কোভিড ১৯-ৰ বাবে সুৰক্ষিত নহয় কাপোৰৰ মাস্ক ! ৬৩ শতাংশ ভাৰতীয়ই ব্যৱহাৰ কৰে কাপোৰৰ মাস্ক






আপুনি ব্যৱহাৰ কৰা মাস্কখন সুৰক্ষিত নে ? উল্লেখযোগ্য যে মাস্ক কমপ্লায়েন্স জৰীপৰ শেহতীয়াকৈ ৰিপোৰ্টত ওলাইছে ভয়ংকৰ তথ্য । 2021 চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত প্ৰকাশ পাইছে যে 63% ভাৰতীয়ই কাপোৰৰ মুখা ব্যৱহাৰ কৰি আছে যি কোভিড 19-ৰ বিৰুদ্ধে সীমিত সুৰক্ষা হে প্ৰদান কৰে।


ভাৰতীয়সকলে বৰ্তমান কেনেধৰণৰ মাস্ক ব্যৱহাৰ কৰি আছে সেইয়া জানিবলৈ জৰীপটোৱে লোকসকলক তেওঁলোকৰ চহৰ/জিলা/এলেকাত কেনে ধৰণৰ মুখা পিন্ধি থকা দেখা পায় সেই বিষয়ে সুধিছিল। 8,779 জন উত্তৰ দাতাৰ ভিতৰত 21% লোকে কৈছিল যে তেওঁলোকৰ চহৰ/জিলা/এলেকাৰ লোকসকলে অস্ত্ৰোপচাৰৰ বাবে ব্যৱহৃত ডিচপোজেবল মাস্ক (নীলা) পিন্ধে। 8% লোকে কৈছিল 'এন-95 মাস্ক' আৰু 3% প্ৰত্যেকে 'কেএন-95 বা ডব্লিউ-95 মাস্ক' আৰু ভাল্ভৰ সৈতে 'এন-95 মাস্ক' বুলি কৈছিল, আনহাতে 1% লোকে ক'ব নোৱাৰে বুলি কৈছিল। আৰু ৬৩ শতাংশ লোকে কৈছিল যে তেওঁলোকে কাপোৰৰ মুখা ব্যৱহাৰ কৰে।


জৰীপৰ অনুসন্ধানে সূচায় যে প্ৰতি ৩ জন ভাৰতীয়ৰ ভিতৰত ২ জনে কাপোৰৰ মুখা পিন্ধি আছে যিয়ে কোভিডৰ বিৰুদ্ধে সীমিত সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে। আমেৰিকান কনফাৰেন্স অৱ গভৰ্মেন্টেল ইণ্ডাষ্ট্ৰিয়েল হাইজিয়েনিষ্ট (এচিজিআইএইচ)ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত তথ্যত কোৱা হৈছে যে সংক্ৰমিত ব্যক্তি এজনৰ পৰা আন এজন ব্যক্তিলৈ সংক্ৰামিত হ'বৰ বাবে 1667 ঘণ্টাৰ সংস্পৰ্শৰ প্ৰয়োজন । যদিহে দুয়োজনে এন-95 মাস্ক পিন্ধি আছে আৰু 6 ফুট দূৰত্বত আছে তেনেহ'লে SARS-COV2-ৰ আলফা প্ৰকাৰ সংক্ৰমিত হ'বৰ বাবে 1667 ঘণ্টাৰ সংস্পৰ্শৰ প্ৰয়োজন হয়। যদি দুয়োটা ক্ষেত্ৰতে এন-95 মাস্ক ভালদৰে লগোৱা হয়, গৱেষণাই সূচায় যে সংক্ৰমিত হ'বলৈ 677 ঘণ্টাৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ প্ৰয়োজন। অৱশ্যে, সংক্ৰমিত ব্যক্তি এজনৰ পৰা আন ব্যক্তিলৈ 10 মিনিটৰ ভিতৰতে সংক্ৰমণ হ'ব যদিহে কোনোৱে মুখা পিন্ধি নাথাকে । এই সংক্ৰমণৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সময় 14 মিনিটলৈ বৃদ্ধি হয় যদিহে দুৰ্বল ব্যক্তিজনে কাপোৰৰ মুখা পিন্ধে, 20 মিনিট অস্ত্ৰোপচাৰৰ মুখা পিন্ধে, এন-95 মুখা সহ 50 মিনিট, আৰু সংক্ৰামক ব্যক্তিজনে মুখা পিন্ধি নাথাকিলে দুৰ্বল ব্যক্তিজনে ভালদৰে ফিট কৰা এন-95 মাস্ক পিন্ধি থাকিলে 16.7 ঘণ্টাৰ ভিতৰত সংক্ৰমিত হয়।


জৰীপৰ আন এটা অনুসন্ধান আছিল যে তিনিজনৰ ভিতৰত এজন ভাৰতীয়ই এতিয়াও ঘৰৰ পৰা ওলাই অহাৰ সময়ত মুখা পিন্ধাৰ পৰা বিৰত থাকে। এই জৰীপৰ দ্বাৰা প্ৰকাশ হোৱা তথ্য অনুসৰি মাস্কৰ প্ৰতি জনসাধাৰণৰ সমৰ্থন যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছে। মাত্ৰ 2% নাগৰিকে কয় যে তেওঁলোকৰ এলেকা বা জিলাত মুখাক সমৰ্থন কৰা হৈছে ।


ভাৰতত ধৰা পৰা অমিক্ৰণৰ পিছত পৰিস্থিতি সলনি হৈছে নেকি বুজিবলৈ, স্থানীয় চক্ৰই তেওঁলোকৰ এলেকা, জিলা বা চহৰত নাগৰিকসকলে কেনেদৰে মাস্ক সমৰ্থনৰ মূল্যাঙ্কন কৰে বুজিবলৈ আন এক বিস্তৃত জৰীপ চলাইছিল। জৰীপটোৱে ভাৰতৰ 364 খন জিলাত বাস কৰা নাগৰিকৰ পৰা 25,000 ৰো অধিক সঁহাৰি লাভ কৰিছে। 69% উত্তৰদাতা পুৰুষ আছিল আনহাতে 31% মহিলা আছিল। 41% উত্তৰদাতা স্তৰ 1-ৰ, 30% স্তৰ2-ৰ, আৰু 29% উত্তৰদাতা স্তৰ 3, 4, আৰু গ্ৰাম্য জিলাৰ আছিল।



নতুন প্ৰকাৰটো চিনাক্ত হোৱাৰ সৈতে আৰু পৃথিৱীৰ আন প্ৰান্তত কেছ বোৰ বাঢ়ি অহাৰ সৈতে, আপোনাৰ চহৰ/জিলা/এলেকাৰ লোকসকলে এতিয়া মুখা পিন্ধাৰ নিয়মবোৰ কেনেদৰে পালন কৰি আছে বুলি এক প্ৰশ্ন সুধিছিল? 8,633 জন উত্তৰদাতাৰ ভিতৰত, 8% লোকে কৈছিল যে কোনো সমৰ্থন নাই মাস্কৰ ক্ষেত্ৰত। জৰীপটো ভংগ কৰি, 19% লোকে কৈছিল যে 0-30% লোক অনুগত, 32% লোকে কৈছিল 30-60% লোক অনুগত আৰু 39% লোকে কৈছিল যে 60-90% লোক অনুগত। মাত্ৰ 2% নাগৰিকে কৈছিল যে তেওঁলোকৰ এলেকা/চহৰ/জিলাৰ লোকসকলে ভালদৰে পালন কৰি আছে।


মহামাৰীৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ পিছত ঘটনাবোৰ হ্ৰাস হোৱা আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত মাস্কৰ প্ৰতি সমৰ্থনো হ্ৰাস পাইছে। 2021ৰ এপ্ৰিলত স্থানীয় চক্ৰৰ দ্বাৰা কৰা এক জৰীপত, মাত্ৰ 29% নাগৰিকে তেওঁলোকৰ চহৰ/জিলা/এলেকাত মুখা সমৰ্থনক উচ্চ বুলি গণ্য কৰিছিল। 2021 চনৰ ছেপ্টেম্বৰত এই শতাংশ 12% লৈ হ্ৰাস পাইছে। উৎসৱৰ বতৰত, নৱেম্বৰ -ত এইয়া যথেষ্ট হ্ৰাস হৈ মাত্ৰ 2% হয়। ডিচেম্বৰ 2021-ত অমিক্ৰণৰ প্ৰকাৰৰ ভাবুকি স্বত্বেও তেওঁলোকৰ চহৰ/এলেকা/জিলাত মাস্ক সমৰ্থনক উচ্চ বুলি ৰেটিং দিয়া নাগৰিকৰ শতাংশ 2% ত কম হৈ আছে।নিশ্বয়কৈ কথাবোৰ অত্যন্ত চিন্তনীয় ।


4 views0 comments