কণী সেৱনৰ ফলত ডায়েবেটিচ হয় নেকি? অথবা ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বাবে ক্ষতিকাৰক নেকি কণী, গৱেষণাই কি কয়?





সকলো মানুহে ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত কণী ভাল পায়। কণী হৈছে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মানদণ্ডৰ প্ৰ'টিন, সকলো অত্যাৱশ্যকীয় এমিনো এচিড, ভিটামিন আৰু খনিজ প্ৰদান কৰা আটাইতকৈ পুষ্টিকৰ খাদ্য। ওজন হ্ৰাস, গ্লুকোজৰ ক্ষতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰা, ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা, আৰু পেশী নিৰ্মাণৰ লক্ষ্য ৰেখানিম্ন-কাৰ্ব আহাৰত এই উচ্চ-প্ৰ'টিন খাদ্য অতি প্ৰয়োজনীয়।


অৱশ্যে একাধিক ৰাষ্ট্ৰীয় সংবাদ মাধ্যমৰ শেহতীয়া প্ৰতিবেদনত 2020 চনৰ এক অধ্যয়নৰ ফলাফলৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে যিয়ে 1991 চনৰ পৰা 2009 চনলৈ তথ্য অনুসৰণ কৰিছিল আৰু চলিত কণী-ডায়েবেটিচ বিতৰ্কত ইন্ধন যোগাইছিল। প্ৰায় 8,400 চীনা প্ৰাপ্তবয়স্কলোকক অন্তৰ্ভুক্ত কৰি অধ্যয়নটোৱে প্ৰকাশ কৰিছে যে প্ৰতিদিনে এটা কণী (50 গ্ৰাম) বা অধিক খোৱাৰ ফলত ডায়েবেটিচ হোৱাৰ আশংকা 60 শতাংশ বৃদ্ধি হয়।


এই অধ্যয়নটোক বৈজ্ঞানিকভাৱে সঠিক প্ৰমাণ হিচাপে গণ্য কৰিব পাৰিনে? উত্তৰটো হ'ব নোৱাৰি।


কিয়নো প্ৰথমতে, অধ্যয়নটো দ্ৰাঘিমাংশীয় আৰু কণী আৰু ডায়েবেটিচৰ বৰ্ধিত বিপদাশংকাৰ মাজত কাৰণ আৰু প্ৰভাৱৰ সম্পৰ্ক প্ৰমাণ কৰিবলৈ এক যাদৃচ্ছিক নিয়ন্ত্ৰণ পৰীক্ষণ নহয়। দ্বিতীয়তে, অধ্যয়নটোৱে ডাটা সংগ্ৰহ কৰিবলৈ 3 দিন-24 ঘণ্টাৰ আহাৰ ৰিকল পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিছিল যি প্ৰায়ে বিভ্ৰান্তিকৰ সিদ্ধান্ত প্ৰস্তুত কৰিছিল কিয়নো উত্তৰদাতাই অসম্পূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰিব পাৰে। তৃতীয়তে, 1991 চনৰ পৰা 2009 চনলৈ চীনা গোটৰ খাদ্যাভ্যাসৰ পৰিৱৰ্তনৰ ফলত পৰিশোধিত কাৰ্ব, অতি-সংসাধিত খাদ্য, চেনীযুক্ত পানীয় আদিকে ধৰি অন্যান্য খাদ্য ব্যৱহাৰ কৰা হোৱা নাছিল, যিবোৰ ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ আৰু প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচৰ উচ্চ বিপদাশংকাৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ সম্পৰ্কিত।


এই প্ৰবন্ধটোৰ উদ্দেশ্য হৈছে কণী সেৱন আৰু প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচৰ বৰ্ধিত বিপদাশংকাৰ ওপৰত বিদ্যমান প্ৰমাণ মূল্যায়ন কৰা।


কণীৰ পুষ্টি


কণী পুষ্টিগতভাৱে ঘন। এটা ডাঙৰ কণীয়ে 6.25 গ্ৰাম প্ৰ'টিন, 4.74 গ্ৰাম চৰ্বি, 0.35 গ্ৰাম কাৰ্ব, 65 কেলৰি, আমাৰ শৰীৰৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰিব নোৱাৰা সকলো 9টা অত্যাৱশ্যকীয় এমিনো এচিড, ভিটামিন এ, ডি, ই আৰু কে, ভিটামিন বি12, অমেগা 3 চৰ্বি, এণ্টিঅক্সিডেণ্ট যেনে লুটিন আৰু কোলিন, আৰু খনিজ - আইৰণ, জিংক, পটাছিয়াম, পটাছিয়াম, পটাছিয়াম প্ৰদান কৰে। কণী সুলভ আৰু চালাড, চুপ, পাচলি, সম্পূৰ্ণ শস্য, আৰু বহুতো সহ বিভিন্ন ৰূপত খাব পাৰি। কণীৰ এক সন্তুলিত পুষ্টি প্ৰ'ফাইল থাকে, যি সেইবোৰক সকলো বয়সৰ লোকৰ বাবে এক আদৰ্শ খাদ্য কৰি তোলে।


কণীকলেষ্টেৰল


কলেষ্টেৰলক এক সম্ভাৱ্য কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ বিপদাশংকা হিচাপে দেখুওৱা হৈছে অধ্যয়নত। হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যকৰ আহাৰে প্ৰায়ে নিম্ন-কলেষ্টেৰল খাদ্যৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। কিন্তু কলেষ্টেৰলৰ ৰসায়ন আমি ভবাতকৈ অধিক জটিল। শেহতীয়া ফলাফলবোৰে তেজৰ কলেষ্টেৰলৰ সৈতে আহাৰৰ কলেষ্টেৰল সম্পৰ্কীয় দশক পুৰণি নিৰ্দেশনাবোৰক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছে। কণীৰ কুহুম কলেষ্টেৰলৰ সমৃদ্ধ উৎস আৰু স্বাস্থ্যকৰ আহাৰৰ অংশ হিচাপে আঁতৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছিল। সাম্প্ৰতিক প্ৰমাণে একাধিক গৱেষণা অধ্যয়নৰ কথা বিবেচনা কৰি এই দাবীখণ্ডন কৰিছিল যিয়ে এনেধৰণৰ কোনো সম্পৰ্কৰ প্ৰতিবেদন দিয়া নাছিল। দৰাচলতে, কিছুমান অধ্যয়নে পৰামৰ্শ দিয়ে যে প্ৰতিদিনে এটা কণী সেৱনে হৃদ ধমনীয় ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।


কণী-ডায়েবেটিচ সংযোগৰ প্ৰমাণ


আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পৰা 20,703 জন পুৰুষ আৰু 36,295 গৰাকী মহিলাক অন্তৰ্ভুক্ত কৰি কৰা এক বৃহৎ সম্ভাৱ্য অধ্যয়নত জনোৱা হৈছে যে প্ৰতি সপ্তাহত 1 ৰ পৰা 7 টা কণী উচ্চ সেৱন কৰাটো প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচৰ বৰ্ধিত বিপদাশংকাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। এই অধ্যয়নত 20 বছৰৰ বাবে (1992-2007) অনুসৰণ অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। অৱশ্যে, লেখকসকলে উল্লেখ কৰিছিল যে কেৱল কণী খোৱাৰ ফলত টাইপ 2 ডায়েবেটিচৰ বিকাশ হৈছিল নেকি সেয়া অস্পষ্ট আছিল কিয়নো এই গোটটোৰ আহাৰৰ আৰ্হিত সংশাধিত মাংস, পৰিশোধিত শস্য, চেনীযুক্ত পানীয়, ফ্ৰেঞ্চ-ফ্ৰাই, মিঠাই, অতি-সংশাধিত লঘু আহাৰ, আৰু কণীৰ সৈতে পৰিশোধিত শস্য অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। আনহাতে, এক জাপানী সম্ভাৱ্য অধ্যয়নত 27,248 জন পুৰুষ আৰু 36,218 গৰাকী মহিলাৰ মাজত কণী গ্ৰহণ আৰু টাইপ 2 ডায়েবেটিচৰ বিপদাশংকাৰ মাজত কোনো সম্পৰ্ক পোৱা নগ'ল। একেদৰে, 2016 চনত এক চুইডিছ অধ্যয়নত 15 বছৰৰ বাবে 1ৰ পৰা 5 বা অধিক কণী/সপ্তাহ গ্ৰহণ কৰা 39,610 জন পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত টাইপ 2 ডায়েবেটিচৰ কোনো উচ্চ বিপদাশংকা পোৱা নগ'ল।


যাদৃচ্ছিক নিয়ন্ত্ৰণ পৰীক্ষণবোৰে (আৰচিটি) কণী সেৱন আৰু প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচৰ বৰ্ধিত বিপদাশংকাৰ মাজত কোনো সম্পৰ্ক নাই বুলি জনায়। প্ৰাক-ডায়েবেটিচ আৰু টাইপ 2 ডায়েবেটিচ থকা 42 জন অধিক ওজনৰ বা মেদবহুল প্ৰাপ্তবয়স্কলোকক অন্তৰ্ভুক্ত কৰি 12 সপ্তাহ দীঘলীয়া আৰচিটি-ত দেখা গৈছে যে কণী গোটৰ অংশগ্ৰহণকাৰীসকলে ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ যথেষ্ট হ্ৰাস আৰু উন্নত উপবাস ৰক্ত শৰ্কৰা মাৰ্কাৰ ৰখাৰ প্ৰতিবেদন দিছে। লেখকসকলে প্ৰকৃততে প্ৰতিদিনে এটা ডাঙৰ কণী খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিছিল কিয়নো ই লিপিড প্ৰ'ফাইলত কোনো বিৰূপ প্ৰভাৱ নপৰাকৈ ডায়েবেটিচৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। অষ্ট্ৰেলিয়াৰ আন এক আৰচিটিয়ে জনাইছে যে প্ৰাক-ডায়েবেটিচ বা টাইপ 2 ডায়েবেটিচ থকা অংশগ্ৰহণকাৰীসকলে 6 মাহৰ অনুসৰণৰ সৈতে 3 মাহৰ উচ্চ কণীৰ ওজন হ্ৰাস কৰা আহাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল, কম কণীৰ ওজন হ্ৰাস কৰা আহাৰ গ্ৰহণ কৰা সকলৰ তুলনাত কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্য মাৰ্কাৰত কোনো নেতিবাচক প্ৰভাৱ প্ৰদৰ্শন কৰা নাছিল।


সু-পৰিকল্পিত হস্তক্ষেপ অধ্যয়নবোৰ প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচৰ বৰ্ধিত বিপদাশংকাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কণী সেৱনত সীমাবদ্ধ। দীৰ্ঘম্যাদী কণী সেৱনত ডায়েবেটিচৰ বৰ্ধিত বিপদাশংকাৰ প্ৰতিবেদন দিয়া বেছিভাগ অধ্যয়ন হৈছে হয় মহামাৰী বিজ্ঞান, জনসংখ্যা-আধাৰিত সম্ভাৱ্য অধ্যয়ন বা দ্ৰাঘিমাংশ অধ্যয়ন যি প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচৰ প্ৰকাশৰ ওপৰত আন খাদ্য গোটৰ অৱদান অন্তৰ্ভুক্ত কৰাত ব্যৰ্থ হয়।


যেই কি নহওঁক, ডায়েবেটিচ থকা লোকসকলৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা এক স্বাস্থ্যকৰ, সন্তুলিত আহাৰ পৰিকল্পনাত কণী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰি। অৱশ্যে, মডাৰেচন হৈছে মূল চাবিকাঠি। প্ৰতিদিনে বা প্ৰতিটো আহাৰত কণীৰ পৰিমাণ হৈছে ব্যক্তিগত নিৰ্দিষ্ট, মুঠ প্ৰ'টিনৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ সৈতে সংৰেখিত । ইয়াক পুষ্টি বিশেষজ্ঞ এজনে নিৰ্ধাৰণ কৰিব লাগিব।

9 views0 comments