উত্তৰ প্ৰদেশৰ শিশুসকলে ভুগিছে পুষ্টিহীনতাত : ব্যতিক্ৰম নহয় ঝাৰখণ্ড, বিহাৰ,অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ




ভাৰতৰ বিশেষকৈ উত্তৰ প্ৰদেশত শিশুসকলে ভুগিছে পুষ্টিহীনতাত। অধিক জনবসতিপূৰ্ণ ৰাজ্য, জনজাতীয় অধ্যুষিত ঝাৰখণ্ড, বিহাৰ আৰু আনকি অন্ধ্ৰ প্ৰদেশতো শিশুসকলে ভুগিছে পুষ্টিহীনতাত। শেহতীয়া এক প্ৰতিবেদনত এই কথা জানিব পৰা গৈছে।

প্ৰতিবেদনখন ৰাষ্ট্ৰীয় পাৰিবাৰিক স্বাস্থ্য জৰীপত অন্তৰ্ভুক্ত ভৌগোলিক অঞ্চলৰ 3,940 টা বিধান সভা সমষ্টিত 0-5 বছৰ বয়সৰ 220,000 শিশুৰ অধ্যয়নৰ ওপৰত আধাৰিত আছিল।


আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, দক্ষিণ কোৰিয়া আৰু ভাৰতৰ বিশ্ববিদ্যালয়সমূহৰ জনস্বাস্থ্য আৰু জনসংখ্যা বিজ্ঞান গৱেষকৰ এটা গোটে পাঁচ বছৰলৈকে শিশুৰ মাজত চাৰিটা অপুষ্টি সূচক - ষ্টাণ্টিং, কম ওজন, অপচয় আৰু ৰক্তহীনতাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি এই তথ্য বিশ্লেষণ কৰিছিল। প্ৰথমতে শিশুৰ অপুষ্টি অধ্যয়ন কৰাৰ প্ৰয়াস কৰা হৈছিল। ভাৰতৰ সৰু নিৰ্বাচনী গোটবোৰৰ বাবে শিশুৰ পুষ্টিহীনতাৰ বোজা অনুমান কৰা লেখকসকলে বিধানসভা সমষ্টিবোৰত চোৱা-চিতা কৰে, যাৰ ফলত ইয়াক প্ৰথম অধ্যয়ন হিচাপে গঢ়ি তোলা হয়। এক বৃহত্তৰ পৰ্যায়ত, চাৰিটা অপুষ্টি সূচকৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি বিভিন্ন বিধানসভা সমষ্টিৰ মেপিং কৰি এক সুসংগত প্ৰৱণতা উদ্ভৱ হয়। ত্ৰিচুৰ, এৰ্নাকুলাম, ইডুক্কি আৰু পালাক্কাড জিলাৰ 37 টা বিধানসভা সমষ্টিত চাৰিটা সূচকৰ কমেও তিনিটাত উচ্চ অপুষ্টিৰ স্তৰ দেখা যায়।বিহাৰত, অধ্যয়ন কৰা 244 টা বিধানসভা সমষ্টিৰ 238 টাত ষ্টাণ্টিংৰ উচ্চ প্ৰচলন আছিল, 238 টাত উচ্চ কম ওজনৰ স্তৰ দেখা গৈছিল, ১১৮ টাত অপচয়ৰ উচ্চ প্ৰচলন আছিল আৰু ২২১ জনৰ ৰক্তহীনতাত ভুগি থকা শিশুৰ উচ্চ প্ৰচলন আছিল।বিহাৰৰ পৰা বিভক্ত হোৱা ঝাৰখণ্ডে বিভিন্ন ধৰণে বিহাৰৰ প্ৰৱণতাক প্ৰতিফলিত কৰিছিল। অধ্যয়ন কৰা ৯৫ টা সমষ্টিৰ ভিতৰত ৮১ টাত অধিক সংখ্যক অৱৰুদ্ধ শিশু আছিল, ৮৯ টাত কম ওজনৰ শিশু আছিল, ৮৬ টাত অপচয় হোৱা শিশুৰ অনুপাত অধিক আছিল আৰু ৮৮ টা সমষ্টিত উচ্চ ৰক্তহীনতাৰ প্ৰচলন আছিল।


অৱশ্যে অধ্যয়নটোত চাৰিওটা সূচকত কোনো ৰাজ্যই বেয়া প্ৰদৰ্শন কৰা নাই। উদাহৰণ স্বৰূপে, পঞ্জাৱত ৰক্তহীনতাৰ উচ্চ প্ৰচলন আছে কিন্তু হ্ৰাস, কম ওজন আৰু অপচয়ৰ প্ৰচলন কম।বিধানসভা সমষ্টিৰ দ্বাৰা চালিত নীতিগত পদক্ষেপবোৰ অধিক ৰাজনৈতিক দায়বদ্ধতাৰ সৈতে অধিক সঠিক হ'ব পাৰে। গৱেষকসকলে তেওঁলোকৰ অধ্যয়ন গোটবোৰ কেনেদৰে বাছনি কৰিছিল সেই বিষয়ে বৰ্ণনা কৰি লিখিছিল।গৱেষকসকলৰ মতে সংসদীয় সমষ্টিবোৰ যথেষ্ট ডাঙৰ গোট, যাৰ ভিতৰত যথেষ্ট বৈষম্য আছে। আনহাতে, বিধানসভা সমষ্টিবোৰ হৈছে স্থানীয় নিৰ্বাচনী গোট যিবোৰ অন্বেষণ নকৰাকৈ আছে।প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ৫ বছৰলৈকে শিশুসকলৰ পুষ্টিহীনতাৰ কাৰণবোৰ সমগ্ৰ দেশত অসমানভাৱে বিতৰণ কৰা আৰ্থসামাজিক নিৰ্ধাৰকবোৰত নিহিত হৈ আছে। এই বিশ্লেষণৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা আকলনে সম্পদৰ অভাৱ থকা এলেকাবোৰত উচ্চ পুষ্টিহীনতাৰ বোজা থকা এলেকাবোৰ চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

5 views0 comments