ভাৰতত খ্ৰীষ্টানসকল এক বিশেষ শক্তিত পৰিনত হৈছে নেকি !





২২ ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখৰ 'গ্ৰেপ্তাৰ, প্ৰহাৰ আৰু গোপন প্ৰাৰ্থনা: ভাৰতৰ খ্ৰীষ্টানসকলৰ অত্যাচাৰৰ ভিতৰত' শীৰ্ষক নিউয়ৰ্ক টাইমছৰ প্ৰবন্ধটো দুৰ্ভাগ্যজনক আৰু বিভ্ৰান্তিকৰ। ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ প্ৰাচীনতম সভ্যতাসমূহৰ ভিতৰত এটা। আজি আমি বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গণতন্ত্ৰ বুলিও গৌৰৱান্বিত। বাক স্বাধীনতা, ধৰ্ম, সম্পৰ্ক আৰু অধিক ভাৰতত জীৱনৰ প্ৰসিদ্ধ নীতি। দেশৰ প্ৰায় ৮০ শতাংশ হিন্দু। প্ৰায় ১৫ শতাংশ মুছলমান আৰু ২.৩ শতাংশ খ্ৰীষ্টান। খ্ৰীষ্টানসকলৰ শতাংশ স্থিৰ হৈ আছে (আৰু সেয়েহে স্বাধীনতাৰ পিছত ভাৰতৰ জনসংখ্যা চাৰিগুণ বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে)। ভাৰতীয়সকলৰ বাবে, ধৰ্ম হৈছে জীৱনৰ এক উপায়।


প্ৰবন্ধটোৰ উত্তৰত প্ৰতিৰক্ষামূলক বা ৰাজনৈতিক সুৰ নলোৱাৰ মনোভাৱত, আৰু সকলোৰে সময়ৰ প্ৰতি সন্মান জনাই প্ৰবন্ধটোৰ পৰা তিনিটা বিভ্ৰান্তিকৰ দাবী বৰ্ণনা কৰা হৈছে।

১. খ্ৰীষ্টান বিৰোধী সতৰ্কতাবাদীসকলে গাওঁ, ধুমুহা গীৰ্জা, খ্ৰীষ্টান সাহিত্য জ্বলাই, বিদ্যালয়ত আক্ৰমণ কৰে আৰু উপাসকসকলক আক্ৰমণ কৰে।

২. ২০১৪ চনত, সেই সকলোবোৰ সলনি হৈছিল। ২০১৪ চনৰ পৰা খ্ৰীষ্টান বিৰোধী ঘৃণা অপৰাধ দুগুণ হৈছে।

৩. কেইবছৰমান আগতে ৰাজধানী নতুন দিল্লীৰ কেথলিক গীৰ্জাসমূহ ভাংচুৰ হোৱাৰ পিছত খ্ৰীষ্টান নেতাসকলে মোদীৰ ওচৰত সহায়ৰ বাবে অনুৰোধ জনাইছিল। তেওঁ নিৰুৎসাহী আছিল, তেওঁলোকক উপহাস কৰিছিল। ২০১৪ চনৰ ডিচেম্বৰত প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বাসভৱনত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সভাত অংশগ্ৰহণ কৰা তিনিজন পাদ্ৰীৰ মতে তেওঁ ডনৰ দৰে কাম কৰিছিল।আমি বিভ্ৰান্ত আৰু বৰ্তমানৰ তথ্যৰ বাহিৰে কেনেদৰে উপযুক্ত ভাৱে সঁহাৰি দিব লাগে তাক জানিবলৈ এতিয়াও বাকী। খ্ৰীষ্টানসকলে এই দেশত নিৰাশ লোকসকলৰ বাবে সৰ্বাধিক সংখ্যক বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, অনাথ আশ্ৰম, বৃদ্ধাশ্ৰম আৰু ঘৰ চলায়। এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰৰ বাবে খ্ৰীষ্টান ধৰ্ম হৈছে ভাৰতৰ এক শক্তিক্ষেত্ৰ। এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহে দেশলৈ অপৰিসীম অৱদান আগবঢ়াইছে আৰু সামগ্ৰিকভাৱে ভাৰত ইয়াৰ ওপৰত অপ্ৰত্যাশিতভাৱে নিৰ্ভৰশীল। বৰ্তমান চৰকাৰে প্ৰচাৰ কৰা এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্যসূচী আছে যদি সেয়া হৈছে দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ কল্যাণ আৰু বিকাশ, আৰু খ্ৰীষ্টানসকলৰ তুলনাত কোনো প্ৰতিষ্ঠানিক গোটে ইয়াৰ সৈতে অধিক সংগতি ৰাখে। হয়, বিপথগামী ঘটনা ঘটিছে। আমি এই ঘটনাবোৰৰ প্ৰতি অন্ধ হ'ব নোৱাৰো। যিসকলে তেওঁলোকক চিৰস্থায়ী কৰে তেওঁলোকক ন্যায়ৰ সন্মুখীন কৰিব লাগিব।


তৃতীয় দাবীটোৰ সন্দৰ্ভত, খ্ৰীষ্টান নেতাসকলৰ প্ৰতিনিধি দলৰ তৰফৰ পৰা এখন সভা আয়োজন কৰা হৈছিল ২০১৪ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে চৰকাৰ গঠন কৰাৰ কেইমাহমান পিছতেই। তেওঁ অত্যন্ত সৌহাৰ্দ্যপূৰ্ণ আছিল আৰু প্ৰতিনিধি দলৰ সকলোৱে ভাগ বতৰা কৰা এটা খ্ৰীষ্টমাছ কেক কাটিছিল মোদীয়ে। সভাত ২০১৪ চনৰ নিৰ্বাচনৰ আগতে দিল্লীত সংঘটিত গীৰ্জাসমূহৰ ওপৰত আক্ৰমণৰ বিষয়টো উত্থাপন কৰা হৈছিল। নিৰ্বাচনৰ কেইসপ্তাহমান আগতে ১১ টা গীৰ্জাক অন্ধকাৰৰ আৱৰণত আক্ৰমণ কৰা হৈছিল। ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু গোলকীয় সংবাদ মাধ্যমত এইটো ব্যাপকভাৱে ভুল কৈছিল যে আক্ৰমণৰ আঁৰত বিজেপিৰ হাত আছিল। মোডী শাসনলৈ আহিলে এই দেশৰ সকলো খ্ৰীষ্টান প্ৰতিষ্ঠানৰ ভৱিষ্যত হ'ব। যেতিয়া এই বিষয়টো উত্থাপন কৰা হৈছিল তেতিয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী স্পষ্ট আৰু জোৰদাৰ আছিল। তেওঁ কৈছিল যে অপৰাধীসকলক ন্যায়ৰ সন্মুখীন কৰা হ'ব, ধৰ্মীয় বা ৰাজনৈতিক সম্পৰ্ক নিৰ্বিশেষে।অনুসন্ধানে প্ৰকাশ কৰিছিল যে এই গীৰ্জাসমূহৰ কোনো এটা ভাংচুৰৰ সৈতে বিজেপিৰ কোনো সম্পৰ্ক নাছিল। অনুসন্ধানত প্ৰকাশ পাইছিল যে বেছিভাগ অভিযুক্ত এটা আৰম্ভণি ৰাজনৈতিক দলৰ আছিল, পিছলৈ নিজকে বিজেপি বিৰোধী হিচাপে অৱস্থিত কৰি আৰু বিজেপিৰ আশংকা কঢ়িয়াই দিল্লীত এটা ভেটি স্থাপন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। ধৰ্মীয় সহিষ্ণুতা হৈছে এক গভীৰ গণতান্ত্ৰিক বিশ্বাস যাক আমি গুৰুত্বসহকাৰে লওঁ আৰু তেওঁ কোৱাৰ দৰেই ৰাজনীতিলৈ পৰিৱৰ্তন কৰা উচিত নহয়।


প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে সেই উগ্ৰপন্থীসকলক "অপৰাধী" বুলি অভিহিত কৰিছিল। তেওঁ কৈছিল যে তেওঁলোক দেশ আৰু তেওঁলোকৰ ধৰ্মৰ প্ৰতি অপমানজনক আছিল। তেওঁ ৰাজ্য চৰকাৰসমূহক কঠোৰ ব্যৱস্থা ল'বলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। এনে ধৰণৰ যিকোনো ঘটনাক অতি গুৰুত্বসহকাৰে লোৱা হয়। ভাৰতীয় সভ্যতাৰ মৌলিক ভাৰাতীয়া, যি বেছিভাগ পশ্চিমীয়া দৰ্শনৰ পূৰ্বৰ । ২০১৪ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ শ্লোগান আছিল চাব কে সাথ, চাব কা বিকাশ, যাৰ অৰ্থ হৈছে সকলোৰে সৈতে, সকলোৰে বিকাশৰ বাবে। ১৬ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০১৫ তাৰিখে দিল্লীৰ বিজন ভৱনত খ্ৰীষ্টান নেতাসকলক সম্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয়, "মোৰ চৰকাৰে নিশ্চিত কৰিব যে বিশ্বাসৰ সম্পূৰ্ণ স্বাধীনতা আছে। বলপূৰ্বক বা অযথা প্ৰভাৱ অবিহনে নিজৰ পচন্দৰ ধ…

7 views0 comments