বীৰ সাৱাৰকাৰ, হিন্দু ধৰ্ম, হিন্দুত্ব আৰু 'উদাৰ' ষ্ট্ৰমেন বিতৰ্ক





ষ্ট্ৰমেন- এটা বিতৰ্ক, দাবী বা প্ৰতিদ্বন্দী যাক জিকিবলৈ বা তৰ্ক সৃষ্টি কৰিবলৈ আৱিষ্কাৰ কৰা হয় । ষ্ট্ৰমেনক বৈকল্পিকভাৱে কাৰোবাক বা প্ৰায়ে এজন কাল্পনিক ব্যক্তি হিচাপে সংজ্ঞায়িত কৰে। যাক অবৈধ বা গোপন কাৰ্যকলাপ লুকুৱাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।


এই ষ্ট্ৰমেন তৰ্কটোৱে বিৰোধীৰ এটা ভুৱা আৰু প্ৰৱঞ্চনামূলক প্ৰতিচ্ছবি সৃষ্টি কৰাক বুজায় যাতে ইয়াক আক্ৰমণ কৰিব পৰা যায়। ইয়াক অলস বিতৰ্ককাৰীসকলে ব্যৱহাৰ কৰে যাৰ পক্ষত সত্য বা দৃঢ়তা (বিতৰ্কৰ) নাই। তেওঁলোকে যি কৰে সেয়া হ'ল তেওঁলোকে প্ৰতিপক্ষক এটা চৰম পৰ্যায়লৈ প্ৰসাৰিত কৰে আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে ব্যক্তিগতভাৱে ঘৃণা কৰা কিবা এটাৰ পৰা এটা দুষ্টতা সৃষ্টি কৰে আৰু তাৰ পিছত ইয়াক আক্ৰমণ কৰে। আমেৰিকান সাংবাদিক জেমছ লিলেক্সে এই বিষয়ে উল্লেখ কৰি লিখিছিল – যেতিয়া আপোনাৰ প্ৰতিদ্বন্দীয়ে এজন ষ্ট্ৰমেন স্থাপন কৰে, ইয়াত জুই লগায় আৰু মঞ্চৰ চাৰিওফালে চিণ্ডাৰবোৰক লাঠ মাৰে। আপুনি যদি এই লেখনিটো পঢ়ি আছে তেতিয়াহলে ধাৰণাটো বুজি পাব। আপুনি অনুভৱ কৰিব যে ৰাহুল গান্ধীয়ে হিন্দু ধৰ্ম আৰু হিন্দুত্ববাদী বিতৰ্কক ৰাজনৈতিক সমীকৰণলৈ টানি নি কি কৰি আছে। ইয়াত থকা এজন হিন্দু যি সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপত লিপ্ত হোৱাৰ প্ৰৱণতাত হিংসাত্মক, খঙাল অভিপ্ৰায়। যদি কোনোবাই ছ'চিয়েল মিডিয়াত ৰাহুল গান্ধীৰ টুইটবোৰ চায় আৰু ইয়াক দৃষ্টিকোণত ৰাখে , উপলব্ধি কৰিব যে ৰাহুল গান্ধী উত্তৰ প্ৰদেশ, পঞ্জাৱ আৰু গোৱাৰ আগন্তুক নিৰ্বাচনক লৈ আটাইতকৈ কম চিন্তিত। যেতিয়া তেওঁ দাবী কৰে যে তেওঁৰ যুঁজ আদৰ্শগত, তেতিয়া তেওঁক গুৰুত্বসহকাৰে ল'ব লাগিব। তেওঁৰ উদ্দেশ্য হৈছে হিন্দু বিশ্বাসক আক্ৰমণ কৰা । এইটো নেহৰুৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা এক প্ৰচেষ্টা, যি এতিয়াও গৌৰৱেৰে নিজকে পণ্ডিতজী বুলি অভিহিত কৰিছিল। দুটা প্ৰজন্মৰ পিছত, পাৰ্চী পিতৃ আৰু কেথলিক খ্ৰীষ্টান মাতৃৰ পুত্ৰ ৰাহুল গান্ধী এজন স্ব-নিযুক্ত হিন্দু পোপ হৈ পৰিছে, যিয়ে সতৰ্কতাৰে হিন্দুৰ এক ষ্ট্ৰমেন প্ৰতিচ্ছবি সৃষ্টি কৰিবলৈ কাম কৰিছে, যাতে সকলোকে তেওঁক ঘৃণা কৰিবলৈ আৰু আক্ৰমণ কৰিবলৈ সৈমান কৰিব পাৰি।


বহুতেই ভাৱে হিন্দু বিশ্বাসক আক্ৰমণ কৰিবলৈ খঙাল সাৱাৰকাৰৰ প্ৰয়োজন। গতিকে এজন উগ্ৰপন্থী ষ্ট্ৰমেন সৃষ্টি কৰা হয় যাক সহজে পৰাজিত কৰিব পাৰি। কিয়নো তেওঁৰ স্থিতি, যিটো তেওঁৰ স্থিতি নহয়, বৰঞ্চ তেওঁৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া, অযৌক্তিকতা আৰু নমনীয়তাৰ বাবে অসুৰক্ষিত হৈ পৰে। ভাৰত বিভাজন এতিয়াও হৃদয়ত থকা যিকোনো ৰাষ্ট্ৰীয়তাবাদী সকলৰ ওপৰত এক দাগ। সেয়েহে, ষ্ট্ৰমেন সাৱাৰকাৰক টু নেশ্যন থিয়ৰিৰ প্ৰবক্তা বুলি দোষাৰোপ কৰা হয়। এই তত্ত্বটো বহুত দীঘলীয়া সময় ধৰি চলি আছে। এইটো এতিয়া সত্য যেন লাগিছে।


বহুতে নাজানে যে ১৮৭৮ চনত এএমইউৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু ব্ৰিটিছৰ এজন মহান বন্ধু ছাৰ চৈয়দ আহমেদ খানে এই দুই ৰাষ্ট্ৰৰ তত্ত্বটো প্ৰদৰ্শন কৰিছিল যেতিয়া সাৱাৰকাৰ তেতিয়াও শিশু আছিল। ছাৰ চৈয়দৰ পৰা মহম্মদ ইকবালৰ পৰা ৰহমত আলীৰ পৰা জিন্নালৈ এই তত্ত্বটো কেনেকৈ বিকশিত হৈছিল সেয়া আন এটা দিনৰ বাবে কাহিনী? ৰাহুল গান্ধীৰ আক্ৰমণ ৰাজনীতিৰ বাহিৰত, ই আদৰ্শৰ বিষয়ে।



সাৱাৰকাৰে ১৯২২ চনত হিন্দুত্বৰ বিষয়ে লিখিছিল। সাভাৰকাৰক ১৯১০ চনত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল আৰু ১৯২১ চনলৈকে ভয়ংকৰ চেলুলাৰ কাৰাগাৰত বন্দী কৰি ৰখা হৈছিল । যেতিয়া তেওঁক ৰত্নগিৰি কাৰাগাৰলৈ স্থানান্তৰ কৰা হৈছিল তেতিয়া তেওঁ হিন্দুত্বৰ অপৰিহাৰ্য কিতাপ খন লিখিছিল। সাৱাৰকাৰৰ বেছিভাগ কাম ৰাজহুৱা স্থানৰ পৰা আঁতৰাই দিয়া হৈছিল। এই কিতাপখনত বেছিভাগ ভুলকৈ উদ্ধৃত কৰা হৈছে হিংসাত্মক হিন্দুত্বৰ পৌৰাণিক কাহিনী সৃষ্টি কৰিবলৈ ।




সাৱাৰকাৰৰ হিন্দুত্ব এক সাংস্কৃতিক ৰাষ্ট্ৰীয়তাবাদী নীতি। যিয়ে এক সাংস্কৃতিক উৎসাহ বহন কৰে, ধৰ্মীয় বা সাম্প্ৰদায়িক মতবাদৰ বাহিৰত। এইটো হিন্দুসকলৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু প্ৰাসংগিক আনকি এক আভ্যন্তৰীণ নীতি হিচাপেও কিয়নো হিন্দু বিশ্বাস নিজেই একমাত্ৰিক, এক-কিতাপ বিশ্বাস নহয়। হিন্দুত্বৰ বিকাশ, সম্প্ৰসাৰণ আৰু ইয়াৰ ভিতৰত এক বহু-মাত্ৰিক সমাজ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ সুযোগ আছে। সাৱাৰকাৰে কৈছে যে হিন্দুধৰ্মতকৈ হিন্দুত্বৰ ধাৰণাটোৰ ওচৰত এটা শব্দ হিচাপে হিন্দুত্ব আছে। সাৱাৰকাৰে বিষ্ণু পুৰাণৰ শ্লোক উদ্ধৃত কৰে যিয়ে হিমালয় আৰু সাগৰৰ মাজৰ ভূমিক ভাৰত হিচাপে সংজ্ঞায়িত কৰিছিল আৰু তেওঁৰ হিন্দুত্বৰ সংজ্ঞাৰ ওচৰলৈ অহা এক ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে ভাৰতৰ দশমিকসকলক সংজ্ঞায়িত কৰিছিল।


সাৱাৰকাৰৰ হিন্দুৰ সংজ্ঞা হৈছে জাতীয়তাবাদৰ এক সৰ্বাত্মক সংজ্ঞা যেতিয়া তেওঁ লিখিছিল – এজন হিন্দু হৈছে তেওঁ যি সিন্ধুৰ পৰা সিন্ধুলৈকে (সিন্ধু নদীৰ পৰা মহাসাগৰলৈ), তেওঁৰ পূৰ্বপুৰুষৰ দেশ হিচাপে- তেওঁৰ পিতৃভূমি হিচাপে বিস্তৃত ভূমিৰ প্ৰতি এক সম্পৰ্কক অনুভৱ কৰে।তেও লিখিছে যে শিখসকলক ধৰ্মীয়ভাৱে কিন্তু জাতিগত আৰু সাংস্কৃতিকভাৱে শিখ হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হওক। এই ধৰণৰ একতাই তেওঁলোকক আকৰ্ষণ নকৰিব যাৰ সমগ্ৰ ৰাজনীতি সমাজ আৰু ৰাষ্ট্ৰক বৃহৎ পৰিমাণে বিভক্ত কৰি ৰাখিছে। তাৰ পিছত তেওঁ অনা-খিলঞ্জীয়া ধৰ্মৰ ফালে ঘূৰি যায় আৰু স্বীকাৰ কৰে যে বেছিভাগ ভাৰতীয় খ্ৰীষ্টান আৰু মুছলমান একে পিতৃ-মাতৃৰ পৰা আহে, আৰু কয় – ইয়ে, যি জাতি, তেজ, সংস্কৃতি, ৰাষ্ট্ৰীয়তাৰ দ্বাৰা হিন্দুত্বৰ প্ৰায় সকলো প্ৰয়োজনীয় তাৰ অধিকাৰী আৰু হিংসাৰ হাতত আমাৰ পৈতৃক ঘৰৰ পৰা বলপূৰ্বক ভাৱে কাঢ়ি লৈ গৈছিল- আপুনি কেৱল আমাৰ সাধাৰণ মাতৃক আন্তৰিক প্ৰেম প্ৰদান কৰিব লাগিব আৰু আনকি তেওঁৰ পিতৃভূমি হিচাপেও স্বীকৃতি দিব লাগিব।


সাৱাৰকাৰৰ হিন্দুত্ব বিচ্ছিন্নতাবাদী নহয়, তেওঁ লিখিলে ই সৰ্বাত্মক হয়- আমাৰ সংখ্যালঘুসকলক মনত ৰাখিব দিয়ক যে যদি শক্তি সংঘত থাকে, তেন্তে হিন্দুত্বত আটাইতকৈ দৃঢ় আৰু তথাপিও আটাইতকৈ মৰমৰ বন্ধন আছে যি আমাৰ লোকসকলৰ এক প্ৰকৃত, স্থায়ী আৰু শক্তিশালী সংঘক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।


এতিয়া এইজন এজন সাৱাৰকাৰ যাক ৰাহুল গান্ধী আৰু তেওঁৰ ধৰ্মই আপোনাক জনাটো নিবিচাৰে। তেওঁলোকৰ ৰাজনীতি দ্বি-ৰাষ্ট্ৰৰ তত্ত্বগ্ৰহণৰ সৈতে আৰম্ভ হৈছিল আৰু হিন্দু বনাম শিখ, হিন্দু বনাম বৌদ্ধ আৰু এতিয়া হিন্দু বনাম হিন্দুত্ববাদীলৈ আগবাঢ়িছিল। আমি অধিক পঢ়িব লাগিব, অধিক বুজিব লাগিব আৰু প্ৰকৃত নায়ক বিচাৰিবলৈ আৰু এক ঐক্যবদ্ধ ৰাষ্ট্ৰৰ দিশত কাম কৰি থাকিবলৈ অধিক জানিব লাগিব। যিসকলে পৰিচয় ৰাজনীতিৰ নামত ৰাষ্ট্ৰ ভাঙিব বিচাৰে তেওঁলোকক পৰিহাৰ কৰিব লাগিব আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজনীতিত এক ইঞ্চিও দিব নালাগে। তেওঁলোকে হিন্দুত্বক ঘৃণা কৰে কিয়নো তেওঁলোকৰ বাবে হিন্দুত্বই ভাৰতৰ সাংস্কৃতিক একতা এক প্ৰাচীন। যি সকলোকে প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, যি সাম্প্ৰদায়িক বিভাজন অতিক্ৰম কৰে। সেইকাৰণেই এই ষ্ট্ৰমেনক বিভাজন কৰিব লাগিব আৰু বুজিব লাগিব, ইয়াক পৰিহাৰ কৰিব লাগিব।

3 views0 comments