শিশু ৰূপান্তৰ বিৰোধী অভিযান আৰম্ভ NCPCR-ৰ






ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু অধিকাৰ সুৰক্ষা আয়োগে ভাৰতত শিশু পৰিৱৰ্তন প্ৰতিহত কৰিবলৈ এটা অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। NCPCR ৰ মুৰব্বী প্ৰিয়ংক কানুংগো, যিয়ে নিজেই টুইটাৰত বিৱৰণ বোৰ শ্বেয়াৰ কৰিছিল আৰু শিশুসকলৰ মাজত ধৰ্মান্তৰকৰণৰ দৰে ঘটনা দেখিলে লোকসকলক তেওঁৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ যোগাযোগ কৰিবলৈ কৈছে।


"ভাৰতৰ সংবিধান অনুসৰি আৰু #UNCRC শিশুৰ পৰিচয় তেওঁলোকৰ মৌলিক অধিকাৰ। সেয়েহে, দুখীয়া শিশুসকলৰ ধৰ্মীয় পৰিচয় সলনি কৰাটো এক অপৰাধ। প্ৰৱঞ্চনাৰে এনে কৰা অপৰাধীসকলক শাস্তি দিয়াটো NCPCRৰ কাম। এনে বিষয়ৰ বিষয়ে অভিযোগ কৰক আৰু মোৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ যোগাযোগ কৰক"- কানুংগোৱে টুইটাৰত এনেদৰে লিখিছে।


শিশুৰ মাজত বলপূৰ্বক ৰূপান্তৰৰ ঘটনা এক অস্বাভাৱিক ঘটনা নহয়, এনে ঘটনাৰ কাহিনী মাজে মাজে প্ৰতিবেদিত হয়। শেহতীয়া দিনবোৰত উত্তৰ প্ৰদেশত অ-মুছলমান লোকসকলক ইছলামলৈ ধৰ্মান্তৰকৰণ কৰাত জড়িত থকাৰ অভিযোগত শিশুসহ দুজন লোকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। যেতিয়া দুয়োজন অপৰাধীক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল, তেওঁলোকে স্বীকাৰ কৰিছিল যে তেওঁলোকে বধিৰ আৰু মূক শিশুসহ ১০০০ লোকক মুছলমানলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল। যিসকল অসুৰক্ষিত আৰু সমাজৰ দৰিদ্ৰ শ্ৰেণীৰ লোক তেওঁলোকক প্ৰায়ে চাকৰি,ধনৰ প্ৰলোভন দিয়া হয় ধৰ্মান্তৰকৰণৰ বাবে ।

5 views0 comments