চাকৰি ত্যাগ কৰি বিপদাপন্ন চৰাইক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ এগৰাকী বন্যপ্ৰাণী যোদ্ধাৰ যুদ্ধ





প্ৰত্যেক শীতকালত, হাজাৰ হাজাৰ ৰাজকীয় আমুৰ বাজপাখিয়ে দোয়াং উপত্যকাৰ জলাশয়ৰ কাষৰ নাগালেণ্ডৰ আকাশ ভৰাই তোলে। চৰাইবোৰ দক্ষিণ ৰাছিয়া আৰু উত্তৰ চীনৰ স্থানীয়। আন্তৰ্জাতিক প্ৰকৃতি সংৰক্ষণ সংঘই ভাৰতীয় বন্যপ্ৰাণী আইন, 1972 আৰু পৰিভ্ৰমী প্ৰজাতিৰ সন্মিলনৰ অধীনত এই বিপদাপন্ন প্ৰজাতিটোক তালিকাভুক্ত কৰিছে। নাগালেণ্ড হৈছে পৰিভ্ৰমী চৰাইৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ আৱাসস্থলী আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকালৈ যাওঁতে এটা ষ্টপঅ'ভাৰ। চৰাইবোৰে তেওঁলোকৰ আন্তঃমহাদেশীয় যাত্ৰা পুনৰ আৰম্ভ কৰাৰ আগতে ভাৰতীয় উপ-মহাদেশত কেইসপ্তাহমান অতিবাহিত কৰে, যি 22,000 কিলোমিটাৰ বিস্তৃত, যাৰ ফলত ই এভিয়ান প্ৰজাতিৰ শ্ৰেণীৰ আটাইতকৈ দীঘল পথবোৰৰ ভিতৰত এটা হৈ পৰে।


অৱশ্যে, এই ধূসৰ পতংগভোজী চৰাইবোৰ চোৰাং চিকাৰৰ গুৰুতৰ ভাবুকিৰ সন্মুখীন হৈছিল। প্ৰতি বছৰে যিদৰে চৰাইবোৰে ডয়াং উপত্যকাত বাস কৰে আৰু এনে সময়ত স্থানীয় মাছমৰীয়াসকলে চৰাইবোৰক বৃহৎ পৰিমাণে চিকাৰ কৰিব পাৰে। সম্প্ৰতি যিসকল মাছমৰীয়াই চৰাইবোৰক তেওঁলোকৰ মাছ ধৰা জালত আৱদ্ধ কৰিছিল, তেওঁলোকেই এতিয়া প্ৰজাতিটোৰ ৰক্ষক হৈ পৰিছে।চৰাইবোৰৰক সংৰক্ষণ কৰিবৰ বাবে এটা সংৰক্ষণ দল আছে ।সংৰক্ষণবিদসকলৰ দলটোত আছে নাগালেণ্ডৰ বানো হাৰালু আৰু ৰোকো কুওটচু, মুম্বাইৰ বন্যপ্ৰাণী জীৱবিজ্ঞানী শশাংক দালভি আৰু বাংগালোৰৰ বন্যপ্ৰাণী ফটোগ্ৰাফাৰ ৰামকি শ্ৰীনিবাসন ।


বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ প্ৰতি আগ্ৰহ ৰামকি শ্ৰীনিবাসনৰ সৰু কালৰ পৰাই আৰম্ভ হৈছিল। তেওঁ দ্য বেটাৰ ইণ্ডিয়াক কয়, যে "মোৰ মনত আছে যে মই স্কুলত চৰাইৰ দ্বাৰা আকৰ্ষিত হৈছিলোঁ আৰু তথ্যচিত্ৰ, কিতাপ আৰু বাইনোকুলাৰৰ জৰিয়তে মোৰ আগ্ৰহ অনুসৰণ কৰিছিলো।""ইয়াৰ আগতে, মই কৰ্পোৰেট জগতত আছিলো, আৰু অৱশেষত এজন উদ্যোগী হৈ পৰিছিলো। 2008 চনত, মই বন্যপ্ৰাণীলৈ ঘূৰি আহিছিলো। মই বেংগালুৰুত আৰম্ভ কৰিছিলো, যিটো চৰাইৰ ফটোগ্ৰাফাৰৰ কেন্দ্ৰ আছিল, আৰু মই মোৰ বন্ধু শশাংকৰ সৈতে বন্যপ্ৰাণী ফটোগ্ৰাফী আৰম্ভ কৰিছিলো," তেওঁ কয়। ৰামকীয়ে কয় যে চিকাৰৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁ কেইবাটাও বস্তু লক্ষ্য কৰিছিল। এই চিকাৰত এজনৰ বাবে চৰাইবোৰ কব্জা কৰা হৈছিল, ছাল ৰখা হৈছিল , ব্যৱসায় আৰু সুস্বাদু খাদ্যৰ বাবে চৰাইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। ২০১০ চনত চৰাইবোৰ চিকাৰ আৰু হত্যাৰ ওপৰত চৰকাৰী নিষেধাজ্ঞা থকা স্বত্বেও কাৰ্যকলাপটো নিৰৱচ্ছিন্নভাৱে অব্যাহত আছিল।


সেয়েহে একে বছৰতে, ৰামকীয়ে নিয়ম প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ, শিক্ষণ ভাগ বতৰা কৰিবলৈ, কেছ অধ্যয়ন কৰিবলৈ আৰু অভিযান চলোৱাকে ধৰি ক্ষেত্ৰখনত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিৰ বাবে এক ব্লুপ্ৰিণ্ট আঁকিবলৈ সংৰক্ষণ ইণ্ডিয়া (চিআই) প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। এইটো আজি দেশৰ সৰ্ববৃহৎ সংৰক্ষণ পৰ্টেল।ৰামকীয়ে কৈছে যে দলটোৰ অনুসন্ধানে প্ৰকাশ কৰিছিল যে এক লাখতকৈও অধিক চৰাই নিৰ্বিচাৰ চিকাৰৰ বলি হৈছিল।


অনুসন্ধানত প্ৰকাশ পাইছিল যে প্ৰতিটো ঘৰেই চিকাৰৰ সৈতে জড়িত আছিল, যি শীতকালত দ্ৰুত লাভ অৰ্জন কৰাৰ বাবে এক লাভজনক ব্যৱসায় আছিল। অৱশ্যে, দৰিদ্ৰ মাছমৰীয়াসকলে পৰিৱেশৰ প্ৰতি কৰা বৃহৎ ক্ষতিৰ বিষয়ে অজ্ঞাত আছিল," । ৰামকী আৰু তেওঁৰ বন্ধুবৰ্গই তেওঁলোকৰ সকলো গৱেষণা ফটোত নথিভুক্ত কৰিছিল আৰু ২০১২ চনত জিলা আয়ুক্তৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিছিল। এই প্ৰকাশত হতবাক হৈ প্ৰশাসনে চৰাইবোৰৰ চিকাৰ নিষিদ্ধ কৰাৰ বাবে নতুন নিৰ্দেশনা জাৰি কৰে। তদুপৰি, আন্দোলনটোৱে বন বিভাগৰ বিষয়াসকলক অপৰাধীসকলৰ বিৰুদ্ধে আইনী ব্যৱস্থা ল'বলৈ একত্ৰিত কৰিছিল।


তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ অধ্যয়নৰ ফলাফলবোৰ সংবাদ মাধ্যমৰ জৰিয়তে ৰাজহুৱা কৰিছিল। আন্তৰ্জাতিক প্ৰকাশনে বিষয়টো বিবেচনা কৰিছিল আৰু স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষৰ ওপৰত হেঁচা প্ৰয়োগ কৰিছিল। হত্যা বন্ধ হৈছিল কিন্তু অস্থায়ী সমাধানৰ সলনি দীৰ্ঘম্যাদী পৰিকল্পনাৰ প্ৰয়োজন আছিল।


চিআই ফাউণ্ডেচনৰ উপৰিও, ৰামকীয়ে বিভিন্ন সংগঠনৰ পৰা অনুদান আৰু পুঁজি বিচাৰি ফ্ৰেণ্ডছ অফ দ্য আমুল ফালকন নামৰ এটা উদ্যোগ আৰম্ভ কৰিছিল। এই অভিযানটোৱে শিশুসকলৰ বাবে সংৰক্ষণৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ কাম কৰিছিল। তেওঁ স্থানীয় লোকসকলৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰু সংৰক্ষণৰ দিশত তেওঁলোকক সংবেদনশীল কৰাৰ বাবে এটা নতুন উপায় উদ্ভাৱন কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুভৱ কৰিছিল। শিশুসকলে সোনকালে শিকিছিল আৰু তেওঁলোকৰ চাৰিওফালে থকা তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃ আৰু প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ আচৰণক প্ৰভাৱিত কৰিছিল। ২০১৩ চনত, নাগালেণ্ডৰ তদানীন্তন মুখ্যমন্ত্ৰী নেইফিউৱে উপত্যকাটো পৰিদৰ্শন কৰিছিল আৰু প্ৰজাতিটো সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত স্থানীয় লোকসকলৰ সহযোগিতাৰ প্ৰশংসা কৰিছিল।


অৱশেষত, চিকাৰীসকল ৰক্ষক হৈ পৰে আৰু যিকোনো অবৈধ কাৰ্যকলাপ বন্ধ কৰিবলৈ আৰু সতৰ্কতা ৰাখিবলৈ আমুৰ ফালকন ৰোষ্টিং এৰিয়া ইউনিয়ন আৰম্ভ কৰে। মাছমৰীয়াসকলে পৰিত্যক্ত জালত আৱদ্ধ চৰাইবোৰো উদ্ধাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।মংগাবেৰ সৈতে কথা পাতি অঞ্চলটোৰ স্থানীয় থুংডেমো ইয়ান্থানে কয় যে মানুহে শ শ চৰাই চিকাৰ কৰিছিল আৰু 2005-06 চনৰ পৰা খোৱা আৰম্ভ কৰিছিল। উপত্যকাটোত বান্ধ নিৰ্মাণৰ পিছত চৰাইৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছিল, যাৰ ফলত ইয়াক চিকাৰ কৰাৰ বাবে এক ঠাই হিচাপে গঢ়ি তুলিছিল। মাছমৰীয়া সম্প্ৰদায়েও 2010 চনৰ চৰকাৰী নিষেধাজ্ঞাৰ বিৰোধিতা কৰিছিল।


ৰামকীয়ে কৈছে যে তেওঁ আনন্দিত যে বানোৰ দৰে স্থানীয় লোকৰ সমৰ্থনে অঞ্চলটোৰ আনসকলৰ মানসিকতা সলনি কৰাত আৰু ৰাজনৈতিক আৰু আমোলাতান্ত্ৰিক ইচ্ছাশক্তি সৃষ্টি কৰাত সহায় কৰিছিল। তেওঁ লগতে কয়, "স্থানীয় লোকসকলৰ সহযোগিতাই চৰাইবোৰৰ পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ বাসস্থানটো সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰাটো দেখি বৰ ভাল লাগিছে।

4 views0 comments