২০১৪ চনৰ পৰা ২০২১ চন পৰ্যন্ত ১২২ জনকৈ শিক্ষাৰ্থীয়ে কৰিছে আত্মহত্যা




কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰী ধৰ্মেন্দ্ৰ প্ৰধানে লোকসভাত জনোৱা অনুসৰি ২০১৪ চনৰ পৰা সমগ্ৰ দেশৰ আইআইটি, আইআইএম আৰু কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়কে ধৰি উচ্চ শিক্ষানুষ্ঠানসমূহৰ ১০০ৰো অধিক শিক্ষাৰ্থী আত্মহত্যাৰ ফলত মৃত্যু হৈছে। চৰকাৰে শেহতীয়া বছৰবোৰত ৰেগিং ঘটনাৰ পৰিসংখ্যাও ভাগ-বতৰা কৰিছিল আৰু চৌহদৰ পৰা ব্লাইট নিৰ্মূল কৰাৰ বাবে লোৱা পদক্ষেপৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰিছিল।


২০১৪ আৰু ২০২১ চনৰ ভিতৰত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ আত্মহত্যাৰ বিষয়ে ভাগ বতৰা কৰা তথ্য অনুসৰি প্ৰতিষ্ঠানবোৰৰ ১২২ জন শিক্ষাৰ্থীয়ে আত্মহত্যা কৰিছিল। চৰকাৰে সংসদক জনাইছিল যে কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়সমূহে সৰ্বাধিক সংখ্যক আত্মহত্যা দেখিছে।কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়সমূহত সৰ্বাধিক সংখ্যক অনুসূচীত জাতি/অনুসূচীত জনজাতি/অ'বিচিয়ে আত্মহত্যা কৰা দেখা গৈছে। অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণীৰ ১৪ জন শিক্ষাৰ্থী, অনুসূচীত জাতিৰ ৯জন আৰু অনুসূচীত জনজাতি শ্ৰেণীৰ ১জন শিক্ষাৰ্থীৰ এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰত আত্মহত্যাৰ ফলত মৃত্যু হৈছে।


ভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা প্ৰতিষ্ঠান (আই.আই.টি.) দ্বিতীয় স্থানত আছিল মুঠ ৩৪ জন ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ আত্মহত্যাৰ সৈতে। চৰকাৰে দিয়া তথ্য অনুসৰি, আই.আই.টিত আত্মহত্যাৰ ফলত ক্ৰমান্বয়ে অ'বিচি আৰু অনুসূচীত জাতি শ্ৰেণীৰ ১৩ আৰু ৫ জন শিক্ষাৰ্থীৰ মৃত্যু হয়। ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা প্ৰতিষ্ঠানসমূহেও উচ্চ সংখ্যক আত্মহত্যা পৰিলক্ষিত কৰিছিল। ৩০ শিক্ষাৰ্থীয়ে আত্মহত্যা কৰিছিল। ইয়াত অ'বিচিৰ ১১ জন আৰু অনুসূচীত জাতিৰ ৬ জন অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ আত্মহত্যাৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে মন্ত্ৰালয়ে মানসিক স্বাস্থ্যৰ উদ্বেগ সমাধানৰ বাবে কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে বুলি উল্লেখ কৰি কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰী ধৰ্মেন্দ্ৰ প্ৰধানে তালিকাভুক্ত কৰে" "শৈক্ষিক চাপ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে সহকৰ্মী-সহায়ক শিক্ষা আৰু আঞ্চলিক ভাষাত কাৰিকৰী শিক্ষাৰ প্ৰৱৰ্তন"।


"ভাৰত চৰকাৰৰ উদ্যোগ মনোদৰ্পনে কোভিড প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ সময়ত আৰু তাৰ বাহিৰত মানসিক আৰু আৱেগিক সুস্থতাৰ বাবে শিক্ষাৰ্থী, শিক্ষক আৰু পৰিয়ালক মানসিক সমৰ্থন প্ৰদান কৰাৰ বাবে বিভিন্ন ধৰণৰ কাৰ্যকলাপ সামৰি লয়। ইয়াৰ উপৰিও, প্ৰতিষ্ঠানসমূহে সুখ আৰু সুস্থতাৰ ওপৰত কৰ্মশালা/চেমিনাৰ, যোগৰ ওপৰত নিয়মীয়া অধিৱেশন, অন্তৰ্ভুক্তি কাৰ্যসূচী, ক্ৰীড়া, সাংস্কৃতিক কাৰ্যকলাপকে ধৰি পাঠ্যক্ৰমৰ বাহিৰৰ কাৰ্যকলাপ আৰু সামগ্ৰিক ব্যক্তিত্ব বিকাশ আৰু চাপমুক্ত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে ছাত্ৰ পৰামৰ্শদাতা নিযুক্তি ৰখাৰ ওপৰত কৰ্মশালা/চেমিনাৰ অনুষ্ঠিত কৰে," তেওঁ কয়।সংসদৰ নিম্ন সদনত আন এক প্ৰশ্নৰ উত্তৰত শিক্ষা ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী অন্নপূৰ্ণা দেৱীয়ে জানিবলৈ দিয়ে যে দেশৰ উচ্চ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানসমূহত ৰেগিং যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছে। সংসদীয় উত্তৰত ভাগ বতৰা কৰা তথ্য অনুসৰি, বিগত বছৰবোৰত প্ৰাপ্ত ৰেগিংৰ মুঠ অভিযোগৰ সংখ্যা আছিল ২০১৮ চনত ১,০১৬ , ২০১৯ চনত ১,০৯০, ২০২০ চনত ২১৯ আৰু ২০২১ চনত ৪২৫ ।


এই অভিযোগসমূহৰ ওপৰত লোৱা পদক্ষেপৰ ফলত ২০১৮ চনত ৫৩৫ জন শিক্ষাৰ্থীক শাস্তি দিয়া হৈছিল আৰু ২৫৪ জনক নিলম্বন কৰা হৈছিল। ২০১৯ চনত ৫০৪ জনক শাস্তি দিয়া হৈছিল আৰু ২৪৬ জনক নিলম্বিত কৰা হৈছিল। এনেদৰে বিভিন্নজনক দিয়া হৈছে শাস্তি , কৰা হৈছে নিলম্বন । ২০২০ চনৰ পৰা ২১৯ চনলৈ প্ৰাপ্ত ৰেগিং সম্পৰ্কে অভিযোগৰ সংখ্যা হ্ৰাস হোৱাৰ কাৰণ হৈছে মহামাৰীৰ সময়ত শিক্ষাৰ প্ৰণালী শাৰীৰিকৰ পৰা অনলাইন শ্ৰেণীলৈ স্থানান্তৰিত হোৱা।


অৱশ্যে ২০০৯ চনৰ পৰা সেইবোৰৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা থকা স্বত্বেও ৰেগিং গোচৰৰ ঘটনা অব্যাহত থকাটোৱে নিয়মবোৰৰ দুৰ্বল ৰূপায়ণৰ কথা কয়। অন্নপূৰ্ণা দেৱীয়ে কয় যে চৌহদত এনে ধৰণৰ ঘটনা যাতে সংঘটিত নহয় সেয়া নিশ্চিত কৰাৰ বাবে, "ইউজিচিয়ে সকলো প্ৰতিষ্ঠানৰ বাবে তেওঁলোকৰ প্ৰস্পেক্টাছত ৰেগিংৰ নিষেধাজ্ঞা আৰু পৰিণাম সম্পৰ্কে চৰকাৰৰ নিৰ্দেশনা অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো বাধ্যতামূলক কৰি তুলিছে"।

তেওঁ কয়, "১২ টা ভাষাত দেশজুৰি ২৪×৭ টা এণ্টি-ৰেগিং হেল্পলাইন - ১৮০০-১৮০-৫৫২২ স্থাপন কৰা হৈছে, যিটো ৰেগিং সম্পৰ্কীয় ঘটনাৰ বাবে বিপদত পৰা শিক্ষাৰ্থীসকলে প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।"তদুপৰি, বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগে উচ্চ শিক্ষানুষ্ঠানসমূহত ৰেগিংৰ বিৰুদ্ধে কাৰ্যকৰী ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ বাবে এটা ৰেগিং বিৰোধী ৱেবছাইটৰ লগতে এখন সমন্বয় সমিতি আৰু আন্তঃপৰিষদ সমিতি গঠন কৰিছে।

3 views0 comments