নীৰৱ মোডী, বিজয় মালিয়াৰ সম্পত্তি বিক্ৰীৰ পৰা বেংকে উদ্ধাৰ কৰিছে ১৩ হাজাৰ কোটি টকা





কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে জনাইছে যে কেনেকৈ বেংকসমূহে পলাতক নীৰৱ মোডী, মেহুল চোকচি আৰু পূৰ্বৰ সুৰা ব্যৱসায়ী বিজয় মালিয়াৰ দৰে ডিফল্টৰ সম্পত্তি বিক্ৰীৰ পৰা প্ৰায় ১৩,১০৯ কোটি টকা সংগ্ৰহ কৰিছে। উল্লেখযোগ্য যে এই সম্পত্তিবোৰ প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয়ে মানি লণ্ডাৰিং বিৰোধী আইন (পিএমএলএ) অনুসৰি জব্দ কৰিছিল।

বিত্ত মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে লগতে জনায় যে যোৱা সাত বছৰত মুঠ ৫.৪৯ লাখ কোটি টকাৰ বেয়া ঋণৰ সমাধান কৰা হৈছে। ঋণাত্মক নগদ ধন ৰখা কেৱল দুখন ৰাজ্যই সূচায় যে দেশৰ বাকী ৰাজ্যবোৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ নগদ ধন আছে - এনেদৰে কয় বিত্তমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে ।


তেওঁ অনুদানৰ বাবে পৰিপূৰক দাবীৰ দ্বিতীয় গোট সম্পৰ্কে এক প্ৰশ্নৰ উত্তৰত এই মন্তব্য কৰে। যিটো বিভিন্ন বিষয়ত বিৰোধীৰ ক্ষোভৰ স্বত্বেও লোকসভাই গৃহীত কৰিছিল।অনুদানৰ পৰিপূৰক দাবীৰ অধীনত চলিত বিত্তীয় বৰ্ষত চৰকাৰক অতিৰিক্ত ৩.৭৩ লাখ কোটি টকা ব্যয় কৰিবলৈ কৰ্তৃত্ব দিয়া হৈছিল।পলাতক ব্যৱসায়ী আৰু ১৪,০০০ কোটি টকাৰ পিএনবি কেলেংকাৰীৰ মুখ্য অভিযুক্ত নীৰৱ মোডী বৰ্তমান দক্ষিণ-পশ্চিম লণ্ডনৰ ৱাণ্ডচৱৰ্থ কাৰাগাৰত বন্দী হৈ আছে আৰু চাৰিবাৰ জামিন অস্বীকাৰ কৰা হৈছে। মোডীয়ে ভাৰতৰ পৰা পলায়ন কৰাৰ ১৭ মাহৰ পিছত ২০ মাৰ্চত লণ্ডনত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। ইফালে, মালিয়াৰ মূলধন আৰু স্বাৰ্থত বেংকৰ এক সংঘৰ ওচৰত ৯,০০০ কোটিৰো অধিক ঋণী। ইডিয়ে বিজয় মালিয়া, নীৰৱ মোডী আৰু মেহুল চোকচীৰ সম্পত্তিৰ পৰা বেংকৰ ৮০.৪৫ % লোকচান পুনৰুদ্ধাৰ কৰে।

মন কৰিবলগীয়া যে জুলাই মাহলৈকে ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ নেতৃত্বত বেংকৰ এটা সংঘই বিজয় মালিয়া, নীৰৱ মোডী আৰু মেহুল চোকচীৰ দৰে পলাতক আৰু ইচ্ছাকৃত ঋণ খেলাপীসকলৰ পৰা ৭৯২.১১ কোটি টকা উদ্ধাৰ কৰিছিল। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বেঙ্কবোৰে তিনিজন ব্যৱসায়ীৰ শ্বেয়াৰ বিক্ৰী কৰিছিল। যিবোৰ তেওঁলোকক প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয়ে (ইডি) প্ৰদান কৰিছিল। কেন্দ্ৰীয় সংস্থাটোৱে কঠোৰ মানি লণ্ডাৰিং প্ৰতিৰোধ আইনৰ (পিএমএলএ) অধীনত তেওঁলোকৰ সম্পত্তি জব্দ কৰিছিল। ইডিৰ মতে, ইয়াৰ সম্পত্তি বেংকসমূহক বিক্ৰী কৰাৰ জৰিয়তে ১৩,১০৯.১৭ কোটি পুনৰুদ্ধাৰ কৰিছে। আৰু জুন মাহত ৯,৩৭১ কোটি মূল্যৰ সম্পত্তি হস্তান্তৰ কৰা হৈছিল। বৰ্তমানলৈকে, প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয়ৰ দ্বাৰা মুঠ ১৮,১৭০.০২ কোটিৰ সম্পত্তি জব্দ কৰা হৈছে । যি বেংকৰ মুঠ লোকচানৰ ৮০.৪৫ শতাংশ।

10 views0 comments