জানি বুজি ভুল তথ্য প্ৰকাশ কৰাৰ কাৰনে উদ্ধেগ প্ৰকাশ বিশেষজ্ঞ সকলৰ





সমগ্ৰ বিশ্বৰ চৰকাৰসমূহ আৰু পৰ্যবেক্ষকসকলে প্ৰযুক্তি ক্ষেত্ৰত সম্পৰ্ক থকা কোম্পানীসমূহৰ একচেটিয়া শক্তি আৰু ভুল তথ্য প্ৰচাৰত কোম্পানীবোৰে পালন কৰা ভূমিকাৰ বিষয়ে বাৰে বাৰে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। ইয়াৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে, এই কোম্পানীবোৰে নিজকে নিয়ন্ত্ৰণ কৰি নিয়মাৱলী ৰক্ষা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে।ছ'চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মবোৰ নিৰন্তৰ বাৰ্তালাপৰ বাবে নিৰ্মাণ কৰা হয়, আৰু কোম্পানীবোৰে এলগৰিথম ডিজাইন কৰে যিয়ে মানুহে তেওঁলোকৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক ব্যস্ত ৰাখিবলৈ কোনবোৰ পোষ্ট দেখে বাছনি কৰে। অধ্যয়নত প্ৰকাশ হৈছে যে মিছা কথাবোৰ সামাজিক মাধ্যমত সত্যতকৈ দ্ৰুতগতিত বিয়পে। কিয়নো মানুহে এনে বাতৰি বিচাৰে যি আৱেগক অধিক আকৰ্ষণীয় কৰি তোলে, যাৰ ফলত তেওঁলোকে এনে বাতৰি পঢ়িব, প্ৰতিক্ৰিয়া কৰিব আৰু ভাগ বতৰা কৰিব পাৰে। এই প্ৰভাৱটো এলগৰিথমিক পৰামৰ্শৰ জৰিয়তে বিস্তাৰিত হয়।


বেছিভাগ ডিজিটেল প্লেটফৰ্মেও ফিল্টাৰ অবিহনে প্ৰচাৰৰ কাৰনে কাম কৰে যি বাতৰি আৰু তথ্যৰ পৰম্পৰাগত উৎস নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। তেওঁলোকৰ সূক্ষ্ম আৰু বিতং জনগাঁথনিৰ তথ্যই তেওঁলোকক কম সংখ্যক ব্যৱহাৰকাৰীক "মাইক্ৰ'টাৰ্গেট" কৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰে। ব্যস্ততা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা সমলৰ এলগৰিথমিক প্ৰসাৰৰ সৈতে ইয়াৰ বহুতো নেতিবাচক পৰিণাম হ'ব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে ডিজিটেল ভোটাৰ দমন, অপপ্ৰচাৰ আৰু বৈষম্যমূলক বিজ্ঞাপন লক্ষ্যৰ বাবে সংখ্যালঘুসকলক লক্ষ্য কৰা। সমলৰ পৰামৰ্শবোৰত ব্যস্ততাক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়াৰ ফলত ছ'চিয়েল মিডিয়াৰ "ৰেবিট হোল" প্ৰভাৱ হ্ৰাস হ'ব লাগে, য'ত মানুহে পোষ্টৰ পিছত পোষ্ট, ভিডিঅ'ৰ পিছত ভিডিঅ' চায়। এনেবোৰ প্লেটফৰ্মৰ এলগৰিথমিক ডিজাইনে নতুন আৰু মাইক্ৰ'টাৰ্গেটেড সমলক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে, যি ভুল তথ্যৰ প্ৰায় অনিয়ন্ত্ৰিত প্ৰসাৰ বৃদ্ধি কৰে। ছ'চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীবোৰে ব্যস্ততাক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া, বাতৰি সংগঠনবোৰৰ সৈতে অংশীদাৰী ত্বৰান্বিত কৰা, আৰু এ.আই. আৰু ক্ৰাউডচৰ্চড ভুল তথ্য চিনাক্তকৰণৰ এক সংমিশ্ৰণ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। এই পদ্ধতিবোৰে এককভাৱে কাম কৰাৰ সম্ভাৱনা নাই আৰু একেলগে কাম কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব।সামাজিক মাধ্যমৰ দ্বাৰা সহায় কৰা সমন্বিত পদক্ষেপে সমাজক ব্যাহত কৰিব পাৰে বিত্তীয় বজাৰৰ পৰা ৰাজনীতিলৈ। প্ৰযুক্তি মঞ্চবোৰে জনমত গঢ়াত এক অসাধাৰণ ডাঙৰ ভূমিকা পালন কৰে, যাৰ অৰ্থ হৈছে তেওঁলোকে নিজকে কাৰ্যকৰীভাৱে শাসন কৰাৰ দায়িত্ব জনসাধাৰণৰ প্ৰতি বহন কৰে।

3 views0 comments