেটিটিক্সৰ তথ্য বিশ্লেষণৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি বিদেশলৈ যোৱা ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীৰ মুঠ সংখ্যা 2000 চনত 66,713 ৰ পৰা 2016 চনত 301406 লৈ বৃদ্ধি হৈছে। অ'এছৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত শেহতীয়া প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভাৰত হৈছে বিশ্বব্যাপী উচ্চ শিক্ষাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎস আৰু ইউনেস্কো অনুসৰি, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত 142,000 তকৈও অধিক ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীয়ে অধ্যয়ন কৰি আছে আৰু প্ৰায় 52,000 অষ্ট্ৰেলিয়াত অধ্যয়ন কৰি আছে। এই সংখ্যাটো কানাডাৰ বাবে 32,000 তকৈ অধিক, আৰু UK ৰ বাবে 16,000 ৰো অধিক । এয়া স্পষ্ট যে কেৱল ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীয়ে এক বৃহৎ সংখ্যা আৰু ই ইয়াৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাব। ইয়াৰোপৰি জনোৱা হৈছে যে বিশ্বব্যাপী COVID -19ৰ বাবে 57% ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীক বিদেশত উচ্চ অধ্যয়নৰ বাবে বাছনি কৰা নহ'ব পাৰে যাৰ ফলত দেশৰ উচ্চ শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ওপৰত এক বৃহৎ বোজা পৰিব পাৰে। আনহাতে বিজ্ঞান, প্ৰযুক্তি, অভিযান্ত্ৰিক আৰু গণিত বিষয়ৰ শিক্ষাৰ্থীৰ 48% শিক্ষাৰ্থীয়ে ইতিমধ্যে চলি থকা মহামাৰীৰ বাবে দেশৰ বাহিৰত অধ্যয়ন কৰিবলৈ অনিচ্ছা প্ৰদৰ্শন কৰিছে । ই দেশৰ বৰ্তমানৰ উচ্চ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ওপৰতো এক ডাঙৰ বোজা হ'ব। কৰোনা ভাইৰাছে কেৱল অৰ্থনীতিৰ ক্ষেত্ৰতে নহয়, লগতে উচ্চ শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত কোনো ধৰণৰ প্ৰত্যাহ্বান অবিহনে সমগ্ৰ বিশ্বৰ সকলো খণ্ডক আকৰ্ষণীয়ভাৱে পৰিৱৰ্তন কৰিছে। ই চৌহদ বন্ধ কৰাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি অনলাইন শিক্ষাত বিনিয়োগ কৰা আৰু শিক্ষাৰ্থী আৰু কৰ্মচাৰীসকলক বিচ্ছিন্ন কৰাত সহায় কৰালৈকে এক নতুন প্ৰণালী প্ৰদান কৰিছে । বিশ্ববিদ্যালয়সমূহে উচ্চ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানত শিক্ষাদান আৰু শিকাৰ এই নতুন স্বাভাৱিক পদ্ধতিটো গ্ৰহণ কৰিবলৈ দ্ৰুত সঁহাৰি দিব লাগিব।



যদি আপুনি পৰৱৰ্তী শিক্ষাবৰ্ষলৈ লক্ষ্য কৰে, বহুতো প্ৰতিষ্ঠানক তেওঁলোকৰ আন্তৰ্জাতিক শিক্ষাৰ্থীৰ বিষয়ে তেওঁলোকৰ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰা হয় আৰু একে সময়তে, আমাৰ ৰাষ্ট্ৰই আমাৰ শিক্ষাৰ্থীৰ লগতে শিক্ষা দান আৰু শিকাৰ বাবে আইচিটি সক্ষম গাঁথনি ৰখাৰ বাবে এই নতুন প্ৰত্যাহ্বানবোৰ গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰস্তুত হ'ব লাগিব। নিম্নলিখিত মুখ্য প্ৰত্যাহ্বানবোৰ সমগ্ৰ বিশ্বত উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰতিষ্ঠানবোৰে সন্মুখীন হ'ব পাৰে । আমাৰ বৰ্তমানৰ শিক্ষাৰ্থী, ফেকাল্টি আৰু কৰ্মচাৰীসকলক সুৰক্ষিত আৰু স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰখাৰ লগতে স্বাভাৱিক অভিযান বোৰ চলাই ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰা। নামভৰ্তিৰ বিষয়েও যথেষ্ট চিন্তিত শিক্ষাৰ্থীৰ সংখ্যাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব লাগিব । লগতে যোগাযোগ আৰু দূৰত্ব অধ্যয়ন বিকল্পৰ সমস্যা আছে যি কিছুমান বিশেষ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰি আছে।আমাৰ ৰাজ্যৰ লগতে দেশতো শিক্ষাৰ্থীসকলক স্থান দিয়াৰ সংকট দূৰ কৰিবলৈ নিম্নলিখিত ব্যৱস্থাসমূহ গ্ৰহণ কৰিব লাগিব-


1. সকলো প্ৰতিষ্ঠানদিনে 2 টা শ্বিফ্ট চলাব লাগিব।


2. আইচিটি (ইউজিচি/এআইচিটিই অনুসৰি অনলাইন পাঠ্যক্ৰম) পাঠ্যক্ৰমৰ নিম্নতম 20% পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু শিক্ষকৰ অভাৱ দূৰ কৰিবলৈ ঋণ স্থানান্তৰৰ প্ৰক্ৰিয়াত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব।


3. ভাৰ্চুৱেল পৰীক্ষাগাৰৰ ব্যৱহাৰ । যিমান দূৰ সম্ভৱ সঁজুলি গ্ৰহণ কৰিব লাগে।


4. ভাৰ্চুৱেল ৰিয়েলিটিৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে মানৱ আৰু পৰীক্ষাগাৰৰ সম্পদৰ ভাগ-বতৰা


5. প্ৰেক্ষাগৃহত বহু সংখ্যক শিক্ষাৰ্থীক শ্ৰেণীকোঠা তৈয়াৰ কৰিবলৈ শিকোৱাত অডিঅ'-ভিজুৱেল সহায়ৰ ব্যৱহাৰ।


6. কৃত্ৰিম ইণ্টেলি জেনচে (এআই)ৰ ব্যৱহাৰ শিক্ষণ আৰু শিকাৰ বাবে এক অপশ্যন হ'ব পাৰে। বিজ্ঞান, মানৱতা, অভিযান্ত্ৰিক আদি সকলো শাখাৰ বাবে বেলেগ চেনেলৰ সৈতে কিছুমান লাইন সম্প্ৰচাৰ প্ৰণালী থাকিব লাগে।


8. সকলো স্তৰৰ শিক্ষাৰ বাবে ভিডিঅ' আৰু অডিঅ' পুনৰ ৰেকৰ্ডিংৰ বাবে প্ৰতিখন জিলাত এটা ষ্টুডিঅ' থাকিব লাগে। যেনে স্কুল, মহাবিদ্যালয় যাতে দৌৰাদৌৰি পৰিহাৰ কৰিব পৰা যায়।


9. টোকা আৰু ভিডিঅ'ৰ দৰে সকলো অধ্যয়ন সামগ্ৰীৰ সৈতে উচ্চশিক্ষণৰ সকলো শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে এটা শৈক্ষিক ইলেক্ট্ৰনিক গেজেট।


10. অন্তিম আৰু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ "আমাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বানটো হৈছে শিক্ষাৰ্থী আৰু কৰ্মচাৰীসকলক সুৰক্ষিত আৰু ভালদৰে ৰখা,আতংক পৰিহাৰ কৰা, অভিনৱ শিক্ষা সমাধানৰ সৈতে শিক্ষাৰ প্ৰগতি বজাই ৰখা।



যি কি নহওঁক কোভিড-19 মহামাৰীয়ে আমাৰ দেশৰ উচ্চ শিক্ষা প্ৰণালীৰ বাবে সুযোগ আৰু প্ৰত্যাহ্বান দুয়োটা কঢ়িয়াই আনিছে আৰু আমাৰ প্ৰতিষ্ঠানসমূহক বিশ্বব্যাপী মানদণ্ড অনুসৰি উচ্চ শিক্ষা প্ৰদান কৰিবলৈ সক্ষম কৰাৰ এইটো উপযুক্ত সময়। আমাৰ দেশৰ সকলো শিক্ষানুষ্ঠানে এই সংকটক এক সুযোগ হিচাপে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্যৱহাৰ কৰা উচিত আৰু ইয়াক উচ্চ শিক্ষাৰ গন্তব্য স্থান হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰা উচিত। ভাৰতৰ শাসন ব্যৱস্থাই উদ্ভাৱনকে ধৰি শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত গুণগত মানদণ্ডৰ প্ৰত্যাখ্যানৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। তথাপিও ইয়াক সফল কৰাৰ বাবে সমগ্ৰ শিক্ষা সম্প্ৰদায়ৰ দ্বাৰা ইয়াক এক আন্দোলন হিচাপে লোৱা উচিত। বিশ্বব্যাপী মানদণ্ডৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতা কৰিবলৈ আমাৰ শৈক্ষিক গাথঁনিক শ্ৰেণীবদ্ধ কৰাৰ এইটো উপযুক্ত সময় আৰু নিশ্চিত যে সকলো অংশীদাৰৰ সহায় আৰু সমৰ্থনৰ দ্বাৰা আমি এই মাইলৰ খুঁটি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ম।