২০২০ বৰ্ষত ভাৰতবৰ্ষত বজ্ৰপাতত মৃত্যু ২,৮৬২ জনকৈ লোকৰ




২০২০ বৰ্ষত সমগ্ৰ দেশতে বজ্ৰপাতত মৃত্যু হৈছে ২,৮৬২ জনকৈ লোকৰ । এই কথা প্ৰকাশ কৰিলে কেন্দ্ৰীয় বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি আৰু পৃথিৱী বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয়ৰ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী জীতেন্দ্ৰ সিঙে। মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে, "শেহতীয়া অধ্যয়ন অনুসৰি বিগত দুটা দশকত ভাৰতত বজ্ৰপাতৰ কাৰ্যকলাপে বৰ্ধিত প্ৰৱণতা দেখুৱাইছে। উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চল, পূব আৰু উপদ্বীপীয় ভাৰতৰ কিছু অংশত যোৱা দুটা দশকত এই পোহৰৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি হৈছে। অৱশ্যে মধ্য ভাৰতত বজ্ৰপাতৰ হাৰ কিছু কমিছে । কেৱল এয়াই নহয় লোকসভাত অবৈধ কয়লা খননকে আদি কৰি আন কেতবোৰ বিষয়সমূহৰো আলোচনা কৰা হৈছে। কেন্দ্ৰীয় সংসদীয় পৰিক্ৰমা, কয়লা আৰু খনি মন্ত্ৰী প্ৰাণহাদ যোশীয়ে লোকসভাত কয় যে ৰাজস্থানত ২০১৯ চনৰ পৰা ২০২১ চনৰ অক্টোবৰলৈকে অবৈধ খননৰ ২৮,৭১৪ টা ঘটনা নথিভুক্ত কৰা হৈছে।২০২১ চনৰ ৮ অক্টোবৰত ভাৰতীয় শক্তি প্ৰকল্পসমূহত কয়লাৰ মজুত চাৰি দিনৰ বাবে ৭.২ নিযুত টনলৈ হ্ৰাস পাইছে। অভাৱৰ মুখ্য কাৰণ আছিল বিদ্যুতৰ বৰ্ধিত চাহিদা, আমদানিকৃত কয়লা-আধাৰিত শক্তি প্ৰকল্পৰ দ্বাৰা বিদ্যুৎ উৎপাদন হ্ৰাস আৰু ধাৰাসাৰ বৰষুণৰ ফলত কয়লাৰ যোগানত কিছু বাধা।লোকসভাতে কেন্দ্ৰীয় ৰে'ল, যোগাযোগ আৰু ইলেক্ট্ৰনিকছ আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰী অশ্বিনী বৈষ্ণৱে কয় যে, ভাৰতীয় ৰে'লৱেই ৰে'লৱেত কাৰ্বন নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰাৰ বাবে সৌৰ শক্তি ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। ৰে'লৱেই ষ্টেচন আৰু সেৱা ভৱনৰ ছাদত আৰু অব্যৱহৃত খালী ৰে'লৱে ভূমিত সৌৰ প্ৰকল্প স্থাপন কৰিছে ।ইফালে বৃদ্ধি পাইছে জনজাতিৰ সংখ্যা । কেন্দ্ৰীয় জনজাতীয় পৰিক্ৰমা ৰাজ্যমন্ত্ৰী ৰেণুকা সিং সৰুতাই জিবল মতে, ২০০১ চনৰ লোকপিয়লৰ তুলনাত ভাৰতত অনুসূচীত জনজাতিৰ জনসংখ্যা প্ৰায় ২৪ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে।

2 views0 comments