সঁচাকৈয়ে অসুৰক্ষিত নেকি সংখ্যালঘুসকল? সংখ্যালঘুৰ ধাৰণা আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ দৃষ্টিভংগী




এইটো অতি স্পষ্ট যে মুছলমানসকল ভাৰতৰ একমাত্ৰ সংখ্যালঘু নহয়। এইটো এটা ৰাজনৈতিক ষড়যন্ত্ৰ আৰু তথাকথিত বুদ্ধিজীৱীয়ে নিৰন্তৰ ৰাজনৈতিক আৰু সামাজিক লাভালাভৰ বাবে বিষয়টো প্ৰচাৰত কৰে। ভাৰত হৈছে বৈচিত্ৰ্যৰ মাজত একতাৰ দেশ। ভাৰতত, পাঁচটা ধৰ্মীয় সম্প্ৰদায়ক সংখ্যালঘু হিচাপে জাননী দিয়া হৈছে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে মুছলমান, শিখ, খ্ৰীষ্টান, বৌদ্ধ, আৰু পাৰ্চী। 2014 চনৰ পিছত জৈনসকলকো সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায় হিচাপে জাননী দিয়া হৈছে। উল্লেখযোগ্য যে ভাৰতৰ সংবিধানে দেশৰ সকলো নাগৰিকক তেওঁলোকৰ ভাষিক, জাতিগত, সাংস্কৃতিক আৰু ধৰ্মীয় পৃষ্ঠভূমি নিৰ্বিশেষে সমান অধিকাৰ প্ৰদান কৰে। দেশত ধৰ্মীয় সংখ্যালঘুসকলৰ সাংবিধানিকভাৱে নিশ্চিত অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে 18 ডিচেম্বৰত ভাৰতত ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু অধিকাৰ দিৱস পালন কৰা হয়।


1992 চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘই ধৰ্মীয়, ভাষিক বা জাতিগত সংখ্যালঘুসকলৰ ব্যক্তিৰ অধিকাৰ সম্পৰ্কীয় বিবৃতি গ্ৰহণ কৰে আৰু একে বছৰতে ভাৰত চৰকাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু আয়োগ গঠন কৰে। 2006 চনৰ 26 জানুৱাৰীত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল সংখ্যালঘু পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয় । এইয়া সামাজিক ন্যায় আৰু সশক্তিকৰণ মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু অধিকাৰ দিৱসৰ আজিৰ দিনটোত আমি দেশৰ সংখ্যালঘুসকলক সংবিধানে নিশ্চিত কৰা কিছুমান অধিকাৰ আৰু স্বাধীনতাৰ ওপৰত এক আলোকপাত কৰো আহক।গণতন্ত্ৰই সংখ্যাগৰিষ্ঠ আৰু সংখ্যালঘুৰ মাজত ক্ষমতাৰ পাৰ্থক্যক প্ৰতিফলিত আৰু চিৰস্থায়ী কৰাৰ দৰে সৃষ্টি কৰে। সংখ্যালঘুসকলৰ অৰ্থ বুজি পোৱাটো হৈছে প্ৰতিনিধিত্বমূলক গণতন্ত্ৰৰ ৰূপৰেখা বুজি পোৱা। সংখ্যালঘুসকলৰ সমসাময়িক ব্যৱহাৰ প্ৰকৃততে প্ৰতিনিধিত্বমূলক গণতন্ত্ৰৰ পৰা জন্ম হৈছে। ভাৰতৰ সংবিধানে প্ৰতিজন নাগৰিকৰ বিশ্বাস আৰু সংস্কৃতি নিৰ্বিশেষে সামাজিক, অৰ্থনৈতিক আৰু ৰাজনৈতিক অধিকাৰৰ নিশ্চয়তা দিয়ে। ই কেৱল ধৰ্মীয় আৰু জাতিগত সংখ্যালঘুসকলৰ অধিকাৰৰ সুৰক্ষাৰ বাবেই নহয়, সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিকভাৱে পিছপৰা শ্ৰেণীৰ লোকসকলকো সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছে।


ভাৰতৰ দৰে এখন বহু সাংস্কৃতিক দেশত, ইয়াৰ সকলো নাগৰিকৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰা, তেওঁলোকৰ মতামতক সন্মান কৰা আৰু পৃথক সাংস্কৃতিক বৈশিষ্ট্য আৰু আৰ্হি সংৰক্ষণ কৰাটো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে। কিছুসংখ্যক লোকে কৈছে যে সংখ্যালঘুসকল অসুৰক্ষিত। দৰাচলতে এইটো এটা ৰাজনৈতিক প্ৰচাৰ। সমগ্ৰ বিশ্বৰ তুলনাত, সংখ্যালঘুসকল ভাৰতত অধিক সুৰক্ষিত আৰু তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ প্ৰাপ্য লাভ কৰে। এইটো সম্পূৰ্ণ ভুল যে অসহিষ্ণুতা বৃদ্ধি পাইছে । ভাৰতীয় সমাজ ইয়াৰ মানুহ আৰু সভ্যতাৰ বাবে বিশ্বৰ ভিতৰতে আটাইতকৈ সহনশীল। সাম্প্ৰদায়িক সম্প্ৰীতি আৰু সহিষ্ণুতা ভাৰতৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠ সম্প্ৰদায়ৰ ডিএনএত আছে, আৰু দেশত সংখ্যালঘুসকলৰ সামাজিক, ধৰ্মীয় আৰু সাংবিধানিক অধিকাৰ সম্পূৰ্ণৰূপে সুৰক্ষিত।


ভাৰত সংখ্যালঘুসকলৰ বাবে এক আশ্ৰয়স্থল। ইয়াৰ বিপৰীতে পাকিস্তান সংখ্যালঘুসকলৰ বাবে নৰক হৈ পৰিছে। বিভিন্ন ধৰ্ম, বিশ্বাস, সংস্কৃতি, ভাষাৰ সৈতে ভাৰত হৈছে সমগ্ৰ বিশ্বৰ বাবে বৈচিত্ৰ্যৰ মাজত একতাৰ এক উদাহৰণ। 2014 চনত মোডী চৰকাৰ কেন্দ্ৰত শাসনলৈ অহাৰ পিছত কোনো ডাঙৰ দাঙ্গা সংঘটিত হোৱা নাছিল।শেহতীয়াকৈ গৃহ মন্ত্ৰালয়ে ৰাজ্যসভাত কৈছিল যে যদিও যোৱা পাঁচ বছৰত দেশত গণপ্ৰহাৰৰ সংখ্যাসম্পৰ্কে কোনো তথ্য উপলব্ধ নাই আৰু এনে ঘটনা প্ৰতিহত কৰাটো ৰাজ্য চৰকাৰৰ দায়িত্ব। মন্ত্ৰালয়ে এইটোও কৈছিল যে এই বিষয়টোত ৰাজ্যসমূহলৈ কেইবাটাও পৰামৰ্শ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে। এইটো গণতন্ত্ৰৰ বাবে এটা ভাল লক্ষণ।

2 views0 comments