মণিপুৰ নিৰ্বাচনৰ পিছত অসমত AFSPA সম্প্ৰসাৰণৰ সিদ্ধান্ত




অসমত বিতৰ্কিত সশস্ত্ৰ বাহিনী বিশেষ ক্ষমতা আইন সম্প্ৰসাৰণৰ আহ্বান হয়তো শীঘ্ৰেই লোৱা হ'ব পাৰে। চৰকাৰী সূত্ৰই জনোৱা অনুসৰি ৰাজ্য চৰকাৰক ২৮ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পিছত আৰু ছয় মাহৰ বাবে ইয়াৰ ব্যৱহাৰ যুক্তিসঙ্গত কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। ৫ মাৰ্চত মণিপুৰ নিৰ্বাচনৰ পিছত এই নিৰ্দেশ জাৰি কৰা হ'ব পাৰে। মণিপুৰকে ধৰি উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহৰ মাজত নাগালেণ্ডত সংঘটিত হত্যাকাণ্ডৰ পিছত AFSPA প্ৰত্যাহাৰৰ বাবে হুলস্থূল বৃদ্ধি পাইছে য'ত যোৱা বছৰ নিৰাপত্তাৰক্ষীয়ে ১৪ জন নাগৰিকক গুলীয়াই হত্যা কৰিছিল।


জ্যেষ্ঠ চৰকাৰী বিষয়াই জানিবলৈ দিয়া অনুসৰি, "অসম চৰকাৰক AFSPAৰ ব্যৱহাৰ যুক্তিসঙ্গত কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। নিৰাপত্তা বাহিনীৰ সৈতে আলোচনা কৰি তেওঁলোকে চূড়ান্ত সিদ্ধান্ত ল'ব।অসম ৰাজ্যখনৰ লগত বাংলাদেশ, ম্যানমাৰ আৰু ভূটানৰ সৈতে এক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সীমান্ত সংলগ্ন হৈ আছে আৰু এনে সীমান্ত অঞ্চলত ভাৰতীয় বিদ্ৰোহী গোটবোৰে আশ্ৰয় লৈ থকাৰ সম্ভাৱনা অধিক।


চলিত বৰ্ষৰ জানুৱাৰী মাহত, অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাইও আফস্পাৰ ওপৰত "কিছু ইতিবাচক বিকাশ"ৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল, যেতিয়া ফেব্ৰুৱাৰীৰ শেষত পুনৰীক্ষণৰ বাবে প্ৰস্তুত হ'ব।


১৯৯০ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত অসমত আফস্পা জাৰি কৰা হৈছিল আৰু সশস্ত্ৰ বাহিনী (বিশেষ ক্ষমতা) আইন, ১৯৫৮ৰ ধাৰা ৩ ৰ অধীনত ৰাজ্য চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰ্যালোচনা কৰাৰ পিছত প্ৰতি ছয় মাহত ইয়াক সম্প্ৰসাৰিত কৰা হয়। অন্তিম সম্প্ৰসাৰণৰ নিৰ্দেশ ২০২১ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত জাৰী কৰা হৈছিল কিন্তু ২৮ আগষ্ট, ২০২১ ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছিল। এম.এইচ.এ.-ৰ তথ্য অনুসৰি, ৰাজ্যখনত 1999 চনৰ পিছত সৰ্বনিম্ন বিদ্ৰোহৰ ঘটনা সংঘটিত হৈছিল আৰু 2020 চনত 15 টা আৰু 2021 চনত 21 টা ঘটনা সংঘটিত হৈছিল।


ছেপ্টেম্বৰৰ আদেশত ৰাজ্য চৰকাৰে আলফাৰ ভাবুকিৰ উদ্ধৃতি দি উল্লেখ কৰে, "অসমত হিজবুল মুজাহিদীনৰ দৰে কেইবাটাও ইছলামী সন্ত্ৰাসবাদী গোটৰ উত্থানেও নিৰাপত্তা পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি ভাবুকি সৃষ্টি কৰিছে। অসমে সন্মুখীন হোৱা সমস্যাবোৰক এককভাৱে চাব নোৱাৰি কিয়নো অসমৰ লগত বাংলাদেশৰ সীমা সংলগ্ন হৈ আছে ।


অসমৰ উপৰিও, নাগালেণ্ড, মণিপুৰ (ইম্ফল পৌৰ পৰিষদ এলেকা বাদ দি), অৰুণাচল প্ৰদেশৰ চাংলাং, লংডিং আৰু টিৰাপ জিলা, আৰু অসমৰ সীমান্তৱৰ্তী অৰুণাচল প্ৰদেশৰ দুখন আৰক্ষী থানাৰ অধিকাৰক্ষেত্ৰৰ ভিতৰত থকা এলেকাসমূহত আফস্পা বলবৎ আছে। আফস্পাই নিৰাপত্তা বাহিনীক যিকোনো ঠাইতে অভিযান চলাবলৈ আৰু কোনো আগতীয়া ৱাৰেণ্ট অবিহনে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিবলৈ ক্ষমতা প্ৰদান কৰে। 2005 চনত, ন্যায়াধীশ জীৱন ৰেড্ডী সমিতিয়ে আফস্পা বাতিল কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছিল আৰু উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহৰ সন্দৰ্ভত এটা নতুন অধ্যায় অন্তৰ্ভুক্ত কৰি বেআইনী কাৰ্যকলাপ (প্ৰতিৰোধ) আইন (ইউএপিএ), 1967 ত সংশোধনৰ পৰামৰ্শ দিছিল।

4 views0 comments