কোনে সংখ্যালঘুৰ মৰ্যাদা প্ৰদান কৰিব পাৰে তাৰ ওপৰত সলনি হৈছে কেন্দ্ৰৰ স্থিতি






কোনে সংখ্যালঘুৰ মৰ্যাদা প্ৰদান কৰিব পাৰে তাৰ ওপৰত কেন্দ্ৰৰ স্থিতি পুনৰ সলনি হৈছে। যাৰ বাবে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ এই সমগ্ৰ বিষয়ৰ ওপৰত অসন্তুষ্টি প্ৰকাশ কৰিছে। আনকি হিন্দুসকলক সংখ্যালঘুৰ টেগ দিয়াৰ ৰাজনৈতিক হেঁচা ১০ খন ৰাজ্যত ক্ৰমান্বয়ে কঠোৰ হৈ পৰিছে য'ত ধৰ্মীয় সম্প্ৰদায় সংখ্যাগতভাৱে কম।


২৫ মাৰ্চত, সংখ্যালঘু পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে আদালতক এক শপতনামাত কৈছিল যে কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য দুয়োৰে সংখ্যালঘুসকলক অৱগত কৰাৰ সমসাময়িক ক্ষমতা আছে। এইটোও কৈছিল যে ৰাজ্যসমূহে এটা সম্প্ৰদায়ক ব্যক্তিগত ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত সংখ্যালঘু হিচাপে স্বীকৃতি দিব পাৰে।


মন্ত্ৰালয়ে কৈছিল, "ৰাজ্যসমূহে উক্ত ৰাজ্যৰ ভিতৰত এটা ধৰ্মীয় বা ভাষিক সম্প্ৰদায়কো সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায় হিচাপে ঘোষণা কৰিব পাৰে।"


মাত্ৰ দুমাহৰ পিছত, ৯ মে'ত একেখন মন্ত্ৰালয়ে দাখিল কৰা "অতিক্ৰম" শপতনামাখনে ইয়াৰ স্থিতি সলনি কৰে।


এইবাৰ, মন্ত্ৰালয়ে দাবী কৰিছে যে কেৱল কেন্দ্ৰৰহে সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ক অৱগত কৰাৰ অধিকাৰ আছে।


তিনি পৃষ্ঠাৰ শপতনামাখনত কোৱা হৈছে যে ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু শিক্ষানুষ্ঠান আয়োগ আইন, ২০০৪ ৰ ধাৰা ২(এফ) আৰু ধাৰা ২(গ) আৰু সংসদৰ দ্বাৰা গৃহীত ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু আয়োগ আইন, ১৯৯২-য়ে কেন্দ্ৰক সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ক অৱগত কৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰিছে।


"সংখ্যালঘুসকলক অৱগত কৰাৰ ক্ষমতা কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ।


কেন্দ্ৰই একেখন দ্বিতীয় শপতনামাত অৱশ্যে কয় যে যিকোনো সম্প্ৰদায়ক সংখ্যালঘু হিচাপে জাননী দিয়াৰ আগতে, ই এতিয়াও ৰাজ্য চৰকাৰ আৰু অন্যান্য অংশীদাৰসকলৰ সৈতে ব্যাপক আলোচনাত জড়িত হ'ব লাগিব।


ব্যাপক পৰামৰ্শৰ দ্বাৰা এনে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়ৰ সন্দৰ্ভত ভৱিষ্যতে যিকোনো অনিচ্ছাকৃত জটিলতা পৰিহাৰ কৰিব, ই আদালতৰ সৈতে যুক্তি দৰ্শাইছিল। কেন্দ্ৰই কৈছিল যে ইয়াত বহুতো সমাজতাত্ত্বিক আৰু অন্যান্য দিশ আছে।


ইয়াৰ পাছতেই এম. সুন্দ্ৰেশৰ বিচাৰপীঠৰ নেতৃত্ব তৈয়াৰ কৰি থকা ন্যায়াধীশ সঞ্জয় কিষাণ কৌলে চৰকাৰক এনেদৰে আক্ৰমণ কৰি মন্তব্য কৰিছে যে আপোনালোকে পূৰ্বৰ ষ্টেণ্ডৰ পৰা ইউ-টাৰ্ণ লোৱা যেন লাগিছে। সিদ্ধান্ত ল'বলৈ সক্ষম হোৱা নাই। বিষয়টো যথেষ্ট অনিশ্চয়তাত আছে। যদি পৰামৰ্শ ল'ব বিচাৰিছিল, কোনে ভাৰত চৰকাৰক বাধা দিছিল, বেলেগ বেলেগ ষ্টেণ্ড লোৱাটোৱে সহায় নকৰে। শপতনামা দাখিল কৰাৰ আগতে পৰামৰ্শ লোৱা উচিত আছিল । আমি ইয়াক প্ৰশংসা নকৰো।


দুয়োখন শপতনামাৰ সন্দৰ্ভত ন্যায়াধীশ কৌলে কয়, "প্ৰথমে কয় যে সংসদ আৰু ৰাজ্যিক আইনসভাৰ সমকালীন ক্ষমতা আছে, তাৰ পিছত পিছুৱাই গৈ ক'ব যে কেৱল কেন্দ্ৰৰহে ক্ষমতা আছে। দৰাচলতে এই ক্ষেত্ৰত পৰামৰ্শ লোৱাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আছে।


অৱশ্যে আদালতে ছলিচিটৰ জেনেৰেল তুষাৰ মেহতাৰ অনুৰোধ গ্ৰহণ কৰে যে কেন্দ্ৰক পৰামৰ্শ ল'বলৈ তিনি মাহ সময় দিয়া হৈছিল। আদালতে বিষয়টো ৩০ আগষ্টত শুনানিৰ বাবে স্থিৰ কৰিছিল আৰু আদালতৰ শুনানিৰ তিনি দিন আগতে স্থিতি প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে।


মেহতাই কৈছিল যে দ্বিতীয় শপতনামা তিনিজন মন্ত্ৰীৰ মাজত বৈঠকৰ পিছত দাখিল কৰা হৈছিল, য'ত তেওঁ ও উপস্থিত আছিল সাম্ভাব্য অৱনতি সম্পৰ্কে আলোচনা কৰিবলৈ।


বিচাৰপীঠে কৈছিল যে কেন্দ্ৰই নিজৰ স্থিতি আগবঢ়োৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো দেশখন ধৰ্মীয় আৰু ভাষিকভাৱে বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ।


"বিভিন্ন ৰাজ্যৰ বিভিন্ন সম্প্ৰদায় সংখ্যালঘু। দেশৰ বৃহৎ অংশত সংখ্যাগৰিষ্ঠ সম্প্ৰদায় এটা নিৰ্দিষ্ট ৰাজ্যত সংখ্যালঘু হ'ব পাৰে। এই সম্প্ৰদায়বোৰৰ স্বাৰ্থ সুৰক্ষিত কৰা উচিত," ন্যায়ালয়ে কয়।


আৱেদনকাৰী-ব্যক্তিগত অধিবক্তা অশ্বিনী উপাধ্যায়ে কৈছিল যে তেওঁৰ আবেদন হিন্দুসকলৰ ওপৰত কেন্দ্ৰীভূত নহয়। তেওঁ কৈছিল যে আৱেদনখন ১৯৯২ আৰু ২০০৪ ৰ আইনৰ ব্যৱস্থাসমূহৰ বাবে এক প্ৰত্যাহ্বান আছিল যিয়ে কেন্দ্ৰক সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ক অৱগত কৰাৰ একচেটিয়া ক্ষমতা প্ৰদান কৰিছিল।


শ্ৰীযুত উপাধ্যায়ে যুক্তি দিছে যে ইহুদী, বাহাবৱাদ আৰু হিন্দু ধৰ্মৰ অনুগামীসকল - যিসকল লাডাখ, মিজোৰাম, লক্ষদ্বীপ, কাশ্মীৰ, নাগালেণ্ড, মেঘালয়, অৰুণাচল প্ৰদেশ, পঞ্জাৱ আৰু মণিপুৰৰ প্ৰকৃত সংখ্যালঘু - আনকি এই ৰাজ্যসমূহত তেওঁলোকৰ পচন্দৰ শিক্ষানুষ্ঠান স্থাপন আৰু পৰিচালনা কৰিব নোৱাৰে।


তেওঁ যুক্তি দিছিল যে ধৰ্মীয় আৰু ভাষিক সংখ্যালঘুসকল সমগ্ৰ দেশতে বিয়পি আছে আৰু ই কোনো এখন ৰাজ্য বা কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত সীমাবদ্ধ নহয়।

3 views0 comments