স্বাস্থ্য কৰ্মীসকলৰ লক্ষণগত পুনৰ্সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে কভাক্সিনৰ পালি 86% ফলপ্ৰসূ




দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত ভাৰতৰ স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসকলৰ মাজত লক্ষণগত কোভিড-19 পুনৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাত কভাক্সিনৰ দুটা পালি 86 শতাংশ কাৰ্যকৰী আছিল । এই কথা চিকিৎসালয়ৰ স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসকলৰ ওপৰত এইমছ দিল্লীৰ গৱেষকসকলে কৰা এক অধ্যয়নত পোৱা গৈছে। অধ্যয়নটোৰ ফলাফল JAMA নেটৱৰ্ক অপেন আলোচনীত প্ৰকাশিত হৈছিল।ভাৰতৰ স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসকলৰ মাজত পুনৰ সংক্ৰমণ হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভেকছিনৰ কাৰ্যকৰীতা মূল্যাঙ্কন কৰাৰ বাবে এইটো হৈছে প্ৰথম অধ্যয়ন।


গৱেষণাটোৱে দেখুৱাইছে যে যোৱা বছৰ এপ্ৰিলত ক'ৰ'ণাৰ ঘটনা বৃদ্ধি হোৱা স্বত্বেও আৰু ডেল্টা প্ৰকাৰৰ উচ্চ ৰূপান্তৰ যোগ্যতা স্বত্বেও, কভাক্সিনৰ দুটা পালি গ্ৰহণ কৰা স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসকলৰ পুনৰ সংক্ৰমণমুক্ত হোৱাৰ আশংকা কম আছিল।


সাম্ভাব্য বৃত্তিগত সংস্পৰ্শৰ ফলত স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসকলৰ SARS-COV2 সংক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়। এইটো এটা কাৰণ যাৰ ভিতৰত পুনৰ সংক্ৰমণৰ ঘটনা অধিক হয়। গৱেষণাটোৱে 4,978 জন স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীৰ মাজত পুনৰ সংক্ৰমণৰ হাৰৰ ওপৰত লক্ষ্য ৰাখিছিল। যি সকলে 3 মাৰ্চ 2020 আৰু 18 জুন 2021-ৰ ভিতৰত SARS-COV2 সংক্ৰমণৰ বাবে ইতিবাচক পৰীক্ষা কৰিছিল।


এইমছৰ সঞ্চালক ৰণদীপ গুলেৰিয়া অন্তৰ্ভুক্ত গৱেষণা দলটোৱে পুনৰ সংক্ৰমণ মুক্ত কৰাৰ 124 টা ঘটনা চিনাক্ত কৰিছে, যি হৈছে অধ্যয়ন গোটৰ 2.5 শতাংশ।22 জানুৱাৰীৰ পৰা 7 অক্টোবৰ 2020-ৰ ভিতৰত কৰা এক পূৰ্বৱৰ্তী অধ্যয়নত, গৱেষকসকলে জনাইছিল যে ভাৰতৰ 1,300 স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীৰ ভিতৰত 58 জন (4.5 শতাংশ) কোভিডৰ দ্বাৰা পুনৰ সংক্ৰমিত হৈছে।


অৱশ্যে, এইমছৰ অধ্যয়নটোৰ কিছুমান সীমাবদ্ধতা আছে। ইয়াক অমাইক্ৰ'ন প্ৰকাৰৰ উদ্ভৱ হোৱাৰ আগতে পৰিচালনা কৰা হৈছিল আৰু স্ব-প্ৰতিবেদিত তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত আছিল। এইমছৰ দলটোৱে জানিব পাৰিলে যে অধ্যয়ন আৰম্ভ হোৱাৰ প্ৰথম 180 দিনৰ ভিতৰত পুনৰ সংক্ৰমণৰ বিপদাশংকা সৰ্বাধিক আছিল, যাৰ পিছত ই হ্ৰাস পাইছিল।


দলটোৱে ইয়াৰ বাবে প্ৰাকৃতিক সংক্ৰমণৰ দ্বাৰা প্ৰেৰিত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আৰু তাৰ পিছত টিকাকৰণ কাৰ্যসূচী, যি জানুৱাৰী 2021-ত স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসকলৰ বাবে আৰম্ভ হৈছিল।দলটোৱে অধ্যয়নটোত লিখিছিল, "আমি লক্ষ্য কৰিছিলো যে সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা গোটটোত পুনৰ সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে BBV152 (কভাক্সিন) এক ভাল সুৰক্ষামূলক প্ৰভাৱৰ (86 শতাংশ) সৈতে সম্পৰ্কিত আছিল।"


অৱশ্যে, যিসকলে ভেকছিনৰ মাত্ৰ এটা শ্বট পাইছিল তেওঁলোকৰ ক্ষেত্ৰত একে সঁহাৰি দেখা পোৱা নাছিল। কভাক্সিনৰ তৃতীয় পৰ্যায়ৰ পৰীক্ষণত ভেকছিনটোৰ সামগ্ৰিক কাৰ্যকাৰীতা ৭৭.৮ শতাংশ বুলি পোৱা গৈছিল।


অধ্যয়নটোত এইটোও উল্লেখ কৰা হৈছিল যে বৃদ্ধ বয়সৰ লোকসকলৰ স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসকলৰ 25 বছৰতকৈ কম বয়সৰ লোকৰ তুলনাত পুনৰ সংক্ৰমণ হোৱাৰ আশংকা তুলনামূলকভাৱে কম আছিল। দলটোৱে কৈছিল যে ইয়াৰ সম্ভৱতঃ কাৰণ, প্ৰথম অৱস্থাত বৃদ্ধ ৰোগীসকল অধিক গুৰুতৰভাৱে সংক্ৰমিত হৈছিল, যি তেওঁলোকক অধিক ইমিউনোজেনিক সঁহাৰি আৰু পিছত উন্নত সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিছিল।


নাৰ্চ আৰু আৱাসী চিকিৎসকসকলে কোভিডৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হোৱা কৰ্মশক্তিৰ সৰ্বাধিক শতাংশ গঠন কৰিছিল আৰু পুনৰ সংক্ৰমণো তেওঁলোকৰ বাবে সৰ্বাধিক আছিল । যিহেতুকে তেওঁলোকে কোভিড ৰোগীৰ যত্ন লোৱাৰ সময়ত বাৰে বাৰে সংস্পৰ্শলৈ যায় ।


প্ৰাৰম্ভিক অধ্যয়নবোৰে কোভাক্সিন প্ৰাপ্তকৰ্তাসকলৰ বুষ্টাৰ পালিৰ প্ৰতি প্ৰাইমড ৰোগ প্ৰতিৰোধ সঁহাৰিৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।অৱশ্যে দলটোৱে প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় সংক্ৰমণ খণ্ডৰ মাজত লক্ষণবোৰত কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ পাৰ্থক্য বিচাৰি পোৱা নাছিল। লক্ষণগত সংক্ৰমণ থকা বেছিভাগৰ দ্বিতীয় খণ্ডত মৃদু ৰোগ আছিল। অধ্যয়নটোত কেৱল এজন স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীৰ পুনৰ সংক্ৰমণৰ পিছত গুৰুতৰ লক্ষণ থকা বুলি জনা গৈছিল।


উল্লেখযোগ্য যে বাস্তৱ-পৃথিৱীৰ পৰিৱেশত পুনৰ সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে কোভাক্সিনৰ আনুমানিক কাৰ্যকৰীতাৰ প্ৰতিবেদন দিয়া এইটো প্ৰথম অধ্যয়নবোৰৰ ভিতৰত এটা।


গৱেষকসকলে অধ্যয়নটোৰ কেইবাটাও সীমাবদ্ধতা স্বীকাৰ কৰিছিল। লক্ষণ আৰু সংক্ৰমণৰ স্ব-প্ৰতিবেদনৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি তথ্যবোৰ সৃষ্টি কৰা হৈছিল।দলটোৱে লগতে উল্লেখ কৰিছিল যে কিছুমান লক্ষণহীন পুনৰ সংক্ৰমণৰ ঘটনা বাদ পৰিব পাৰে লক্ষণহীন নোহোৱা সকলৰ মাজত কম পৰীক্ষাৰ বাবে।


অধ্যয়নৰ জনসংখ্যাত কৰ্মৰত স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মচাৰী অন্তৰ্ভুক্ত আছিল, তেওঁলোকৰ ভিতৰত আটাইতকৈ পুৰণি জনৰ বয়স 69 বছৰ। সেয়েহে অধ্যয়নৰ ফলাফলবোৰ বৃদ্ধ লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য নহ'বও পাৰে।বৃদ্ধ বয়সৰ ব্যক্তিসকলে পুনৰ সংক্ৰমণমুক্ত হোৱা আৰু ভেকছিনৰ সুৰক্ষামূলক সঁহাৰি প্ৰদৰ্শন কৰাৰ আশংকা সলনি কৰিব পাৰে।


তথাপিও, অধ্যয়নটোৱে কোভিড সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ উচ্চ বিপদাশংকা থকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত পুনৰ সংক্ৰমণৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰাৰ বাবে কোভাক্সিনৰ দুটা পালিৰ গুণাগুণ প্ৰদৰ্শন কৰে।

3 views0 comments