চীনে সলনি কৰিলে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ১৫ টাকৈ স্থানৰ নাম : দক্ষিণ তিব্বত' বুলি নাম দি দাবী কৰিলে নিজৰ অঞ্চ




চীনে বৃহস্পতিবাৰে আমাৰ চুবুৰীয়া ৰাজ্য অৰুণাচল প্ৰদেশত অৱস্থিত আৱাসিক এলেকা, পৰ্বত, নদী আৰু এটা পাহাৰকে ধৰি 15 টা স্থানৰ নাম সলনি কৰে। যাক 'দক্ষিণ তিব্বত' বুলি নাম দি নিজৰ অঞ্চল বুলি দাবী কৰে।চলিত বৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে বেইজিংৰ নতুন সীমান্ত আইন গৃহীত হোৱাৰ দুদিন পূৰ্বে গ্ৰহণ কৰা 'চীন গণ প্ৰজাতন্ত্ৰৰ ভূমি সীমান্ত আইন' শীৰ্ষক এই পদক্ষেপটো 2022 ৰ 1 জানুৱাৰীত কাৰ্যকৰী হ'ব।


সীমান্ত নিয়ন্ত্ৰণ শক্তিশালী কৰাৰ লক্ষ্যৰে নিৰ্মিত এই আইনখনে চীনৰ সৈতে স্থল সীমান্ত ভাগ-বতৰা কৰা দেশসমূহক অতিকৈ চিন্তিত কৰে । ভাৰতে এতিয়াও শেহতীয়া উন্নয়নৰ প্ৰতি সঁহাৰি দিয়া নাই। অৱশ্যে, বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে বাৰে বাৰে কৈ আহিছে যে অৰুণাচল প্ৰদেশ হৈছে "ভাৰতৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ"।


বৃহস্পতিবাৰে চৰকাৰী দৈনিক গ্লোবেল টাইমছত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি চীনৰ অসামৰিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে ঘোষণা কৰিছিল যে ই চীনা চৰিত্ৰ আৰু তিব্বতীয় আৰু ৰোমান বৰ্ণমালাত 15 টা স্থানৰ নাম "সলনি" কৰিছে । যি হৈছে 'জিজাঙৰ দক্ষিণ অংশ' । ইয়াক তিব্বত স্বায়ত্তশাসিত অঞ্চল বুলি কোৱা হয়। অৱশ্যে এয়াই প্ৰথমবাৰৰ বাবে নহয় যে চীনে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ঠাইসমূহৰ নাম "সলনি" কৰিছে। ইয়াৰ পূৰ্বেও ২০১৭ চনত ৰাজ্যখনৰ ছয়টা স্থানৰ বাবে নাম সলনি কৰাৰ কাৰণ জাৰী কৰা হৈছিল।বেইজিংৰ চাইনা তিব্বত বিজ্ঞান গৱেষণা কেন্দ্ৰৰ বিশেষজ্ঞ লিয়ান জিয়াংমিনে গ্লোবেল টাইমছক কৈছিল যে অসামৰিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে এটা "বৈধ পদক্ষেপ" লৈছে আৰু এনে কৰাটো চীনৰ "সাৰ্বভৌম অধিকাৰ। ভৱিষ্যতে অঞ্চলটোত অধিক মানক স্থানৰ নাম ঘোষণা কৰা হ'ব । "


চীনৰ নতুন সীমান্ত আইন শনিবাৰে কাৰ্যকৰী হ'ব। এই আইনখন ভাৰতৰ লগতে অন্যান্য দেশৰ সৈতে দেশখনৰ চলিত আঞ্চলিক বিবাদৰ মাজত গৃহীত তিনিটা বিতৰ্কিত আইনৰ ভিতৰত এটা। বাকী দুটা হৈছে উপকূলৰক্ষী বাহিনীৰ আইন আৰু সামুদ্ৰিক সুৰক্ষা আইন, যি ক্ৰমান্বয়ে চলিত বৰ্ষৰ ফেব্ৰুৱাৰী আৰু ছেপ্টেম্বৰত কাৰ্যকৰী হৈছিল।সীমান্ত আইনত এইদৰে কোৱা হৈছে: "চীন আৰু ইয়াৰ ভূমি চুবুৰীয়াসকলে সীমা নিৰ্ধাৰণ চুক্তি অনুসৰি, ঘটনাস্থলীত স্থল সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰিব আৰু সীমা নিৰ্ধাৰণ চুক্তি সম্পাদন কৰিব। আইনী ব্যৱস্থা অনুসৰি ৰাজ্যিক পৰিষদৰ দ্বাৰা সীমা নিৰ্ধাৰণ চুক্তি অনুমোদিত হ'ব।"" যদি অবৈধভাৱে সীমান্ত অতিক্ৰম কৰা কৰ্মচাৰীসকল সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ সদস্য হয়, তেন্তে তেওঁলোকৰ সৈতে সংশ্লিষ্ট সামৰিক সংস্থাসমূহে মোকাবিলা কৰিব"।

10 views0 comments