ভাৰতত কোভিডত মৃত্যুৰ সংখ্যা আনুষ্ঠানিকভাৱে জনোৱাতকৈ ৬-৭ গুণ অধিক: গৱেষণা ত ফাদিল ভয়ানক তথ্য






ইণ্ডিয়ান ইনষ্টিটিউট অৱ মেনেজমেণ্ট-আহমেদাবাদ আৰু টৰণ্টো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকসকলৰ এক নতুন অধ্যয়ন অনুসৰি, ছেপ্টেম্বৰ 2021-ৰ ভিতৰত ভাৰতৰ কোভিড-19 ৰ দ্বিতীয় ঢৌত মৃত্যুৰ সংখ্যা আনুষ্ঠানিকভাৱে জনোৱা প্ৰতিবেদনতকৈ ছয়ৰ পৰা সাত গুণ অধিক আছিল।


দলটোৱে অধ্যয়নটোৰ বাবে 1.4 লাখ ব্যক্তিৰ এক স্বতন্ত্ৰ জৰীপ, লগতে চৰকাৰী তথ্য ব্যৱহাৰ কৰিছিল। তেওঁলোকে 2020 আৰু 2021 ৰ ঢৌৰ সময়ৰ কোভিডত যি মৃত্যু হৈছিল সেই সংখ্যাৰ তুলনা কৰিছিল।


এখন বিজ্ঞান আলোচনীত প্ৰকাশিত অধ্যয়নটোৱে এই সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছিল যে ভাৰতত কোভিডত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যু হোৱা ব্যক্তিৰ সংখ্যা 31 লাখৰ পৰা 34 লাখলৈকে অধিক হ'ব পাৰে । কিয়নো 2021 চনত এপ্ৰিলৰ পৰা জুলাই মাহৰ ভিতৰত 26 লাখৰ পৰা 29 লাখ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ আকলনৰ ব্যৱধান পূৰণ কৰিবলৈ, দলটোৱে কৈছিল যে ই এটা স্বতন্ত্ৰ আৰু দুটা চৰকাৰী তথ্য উৎস ব্যৱহাৰ কৰি ভাৰতত কোভিড মৃত্যুৰ পৰিমাণ নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।


প্ৰথম অধ্যয়নটো হৈছে এক স্বতন্ত্ৰ ভোটদান সংস্থা C ভোটাৰৰ দ্বাৰা কৰা টেলিফোন জৰীপত জনোৱা মৃত্যুৰ হাৰ। যিয়ে মহামাৰীটো অনুসৰণ কৰাত সহায় কৰিবলৈ জৰীপটো আৰম্ভ কৰিছিল। জৰীপটোৱে 1.4 প্ৰাপ্তবয়স্কক সামৰি লৈছিল। ইয়াৰ উপৰিও, আমি দহখন ৰাজ্যত ৰাষ্ট্ৰীয় সুবিধা-আধাৰিত মৃত্যু আৰু অসামৰিক পঞ্জীয়ন প্ৰণালীৰ (চিআৰএছ) মৃত্যুৰ ওপৰত ভাৰত চৰকাৰৰ প্ৰশাসনিক তথ্য অধ্যয়ন কৰিছো," দলটোৱে কয়।


C ভোটাৰ জৰীপৰ সৈতে যোগাযোগ কৰা প্ৰাপ্ত বয়স্কসকলৰ ভিতৰত প্ৰায় 57,000 লোক "তাৎক্ষণিক পৰিয়াল"ত থাকে - য'ত 1 জানুৱাৰী 2019 তাৰিখলৈকে পিতৃ-মাতৃ আৰু অবিবাহিত প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকও অন্তৰ্ভুক্ত আছিল।জৰীপকৰ্তাসকলে তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ ঘৰত কাৰ মৃত্যু হৈছিল আৰু কেতিয়া হৈছিল সেই বিষয়ে প্ৰশ্ন সুধিছিল, আৰু যদি উত্তৰদাতাই ভাবিছিল যে মৃত্যুবোৰ কোভিড সংক্ৰমণ, বা অ-কোভিড কাৰণৰ বাবে হৈছিল তেতিয়া উত্তৰবোৰ একত্ৰিত কৰা হৈছিল।


জৰীপঅনুসৰি, 2019 চনৰ তুলনাত, 2021 চনত এই উপ-অধ্যয়নত মৃত্যুৰ হাৰ (অৰ্থাৎ "তাৎক্ষণিক পৰিয়াল") দুগুণতকৈও অধিক।ভাৰতৰ চৰকাৰী, প্ৰায় 4.8 লাখ কোভিড মৃত্যু গণনাৰ অৰ্থ হৈছে প্ৰতি নিযুতত প্ৰায় 345 জন (বা 10,00,000) লোকৰ কোভিড মৃত্যুৰ হাৰ - প্ৰতিবেদিত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মৃত্যুৰ হাৰৰ প্ৰায় এক-সপ্তমাংশ।


ভাৰতত কোভিডৰ মৃত্যুৰ কথিত কম প্ৰতিবেদনৰ কেইবাটাও প্ৰতিবেদন সংবাদ মাধ্যমত প্ৰকাশ পাইছে। দ্বিতীয় ঢৌৰ সময়ত, কিছুমান চহৰৰ পৰা খবৰ পোৱা গৈছিল যে কোভিড ৰোগীৰ সৈতে জড়িত শ্মশানৰ সংখ্যা চৰকাৰী বুলেটিনত প্ৰকাশিত পৰিসংখ্যাতকৈ অধিক।ইফালে, কেৰালা, চণ্ডিগড় আৰু বিহাৰকে ধৰি কিছুমান ৰাজ্য আৰু ৰাজ্যিক শাসিত ৰাজ্যই ইতিমধ্যে তেওঁলোকৰ কোভিড ৰ সংখ্যাত মৃত্যুৰ পৰিমাণ বা বেকলগ যোগ দিয়াৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে, 22 অক্টোবৰ 2021 ৰ পৰা 5 জানুৱাৰী 2022-ৰ ভিতৰত 17,000 ৰো অধিক লোকৰ মৃত্যুৰ সৈতে এই সংখ্যা বৃদ্ধি হৈছে ।

10 views0 comments