চাৰিটাকৈ ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰম প্ৰস্তুত কেন্দ্ৰৰ




কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰস্তুত কৰিছে চাৰিটাকৈ ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰম।এই চাৰিটা পাঠ্যক্ৰম ক্ৰমে বিদ্যালয় শিক্ষা, প্ৰাৰম্ভিক শৈশৱৰ যত্ন, শিক্ষক শিক্ষা আৰু প্ৰাপ্তবয়স্ক শিক্ষা। শিক্ষাৰ্থীৰ ১৬ বছৰৰ পিছত বিদ্যালয়ৰ পাঠ্যক্ৰম আৰু পাঠ্যপুথিৰ বিকাশৰ নিৰ্দেশ দিয়া হ'ব । পাঠ্যক্ৰমৰ এই বিকাশক অনন্য বুলিও কোৱা হৈছে কিয়নো ই বিশেষ পদ্ধতিৰ ওপৰত আধাৰিত। এই সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটো হ'ব কাগজবিহীন। উল্লেখযোগ্য যে ভাৰতীয় জ্ঞান প্ৰণালীত ৰাষ্ট্ৰীয় ঐতিহ্যৰ প্ৰশংসাৰ ওপৰত বিশেষভাৱে গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হয়। কলা আৰু শিল্প কলা য'ত শিল্পীসকলৰ সৈতে কাম কৰা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। এইবোৰ হৈছে মাত্ৰ কেইটামান উল্লেখযোগ্য বৈশিষ্ট্য যিবোৰ বিদ্যালয় শিক্ষাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰমৰ পৰিকাঠামোৰৰ অংশ হ'ব।ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰমৰ পৰিকাঠামোৱে সিদ্ধান্ত ল'ব যে বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে কি শিকিব আৰু তেওঁলোকক বিষয় শিকোৱা হ'ব। লগতে নিৰ্ধাৰণ কৰিব যে বিদ্যালয়ত ব্যৱহৃত পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ পাঠ্যপুথি কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰা হ'ব। উল্লেখযোগ্য যে ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি ২০২০ দস্তাবেজত লক্ষ্য কৰা হৈছিল যে পূৰ্ৱৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পাঠ্যক্ৰমৰ পৰিকাঠামোৰৰ উদ্দেশ্য আছিল বিভিন্ন বিষয়ত শিক্ষাৰ্থীসকলক সংবেদনশীল কৰা আৰু ৰট লাৰ্ণিংৰ পৰা আঁতৰি যোৱা। অৱশ্যে, দস্তাবেজখনত উল্লেখ কৰা হৈছে যে ফ্ৰেমৱৰ্কত পাঠ্যক্ৰমৰ নমনীয়তাৰ ওপৰত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে গুৰুত্ব দিয়া হোৱা নাই আৰু সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাগত পদ্ধতিৰ প্ৰচাৰৰ বাবে পাঠ্যক্ৰম প্ৰদান কৰা নাই।

5 views0 comments