জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ফলত শিশুসকল আক্ৰান্ত হয় ভয়াবহ সংক্ৰামক ৰোগত





বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ (বিএইচইউ) গৱেষকসকলে কৰা নতুন অধ্যয়নত দেখুওৱা হৈছে যে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে শিশুসকলক সংক্ৰামক ৰোগৰ প্ৰতি অসুৰক্ষিত কৰি তুলিছে। তেওঁলোকে নিজৰ গৱেষণা ত বিচাৰি পাইছিল যে শিশুসকলৰ মাজত মুঠ সংক্ৰামক ৰোগৰ ঘটনাৰ 9-18 শতাংশ জলবায়ুকেন্দ্ৰিক।


নিজৰ গৱেষণা ত তেওঁলোকে

বাৰাণসী চহৰত 16 বছৰৰ তলৰ শিশুৰ জলবায়ুৰ মাপকাঠি আৰু সংক্ৰামক ৰোগৰ মাজৰ সম্পৰ্ক অনুসন্ধান কৰিবলৈ এই অধ্যয়নটো কৰিছিল।তেওলোকে গৱেষণা ৰ অন্তত কয় যে অনাগত সময়ত মানৱ-নিৰ্মিত কাৰ্যকলাপৰ দ্বাৰা চালিত জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে বিগত বছৰবোৰত কৰা ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য খণ্ডৰ লাভক প্ৰত্যাহ্বান জনাব পাৰে। বিশ্বব্যাপী, অনুমান কৰা হৈছে যে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ফলত শিশুৱে ৰোগৰ বেছিভাগ বোজা বহন কৰে, আটাইতকৈ দৰিদ্ৰ লোক অসামঞ্জস্যপূৰ্ণভাৱে প্ৰভাৱিত হয়।



চাইন্সডাইৰেক্ট আলোচনীত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত, গৱেষকসকলে এই সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছিল যে সৰ্বাধিক উষ্ণতা আৰু আৰ্দ্ৰতা শিশুসকলৰ মাজত সংক্ৰামক ৰোগৰ বাবে দায়ী। তেওঁলোকে দেখিলে যে সৰ্বাধিক তাপমাত্ৰা 1 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ বৃদ্ধিৰ সৈতে ডায়েৰিয়া আৰু ছাল-ৰোগৰ ঘটনা ক্ৰমান্বয়ে 3.97 শতাংশ আৰু 3.94 শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।বাৰাণসীত 16 বছৰৰ তলৰ 461 জন শিশুৰ মাজত এই অধ্যয়নটো কৰা হৈছিল।


নিধি সিং, টি বেনাৰ্জী আৰু অখিলেশ গুপ্তাৰ সৈতে আৰ কে মলৰ নেতৃত্বত অধ্যয়নটোৱে বিচাৰি উলিয়াইছে যে বাৰাণসীৰ শিশুসকল উষ্ণতা, আৰ্দ্ৰতা, বৰষুণ, সৌৰ বিকিৰণ আৰু বতাহৰ গতিৰ দৰে জলবায়ুৰ মাপকাঠিবোৰৰ সংক্ৰামক ৰোগ যেনে গেষ্ট্ৰোইনটেষ্টিনেল ৰোগ, শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ৰোগ, আৰু ছালৰ ৰোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। অধ্যয়নটোৱে আৰু কৈছিল যে মুঠ সংক্ৰামক ৰোগৰ ক্ষেত্ৰত জলবায়ুৰ মাপকাঠিৰ পৰিমাণ আছিল 9-18 শতাংশ, আনহাতে অ-জলবায়ুৰ মাপকাঠিবোৰ বাকীবোৰৰ বাবে দায়ী। "উৰ্ধ শ্বাসনলীৰ সংক্ৰমণ (বেছিভাগ চৰ্দি আৰু ফ্লু) আৰু গেষ্ট্ৰোইনটেষ্টিনেল সংক্ৰমণ (মুখ্যতঃ ডায়েৰিয়া) ৰোগৰ বোজাৰ 78 শতাংশ। আৰ্থ-সামাজিক পৰিস্থিতি আৰু শিশু নৃতাত্ত্বিক পৰিস্থিতিয়ে জলবায়ু-ৰোগৰ সম্পৰ্কটো উচ্চ অনুপাতৰ সৈতে সংশোধন কৰিছিল য'ত শিশুৰ উচ্চ অনুপাত হ্ৰাস, অপচয় আৰু কম ওজনৰ পৰিস্থিতিত ভুগি থকা দেখা গৈছিল," বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে এক বিবৃতিত এনেদৰে কয়।


মন্ত্ৰালয়ে লগতে কয় যে অধ্যয়নটোৰ ফলাফলে শিশুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে কাৰ্যকৰী ব্যৱস্থাক প্ৰাথমিকতা দিবলৈ চৰকাৰ আৰু নীতি নিৰ্ধাৰকসকলৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰে কিয়নো বৰ্তমানৰ সংগঠনে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ পৰিস্থিতিৰ অধীনত ভৱিষ্যতে ৰোগৰ বোজা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ভাৰতত পুষ্টিহীন শিশু ৰোগৰ জনসংখ্যা আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত হ'ব পাৰে।


"অধ্যয়নটোৱে শৈশৱৰ ৰোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ৰোগৰ ভৱিষ্যতৰ বোজাৰ প্ৰমাণ প্ৰদান কৰিবলৈ অধিক মহামাৰী বিজ্ঞান অধ্যয়নৰ বাবে অধিক অনুপ্ৰাণিত আৰু পৃষ্ঠভূমি প্ৰদান কৰে। অৱশ্যে, জলবায়ু পৰিৱৰ্তন সম্পৰ্কীয় স্বাস্থ্য প্ৰভাৱ অধ্যয়ন, বিশেষকৈ ভাৰতৰ শিশুসকলৰ বাবে, প্ৰাথমিক পৰ্যায়ত আছে," মন্ত্ৰালয়ে কয়।


এই অধ্যয়নটো চলিত বছৰৰ আৰম্ভণিতে আন্তঃ-চৰকাৰী জলবায়ু পৰিৱৰ্তন পেনেল (আইপিচিচি) প্ৰতিবেদনৰ পটভূমিত আহিছে। য'ত কোৱা হৈছিল যে পৃথিৱীয়ে দুটা দশকত 1.5 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ উষ্ণতা বৃদ্ধি কৰিব। প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে গোলকীয় উষ্ণতাৰ 1.5 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ বাবে, তাপ তৰংগ বৃদ্ধি হ'ব, দীঘলীয়া গৰম ঋতু আৰু কম ঠাণ্ডা ঋতু থাকিব। গোলকীয় উষ্ণতাৰ 2 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছত, তাপ সীমাই প্ৰায়ে কৃষি আৰু স্বাস্থ্যৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ সহনশীলতাৰ সীমাত উপনীত হ'ব।

5 views0 comments