সাম্প্ৰতিক সময়ত চলি থকা এক বিতৰ্ক : 'হিন্দুধৰ্ম' বনাম 'হিন্দুত্ব'




'হিন্দুত্ব বনাম হিন্দুধৰ্ম' সন্দৰ্ভত ৰাজহুৱা আলোচনা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় বিতৰ্ক সৃষ্টি কৰাৰ আঁৰত এক সমন্বিত প্ৰয়াস আছে য'ত হিন্দু ধৰ্মক 'সঠিক' বিকল্প হিচাপে প্ৰক্ষেপ কৰা হৈছে আনহাতে 'হিন্দুত্ব'ক বিভাজনমূলক আদৰ্শ হিচাপে প্ৰক্ষেপ কৰা হৈছে। দৰাচলতে হিন্দুত্ব আৰু হিন্দু ইমানেই পৃথক নে ? দৰাচলতে যিসকলে এই বিতৰ্কটোক মঞ্চ দিব খুজিছে , তেওলোকৰ পৰিকল্পনা এয়া যে তেওলোকে হিন্দু সকলৰ মাজত বিভেদ আনিব খুজিছে । এয়া এক পৰিকল্পনা । এই ষড়যন্ত্ৰ এক ৰাজনৈতিক পৰিকল্পনা । হিন্দু আৰু হিন্দুত্বৰ পৃথকীকৰণ ৰ দ্বাৰা নিজক অতি হিন্দু ৰূপে সমাজত দাঙি ধৰা এক প্ৰয়াস । এই বিতৰ্কৰ এটা মুখ্য উপাদান হ'ল 'হিন্দু ধৰ্ম'ক ছেমিটিক বা আব্ৰাহামিক মনোলিথিক ধৰ্মৰ সৈতে একত্ৰিত কৰাৰ প্ৰয়াস। ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টী, যি সদায় অপ্ৰত্যাশিতভাৱে 'হিন্দুত্ব'ৰ পক্ষত থিয় হৈ আহিছে । আজিৰ তাৰিখত জনসাধাৰনেও স্পষ্টভাৱে তেওঁলোকৰ স্থিতিক সমৰ্থন কৰিছে যাৰ ফলত বিৰোধীসকল হতাশগ্ৰস্থ হৈ পৰিছে। ইয়াৰ ফলস্বৰূপে বিৰোধীসকলে জীয়াই থকাৰ বাবে এক তীব্ৰ যুঁজৰ প্ৰস্তুতি কৰিবলগা হৈছে ।এই যুজঁ ত তেওলোকক একাংশ বামপন্থী লেখক লেখিকা ই সুন্দৰ ভাৱে অৰিহনা দি আহিছে । এই সকলৰ উদ্দেশ্য হ'ল হিন্দুসকলক বিভক্ত কৰি ত্ৰুটি ৰেখা সৃষ্টি কৰাৰ চেষ্টা কৰা । কিয়নো আজিৰ তাৰিখত বিৰোধীয়ে হিন্দু একত্ৰীকৰণ আৰু জাগৰণ এৰাই চলিবলৈ সক্ষম নহয়। হিন্দুত্ব বুজিবলৈ "হিন্দু" শব্দটো প্ৰথমে বুজিব লাগিব।তাহানিৰে পৰা বিভিন্ন শাস্ত্ৰ আৰু ধৰ্মীয় নেতাসকলে ইয়াক সংজ্ঞায়িত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে।সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণ, বাল গংগাধৰ তিলক, মহৰ্ষি অৰবিন্দ, বিনায়ক দামোদৰ সাৱাৰকাৰ, বিপিন চন্দ্ৰ পাল, আৰু স্বামী বিবেকানন্দ হৈছে মহান ব্যক্তিত্বৰ ছায়াপথ। যিসকলে 'হিন্দু'ৰ সন্দৰ্ভত তেওঁলোকৰ মতামত সমাজলৈ এৰি দিছে । তেওঁলোকৰ সংজ্ঞা আৰু ব্যাখ্যাবোৰ এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰেক্ষাপটত চাব লাগিব যিটো তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ বুদ্ধি প্ৰয়োগ কৰা যুগৰ দ্বাৰা সংজ্ঞায়িত কৰা হৈছে আৰু সেই সময়ত প্ৰচলিত সামাজিক-সাংস্কৃতিক পৰিস্থিতিৰ দ্বাৰা প্ৰসংগটো স্থাপন কৰা হৈছিল। কেইজনমান ৰাজনৈতিক নেতাই, বিশেষকৈ টিভি পেনেললিষ্টসকলে হিন্দুত্ব শব্দটোৰ প্ৰস্তুতি বীৰ সাভাৰকাৰক দিয়ে। দৰাচলতে, 'হিন্দুত্ব' শব্দৰ ধাৰণাটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৮৯২ চনত বংগৰ চন্দ্ৰনাথ বসুৱে তেওঁৰ "হিন্দুত্বৰ প্ৰয়োজনীয়তা" প্ৰবন্ধত বৰ্ণনা কৰিছিল। 'হিন্দুত্ব' বুজিবলৈ, কেৱল গুগল , ইউটিউৱ বিশ্ববিদ্যালয় আৰু ৱিকিপিডিয়াৰ দৰে অপ্ৰমাণিত সম্পদৰ কথা উল্লেখ কৰাতকৈ অলপ গভীৰভাৱে চাব লাগিব। হিন্দুত্বত সকলো অন্তৰ্ভুক্ত। ইয়াত বিষ্ণু পুৰাণত উল্লেখ কৰা হিন্দু ৰাষ্ট্ৰৰ ভৌগোলিক বিস্তাৰ আৰু লগতে উমৈহতীয়া আৰু চিৰন্তন সাংস্কৃতিক আৰু সভ্যতাৰ মূল্যবোধৰ দ্বাৰা আৱদ্ধ দুয়োটা লোক অন্তৰ্ভুক্ত আছে। হিমালয়ৰ তলৰ আৰু ভাৰত মহাসাগৰৰ ওপৰৰ ভূমিত বাস কৰা আৰু লগতে যিসকলৰ উমৈহতীয়া বংশ আছে তেওঁলোকক বহলভাৱে 'হিন্দু' বুলি সংজ্ঞায়িত কৰিব পাৰি। তেওঁলোকৰ উপাসনাৰ পদ্ধতি কি সেয়া গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয়। তেওঁলোকে মছজিদ আৰু গীৰ্জালৈ যাব পাৰে, কিন্তু ই তেওঁলোকক হিন্দু হোৱাৰ পৰা বাধা নিদিয়ে। হিন্দু, হিন্দুত্ব, আৰু হিন্দু ৰাষ্ট্ৰৰ ধাৰণাটো বুজিবলৈ, ঊনবিংশ শতিকাৰ ফৰাচী দাৰ্শনিক আৰু প্ৰাচ্যবিদ আৰ্নেষ্ট ৰেনানৰ উদ্ধৃতি দিয়াটো প্ৰাসংগিক হ'ব । যিয়ে এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিছিল 'এক ৰাষ্ট্ৰ কি'? "এক ৰাষ্ট্ৰ হৈছে এক আধ্যাত্মিক নীতি, ইতিহাসৰ জটিল কামৰ ফলাফল। আধ্যাত্মিক পৰিয়াল আৰু পৃথিৱীৰ বিন্যাসৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত গোট নহয়। মুঠৰ ওপৰত সকলো ভাৰতীয় হিন্দু । তেওঁলোকৰ ধৰ্ম নিৰ্বিশেষে আৰু হিন্দু হিচাপে, আমি হিন্দুত্ব পালন কৰোঁ আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা নিৰ্দেশিত। সেয়েহে, 'হিন্দুধৰ্ম' বনাম 'হিন্দুত্ব' সম্পৰ্কীয় বিতৰ্কৰ কোনো অৰ্থ নাই। 'হিন্দুত্ব'ক আক্ৰমণাত্মক আৰু ৰাজনৈতিক আদৰ্শ বুলি অভিহিত কৰাসকলে পুনৰ 'হিন্দু ধৰ্ম বনাম হিন্দুত্ব' আৰু 'কোমল বনাম কঠিন হিন্দুত্ব' সন্দৰ্ভত বিতৰ্ক আৰম্ভ কৰিছে। হিন্দুত্ব হৈছে 'ভাৰতীয় (ভাৰতীয়)' জীৱন শৈলীৰ প্ৰকাশ, যি 'Sanātana ধৰ্ম (চিৰন্তন জীৱন শৈলী)'ৰ ওপৰত আধাৰিত।'হিন্দুধৰ্ম' শব্দটোৰ অৰ্থ 'হিন্দুত্ব'ৰ দৰে, কিন্তু যিহেতু '-ইজম'-এ এক মতবাদ বা সংহিতাবদ্ধ বিশ্বাসক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে - যেনে 'পুঁজিবাদ' আৰু 'সমাজবাদ' – 'হিন্দুত্ব' শব্দটো সম্ভৱতঃ 'ভাৰতীয়' জীৱন শৈলী বুজাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা উচিত। হিন্দুত্ব ভাৰতৰ চিৰন্তন সভ্যতাৰ মূল্যবোধৰ সৈতে অধিক সাংস্কৃতিক পৰিকাঠামো আৰু ৰাজনীতিৰ সৈতে ইয়াৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই। আৰ এছ এছৰ যুটীয়া সাধাৰণ সম্পাদক মনমোহন বৈদ্যই ২০১৯ চনৰ এটা প্ৰবন্ধত লিখিছিল: "হিন্দু বা 'হিন্দুত্ব' হোৱাটো সকলো ভাৰতীয়ৰ পৰিচয় হৈ পৰিছে। আৰ এছ এছৰ প্ৰতিষ্ঠাপক কে.বি হেজৱাৰে এই হিন্দুত্বক সকলো ভাৰতীয়ৰ মাজত একতাৰ অনুভূতি জাগ্ৰত কৰাৰ সঁজুলি হিচাপে গঢ়ি তুলিছিল । তেওঁলোকৰ জাতি, অঞ্চল, ধৰ্ম আৰু ভাষা নিৰ্বিশেষে ইজনে সিজনৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিছিল। তেওঁ হিন্দুত্বৰ এই সূতাৰ সৈতে তেওঁলোকক একেলগে বান্ধি সমগ্ৰ সমাজক সংগঠিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।" স্বামী বিবেকানন্দই 1893 চনত বিশ্ব ধৰ্মসংসদত কোৱাৰ দৰে 'হিন্দুত্ব'ই 'গ্ৰহণযোগ্যতা'ত বিশ্বাস কৰে। তেওঁ কয়, "আমি সহনশীলতাৰ বাহিৰত যাওঁ আৰু আমি সকলো ধৰণৰ উপাসনাক সঁচা বুলি স্বীকাৰ কৰোঁ।" চমুকৈ, হিন্দুত্বৰ সাৰাংশ হৈছে আধ্যাত্মিক গণতন্ত্ৰ।

12 views0 comments