"খ্ৰীষ্টান আৰু ইছলামসকলে হিন্দুসকলক 'মূৰ্তি-উপাসক' বা 'কাফিৰ' হিচাপে নিৰ্যাতন কৰা বন্ধ কৰক": মাৰিয়







এখন পত্ৰত ভাৰতত বাস কৰা জাৰ্মান বংশোদ্ভূত প্ৰখ্যাত লেখিকা মাৰিয়া ৱিৰ্থে ৰাষ্ট্ৰসংঘক খ্ৰীষ্টান আৰু ইছলামধৰ্মৰ দ্বাৰা হিন্দুসকলৰ ওপৰত হোৱা উৎপীড়নক "মূৰ্তি-উপাসক", "হেথেন্স" আৰু "কাফিৰ" বুলি ঘোষণা কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল। এই সন্দৰ্ভত ৰাষ্ট্ৰসংঘলৈ পত্ৰ প্ৰেৰণ কৰিছিল।


"হিন্দুসকলৰ ওপৰত হোৱা আক্ৰমণ নিৰন্তৰ। আনকি এজন ব্ৰিটিছ সাংসদেও "হিন্দু সন্ত্ৰাসবাদী"ৰ বিষয়ে টুইট কৰিছিল যে হিন্দু ধৰ্মৰ নামত সন্ত্ৰাসবাদ হ'ব নোৱাৰে, কিয়নো যাদৃচ্ছিক নিৰীহ লোকক হত্যা বা আঘাত কৰাটো কেতিয়াও ধৰ্ষণ নহয়," Thank You India ৰ লেখকে এনেদৰে লিখিছে।


মাৰিয়া ৱিৰ্থে কৈছিল যে খ্ৰীষ্টান আৰু ইছলামে হিন্দু সংস্কৃতিক বিলুপ্ত কৰাটো তেওঁলোকৰ 'ঐশ্বৰিক কৰ্তব্য' বুলি বিবেচনা কৰে, আৰু ভাবুকি, প্ৰৱঞ্চনা, প্ৰলোভন আৰু হিংসা ব্যৱহাৰ কৰি ইয়াৰ দিশত কাম কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, ১৯৯০ চনত কাশ্মীৰ উপত্যকাৰ হিন্দুসকলক মুছলমানসকলে ধৰ্মান্তৰিত হ'বলৈ, এৰি যাবলৈ বা হত্যা কৰাৰ ভাবুকি দিছিল। বহুতো নিহত হৈছিল আৰু বহুতো পলাই গৈছিল।


পত্ৰখনত তেওঁ সকলো সঠিক চিন্তাধাৰাৰ লোকক খ্ৰীষ্টান আৰু ইছলাম ধৰ্মৰ মতবাদৰ এই ঘৃণাৰ প্ৰচাৰৰ দিশটো অবৈধ কৰাৰ এই আবেদনক সমৰ্থন কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল।



"সৰ্বশক্তিমানে কেৱল আমাৰ ধৰ্মক সঁচা বুলি অনুমোদন জনাইছে আৰু যিসকলে ইয়াক গ্ৰহণ নকৰে, তেওঁলোক হৈছে পাপী প্ৰাণী যাক নৰকত পেলাই দিয়া হ'ব" এই দাবীটো কেৱল পাকিস্তান আৰু বাংলাদেশতে নহয়, ভাৰত আৰু আনকি আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত হিন্দুসকলৰ বিৰুদ্ধে ঘৃণামূলক অপৰাধৰ মূল কাৰণ।


মুছলমান আৰু খ্ৰীষ্টানসকলে সঘনাই ৰাষ্ট্ৰসংঘত আবেদন কৰি থাকে আৰু শুনা যায়। তথাপিও ভাৰতত সংখ্যাগৰিষ্ঠ হিন্দুসকলে এতিয়ালৈকে সেই দুয়োটা ধৰ্মৰ চৰকাৰী মতবাদত সন্নিবিষ্ট তেওঁলোকৰ প্ৰতি থকা অন্তৰ্নিহিত ঘৃণা আন্তৰ্জাতিকভাৱে উন্মোচিত কৰা নাই আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে হোৱা বৃহৎ অন্যায়, দৈনন্দিন অপমান আৰু হিংসাৰ সন্মুখীন হৈছে।


সঘনাই সংঘটিত হোৱা হত্যা আৰু ধৰ্ষণক গৰিহণা দিয়াটো যথেষ্ট নহয়। মূল কাৰণটো নিৰ্মূল কৰিব লাগিব। মই এই আৱেদনৰ খচৰা প্ৰস্তুত কৰিছিলো যিটো উন্নত কৰাৰ বাবে মুকলি।

কোনো হিন্দু প্ৰতিনিধি বা গোটে ইয়াক আগুৱাই নিব নেকি?



এয়া হৈছে ৰাষ্ট্ৰসংঘক খ্ৰীষ্টান আৰু ইছলামৰ দ্বাৰা হিন্দুসকলৰ উৎপীড়নক "মূৰ্তি-উপাসক", "হেথেন্স" আৰু "কাফিৰ" বুলি ঘোষণা কৰাৰ বাবে এক আবেদন। যিসকল নৰকলৈ অনন্তকালৰ বাবে ধিক্কাৰপ্ৰাপ্ত, মানৱ মৰ্যাদা আৰু সমতাৰ এক অগ্ৰহণযোগ্য উলংঘন হিচাপে বিবেচিত।


দুয়োটা ধৰ্মৰ প্ৰত্যেকেই দাবী কৰে যে বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ 'প্ৰকৃত' সৃষ্টিকৰ্তা, যাক খ্ৰীষ্টানসকলে যাক যীচু খ্ৰীষ্ট বুলি কয় আৰু মুছলমানসকলে সেই সকলোবোৰ কেৱল পয়গম্বৰ মহম্মদৰ ওচৰত অনুসৰণ কৰাটো বিচাৰে। সেই সকলো লোকক বৰ্জন কৰিব তেওঁলোকে যিসকলে তেওঁৰ আদেশক মানি নলয়।



খ্ৰীষ্টান আৰু ইছলামধৰ্মৰ নামত লাখ লাখ লোকক হত্যা কৰা, বলপূৰ্বক ধৰ্মান্তৰিত কৰা আৰু মন্দিৰ ধ্বংস কৰাৰ মূল কাৰণ এইটোৱেই।


সমগ্ৰ বিশ্বতে প্ৰাচীন সংস্কৃতিবোৰ ধ্বংস কৰা হৈছিল আৰু এই দুটা ধৰ্মৰ দ্বাৰা প্ৰতিস্থাপিত হৈছিল আৰু যোৱা ১৭০০ বছৰত মানৱতাই যথেষ্ট ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল। যদিও দক্ষিণ আমেৰিকাৰ স্থানীয় লোকসকলৰ ধ্বংস আৰু ইহুদীসকলৰ ধ্বংসয জ্ঞ সকলোৱে জানে কিন্তু মুছলমানসকলৰ দ্বাৰা হিন্দুসকলৰ ধ্বংসৰ বিষয়ে খুব কম জনা যায়। অনুমান অনুসৰি ৮০ মিলিয়ন হিন্দুক নিৰ্দয়ভাৱে হত্যা কৰা হৈছিল কাৰণ তেওঁলোক হিন্দু আছিল।


ভাৰত হৈছে অন্তিম জীৱন্ত প্ৰাচীন সংস্কৃতি। ই সকলো ক্ষেত্ৰতে মানৱ সভ্যতাৰ বাবে সৰ্বাধিক অৱদান আগবঢ়াইছে, যিটো ভালদৰে নথিভুক্ত কৰা হৈছে।


এই বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সকলো বস্তুতে এক চেতনা (ব্ৰহ্ম) বিয়পি থকা অন্তৰ্দৃষ্টিও ভাৰতত আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল। ভাৰতীয় দৰ্শনৰ বিষয়ে কোনো ধৰণৰ বুজাবুজি নোহোৱাকৈ, খ্ৰীষ্টান আৰু মুছলমান পাদ্ৰীসকলে হিন্দু দেৱতাসকলক ৰাক্ষস আৰু হিন্দুসকলক মূৰ্তি উপাসক বুলি মিছাকৈ অৱমাননা কৰে, যাক তেওঁলোকে এক গুৰুতৰ পাপ বুলি ঘোষণা কৰে।


খ্ৰীষ্টান ধৰ্ম্মই হয়তো আৰু হত্যা নকৰিব পাৰে, কিন্তু ই সাংস্কৃতিক পৰিচয় উৎখাত কৰিবলৈ আৰু সমাজক বিভাজন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে যিহোচুৱা প্ৰকল্পটো সমগ্ৰ ভাৰতত হিন্দুসকলৰ মানচিত্ৰ প্ৰস্তুত কৰা আৰু তেওঁলোকক বৃহৎ সংখ্যাত ৰূপান্তৰ কৰাৰ এক প্ৰণালীবদ্ধ আৰু আক্ৰমণাত্মক কাৰ্যসূচী।


হিন্দুত্বৰ নিৰন্তৰ অপবাদ, মুছলমান আৰু খ্ৰীষ্টানসকলৰ বিৰুদ্ধে সন্ত্ৰাস ৰক্ষা কৰা, বামপন্থী সংবাদ মাধ্যমৰ সমৰ্থনত হিন্দুসকলক যথেষ্ট বিপদত পেলাইছে। ঘৃণামূলক ভাষণ ঘৃণামূলক অপৰাধে হয়তো আৰু গণহত্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইয়াক জৰুৰীভাৱে বন্ধ কৰিব লাগিব।


প্ৰতিজন মানুহে যি ধৰণে বিচাৰে আৰু যি নামেৰেই তেওঁ ক'ব বিচাৰে সেই ধৰণে সৰ্বোচ্চক উপাসনা কৰিবলৈ মুক্ত। এইটো ধৰ্মীয় স্বাধীনতাৰ অধিকাৰত নিশ্চিত। কিন্তু এটা চৰ্ত আছে, ধৰ্মীয় বিশ্বাস গণতান্ত্ৰিক সমাজত সন্মানৰ যোগ্য হ'ব লাগিব আৰু আন লোকৰ অধিকাৰ আৰু স্বাধীনতা উলংঘন কৰিব নালাগে।


ঈশ্বৰ/আল্লাই "মূৰ্তি-উপাসক হিন্দুসকলক" ঘৃণা কৰে বুলি দায়িত্বহীন, ভিত্তিহীন দাবী নিশ্চিতভাৱে সন্মানৰ যোগ্য নহয়। ই ৰাজহুৱা সুৰক্ষা বিপদাপন্ন কৰে আৰু হিন্দুসকলৰ প্ৰতি ঘৃণাৰ জন্ম দিয়ে।


আমি সকলো সঠিক চিন্তাধাৰাৰ লোকসকলক খ্ৰীষ্টান আৰু ইছলাম ধৰ্মৰ মতবাদৰ এই ঘৃণা প্ৰচাৰৰ দিশটো অবৈধ কৰাৰ এই আবেদনক সমৰ্থন কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো।


বিশেষকৈ খ্ৰীষ্টান আৰু মুছলমান শিশুসকলক "মিছা দেৱতাৰ উপাসনা" কৰাৰ বাবে হিন্দুসকলক তললৈ চাবলৈ আৰু আনকি ঘৃণা কৰিবলৈ শিক্ষা প্ৰদান কৰাটো মানৱতাৰ স্বাৰ্থত বন্ধ হ'ব লাগিব।