ভাৰত বিৰোধী সমলৰ বাবে মোডী চৰকাৰৰ প্ৰশংসনীয় পদক্ষেপ





মোডী চৰকাৰে নতুন তথ্য প্ৰযুক্তি (আইটি) আইনত মধ্যস্থতাকাৰী নিৰ্দেশনা আৰু ডিজিটেল মিডিয়া নৈতিকতা কোডৰ অধীনত জৰুৰীকালীন ক্ষমতা প্ৰয়োগ কৰাৰ পিছত মুঠ ২০ টা ইউটিউব চেনেল আৰু দুটা ৱেবছাইট আঁতৰাই দিছে। নিষিদ্ধ কৰা চেনেলবোৰৰ ভিতৰত ১৫ টা নয়া পাকিস্তান গোটৰ মালিকানাধীন আছিল। আৰু আনবোৰৰ ভিতৰত আছে 'দ্য নেকেড ট্ৰুথ', '৪৮ নিউজ' আৰু 'জুনেইদ হালিম অফিচিয়েল'। এই ইউটিউব চেনেলসমূহৰ মুঠ গ্ৰাহকৰ সংখ্যা ৩.৫ নিযুত বুলি অনুমান কৰা হৈছে আৰু ভাৰতৰ সৈতে সম্পৰ্কিত তেওঁলোকৰ সমল ৫০০ মিলিয়নতকৈও অধিক দৰ্শন হৈছে। আই এণ্ড বিৰ সচিব অপূৰ্ব চন্দ্ৰই ইউটিউব আৰু টেলিকম বিভাগলৈ পত্ৰ লিখিছিল আৰু তেওঁলোকক এই বিষয়বস্তু তৎক্ষণাৎ অৱৰোধ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল কিয়নো ই "ভাৰতৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু অখণ্ডতাক প্ৰভাৱিত কৰে।


অভিযোগ অনুসৰি অনলাইন প্ৰচাৰটো পাকিস্তানৰ আন্তঃ-সেৱা চোৰাংচোৱা (আইএছআই)ৰ সহায়ত চলোৱা হৈছিল। এইটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে আইটি নিয়ম, ২০২১-ৰ অধীনত জৰুৰীকালীন ক্ষমতাবোৰ ভাৰত বিৰোধী প্ৰচাৰ ৱেবছাইট নিষিদ্ধ কৰাৰ বাবে উল্লেখ কৰা হৈছে। ২মিলিয়নতকৈও অধিক গ্ৰাহকৰ সৈতে 'নয়া পাকিস্তান' নামৰ এটা ইউটিউব চেনেলে ভাৰতত কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদ, অনুচ্ছেদ ৩৭০ আৰু অযোধ্যা গোচৰৰ ওপৰত 'মিছা বাতৰি' প্ৰচাৰ কৰি আছিল।


অনুসন্ধানটোৱে আৰু প্ৰকাশ কৰিছিল যে এই চেনেলবোৰে কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদৰ বিষয়ে ভুৱা ভিডিঅ' আয়োজন কৰিছিল। ইয়াৰ পূৰ্বে, নিৰাপত্তা সংস্থাসমূহে কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদৰ সময়ত মৌলবাদী উপাদানসমূহৰ বৰ্ধিত উপস্থিতিৰ পতাকা দেখুৱাইছিল। অভিযোগ কৰা হৈছিল যে ভাৰত বিৰোধী বিচ্ছিন্নতাবাদী আন্দোলনৰ বাবে নিষিদ্ধ কৰা শিখছ ফৰ জাষ্টিছে (এছএফজে) দিল্লী আৰু পঞ্জাৱৰ কৃষকসকলক প্ৰৰোচিত কৰি আছে। দিল্লীৰ সীমাত কৃষকসকলৰ এবছৰ ধৰি চলি থকা প্ৰতিবাদৰ পিছত সংসদৰ শীতকালীন অধিৱেশনৰ সময়ত কৃষি আইনসমূহ বাতিল কৰা হৈছিল।


পাকিস্তানী নেতৃত্বই এইয়া পাহৰিব নালাগে যে তেওঁলোকৰ সেনা আৰু কুখ্যাত গোপন সংস্থা আইএছআইৰ দ্বাৰা ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে যিকোনো ভুল পদক্ষেপ বা অশুভ পৰিকল্পনা, যাৰ ভিতৰত আছে সাম্ভাব্য পাৰমাণৱিক বিকল্পৰ প্ৰত্যুত্তৰ দিয়া । ভাৰতৰ বিৰুদ্ধে এইসমূহ পৰিকল্পনা কৰিলেও কোনো লাভ নহ'ব কিয়নো নতুন দিল্লীয়ে সদায় মানৱতাৰ বৃহত্তৰ স্বাৰ্থত বিশ্বৰ সকলো ৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰগতি আৰু বিকাশৰ সৈতে শান্তি আৰু নিৰাপত্তা বিচাৰে আৰু সেই স্থিতিক প্ৰায় সকলো দেশেই সমৰ্থন কৰিছে।

6 views0 comments