গান্ধীবাদী চিন্তাত শিক্ষা ব্যৱস্থা আৰু ভৱিষ্যতৰ ভাৰত




আমাৰ ৰাষ্ট্ৰৰ পিতৃ তথা জাতিৰ পিতাই আমাক এৰি যোৱাৰ ৭০ বছৰৰো অধিক সময় হ'ল কিন্তু তেওঁৰ ধাৰণাবোৰ আমাৰ দেশৰ সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক কল্পনাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ হৈ আছে। গান্ধীবাদী চিন্তা আৰু দৰ্শনৰ ধাৰণা নথকা এখন ভাৰত কল্পনা কৰাটো প্ৰায় অসম্ভৱ। ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ ভাঙি দিয়াৰ উপৰিও মহাত্মা গান্ধীয়ে স্বাধীনতাৰ পিছত কাৰ্যকৰীভাৱে পৰিৱৰ্তন কৰিব বিচৰা এটা বস্তু হ'ল ভাৰতৰ শিক্ষাৰ অৱস্থা। তেওঁ আমাৰ শিক্ষাৰ সম্পূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন কৰাৰ কামনা কৰিছিল । তেওঁ নিশ্চিত আছিল যে ব্ৰিটিছসকলে ভাৰতৰ ওপৰত শাসন কৰি থকাটো সহজ কৰি তুলিবলৈ আমাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছিল। যোৱা বৰ্ষত ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি 2020 (এনইপি)য়ে মহাত্মা গান্ধীয়ে কল্পনা কৰা এক শিক্ষা ব্যৱস্থাৰ ভেটি স্থাপন কৰে।


গান্ধীয়ে গুজৰাটীত আমাৰ শিক্ষা ব্যৱস্থাত তেওঁ চাব বিচৰা পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে লিখিছিল। ভিজি দেশাই এইয়া ইংৰাজীলৈ অনুবাদ কৰিছিল আৰু 1950 চনৰ 15 জুলাই আৰু 5 আগষ্টত হৰিজনত প্ৰকাশ হৈছিল। গান্ধীয়ে জানিছিল যে শিক্ষকসকলে কম বয়সৰ পৰাই প্ৰতিজন শিক্ষাৰ্থীৰ প্ৰতিভাক স্বীকৃতি দিব লাগিব, কিয়নো শিক্ষাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ প্ৰতিভা অনুসৰণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিলে দেশৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ লাভালাভ লাভ কৰিব। তেওঁ কয়, "প্ৰতিটো শিশুৱে কৰিব লগা কাম নিৰ্ধাৰণ কৰাত বিশেষ দক্ষতাবোৰ চিনাক্ত কৰিব লাগে।" এন.ই.পি.-য়ে এই প্ৰয়োজনীয়তা স্বীকাৰ কৰে আৰু সমালোচনামূলক চিন্তা, অনুসন্ধান, আৰু বিশ্লেষণ-আধাৰিত শিক্ষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে, যি সৰুৰে পৰা শিক্ষাৰ্থীৰ প্ৰতিভা চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰিব। বহুতো শিক্ষাৰ্থী আৰু অভিভাৱকে অভিযোগ কৰে যে কিছুমান বিষয় বা শিক্ষাদানৰ ধৰণ কেৱল পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে কৰা হয়, যাৰ দ্বাৰা ইয়াৰ অন্তৰ্ভুক্তি আৰু এনে বিষয়বোৰ অধ্যয়ন কৰাৰ ভৱিষ্যতৰ সম্ভাৱনাৰ কোনো যুক্তি প্ৰদান কৰা নহয়। গান্ধী অৱশ্যে দৃঢ় আছিল। তেওঁ লিখিছিল, "প্ৰক্ৰিয়াটো চলি থকাৰ সময়ত প্ৰতিটো প্ৰক্ৰিয়াৰ কাৰণবোৰ বৰ্ণনা কৰিব লাগে।"


ইয়াৰ উপৰিও, এন.ই.পি.-য়ে কনিষ্ঠ বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত বৈজ্ঞানিক মেজাজ বিকাশৰ কল্পনা কৰিছে। ইয়াত এইটোও কোৱা হৈছে যে ডিজিটেল সাক্ষৰতা, কোডিং আৰু নৈতিক যুক্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব লাগিব। আমাৰ বহুতে লক্ষ্য কৰিছে যে বিদ্যালয়ত পঢ়োৱা বিষয়বোৰৰ ওপৰত ধাৰণা থকা স্বত্বেও, বহুতো শিক্ষাৰ্থীৰ প্ৰাথমিক সাধাৰণ জ্ঞানৰ অভাৱ আছিল। মহাত্মাই উল্লেখ কৰা অনুসৰি স্বাধীনতাৰ পূৰ্বৰ যুগত সম্ভৱতঃ এনেদৰে কোৱা হৈছিল, "প্ৰতিটো শিশুৱে কথাবোৰ বুজিবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদান কৰা উচিত। পঢ়িবলৈ বা লিখিবলৈ শিকাটো পিছত আহিব লাগে।" তেওঁ দৃঢ়তাৰে কৈছিল যে শিশু এটাক কেৱল তেওঁ অধ্যয়ন কৰিব বিচৰা বিষয়বোৰহে শিকাব লাগিব আৰু লগতে কৈছিল যে "শিশুক বলপূৰ্বক একো শিকোৱা উচিত নহয়।" একাদশ আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীত তেওঁলোকে কৰিব নিবিচৰা বহুতো শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে, বা আনকি অভিভাৱক আৰু সহকৰ্মীৰ চাপৰ দ্বাৰা ফেন্সি কোচিং প্ৰতিষ্ঠানলৈ বাধ্য হোৱা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবেও এইটো সঁচা হৈ আছে, যি বিদ্যালয়ত এটা শিশুৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বছৰবোৰ ধ্বংস কৰে। গান্ধীজী য়ে নিজকে এজন হিন্দু ভক্ত বুলি কোৱাত তেওঁৰ কোনো দ্বিধা নাছিল। সেয়েহে তেওঁ পৰামৰ্শ দিছিল, "ধৰ্ম্মীয় শিক্ষা অপৰিহাৰ্য আৰু শিশুটোৱে শিক্ষকৰ আচৰণ চাই আৰু শিশুটিৰ বিষয়ে কোৱা শুনি ইয়াক প্ৰাপ্ত কৰা উচিত।" আজিৰ ভাৰতত যিমান বিতৰ্কিত যেন লাগিব পাৰে, ধৰ্মীয় শিক্ষা প্ৰৱৰ্তনৰ পৰামৰ্শৰ আঁৰৰ যুক্তিবোৰ আমি বুজি পোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। যেতিয়া মানুহে ভাৰতৰ সামাজিক গাঁথনি আৰু ইয়াক সংৰক্ষণ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বিষয়ে কয় তেতিয়া শিক্ষাৰ্থীসকলক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ধৰ্মীয় শিক্ষা শিকোৱাৰ এই পদক্ষেপে তেওঁলোকক কেৱল এজন উন্নত ব্যক্তি আৰু নাগৰিক হিচাপে গঢ় দিয়াই নহয়, ই এক সূতা হ'ব যি সকলো ভাৰতীয়ক একেলগে বান্ধি ৰাখিব।


এন.ই.পি.-য়েও এ নতুন ভাৰতৰ ভেটি স্থাপন কৰিব আৰু এই ভেটিবোৰ ভাৰতৰ প্ৰাচীন সভ্যতাৰ সত্য, সততা, অহিংসা আৰু দেশপ্ৰেমৰ মূল্যবোধৰ ওপৰত আধাৰিত। কিন্তু সৰ্বোপৰি পৰামৰ্শৰ উপৰিও, মহাত্মা গান্ধী শিক্ষাৰ মাধ্যমত আপোচহীন আছিল। তেওঁ মন্তব্য কৰিছিল, "মাতৃভাষাৰ জৰিয়তে সকলো শিক্ষা প্ৰদান কৰা উচিত।" তেওঁ লগতে কয় যে "ইংৰাজী কেৱল কেইবাটাও ভাষাৰ এটা হিচাপেহে শিকোৱা উচিত।" তেওঁ ভাৰতীয় ভাষা শিকাৰ আহ্বানত অটল আছিল। তেওঁ লিখিছিল, "লাখ লাখ লোকক ইংৰাজীৰ জ্ঞান দিয়াটো হৈছে তেওঁলোকক দাস ত্বৰান্বিত কৰা। মেকলেয়ে শিক্ষা ৰখা ফাউণ্ডেচনে আমাক দাস ত্বৰান্বিত কৰিছে।" তেওঁ সতৰ্ক কৰি দিছিল যে "বিদেশী মাধ্যমটোৱে মগজুৰ ফেগ সৃষ্টি কৰিছে, আমাৰ সন্তানৰ স্নায়ুৰ ওপৰত অযথা চাপ পেলাইছে, তেওঁলোকক ক্ৰেমাৰ আৰু অনুকৰণকাৰী কৰি তুলিছে, তেওঁলোকক মূল কাম আৰু চিন্তাৰ বাবে অসজ্জিত কৰিছে, আৰু পৰিয়াল বা জনসাধাৰণৰ বাবে তেওঁলোকৰ শিক্ষা পৰিস্ৰাৱন কৰাৰ বাবে তেওঁলোকক অক্ষম কৰিছে।"


তেওঁ যি ৰাজনীতিবিদ আছিল সেইটোৱে আমাক ভাৰতত আধুনিক শিক্ষাৰ মৌলিক বিষয়বোৰৰ ওপৰত ভাবিবলৈ বাধ্য কৰে। "অনুকৰণকাৰীৰ জাতি সৃষ্টি কৰি কোনো দেশেই এখন ৰাষ্ট্ৰ হ'ব নোৱাৰে। প্ৰায়ে কোৱা হয় যে ভাৰতৰ ইংৰাজী ভাষী অভিজাত সকলৰ এটা সৰু অংশই আমাৰ দেশৰ সমগ্ৰ বৰ্ণনা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। গান্ধীয়ে কল্পনা কৰিছিল যে এইটো ভৱিষ্যতে ঘটিব। তেওঁ কোৱাৰ এক শতিকাৰো অধিক সময়ৰ পিছত তেওঁৰ কথাবোৰ আজিও সঁচা হৈ আছে, "আমি, ইংৰাজ-জ্ঞাত লোকসকলে, যিসকলে ভাৰতক দাস ত্বৰান্বিত কৰিছো। জাতিৰ অভিশাপ ইংৰাজৰ ওপৰত নহয়, আমাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব।" গান্ধীয়ে জানিছিল যে এক শক্তিশালী, স্বাৱলম্বী ভাৰতৰ ভৱিষ্যত হৈছে ভাৰতীয়সকলে ইয়াৰ সভ্যতাৰ মূল্যবোধ গ্ৰহণ কৰা, আমাৰ অতীতৰ বিষয়ে অজ্ঞাত হোৱা আৰু আমাৰ সংস্কৃতি আৰু বিশ্বাসৰ সৈতে আপোচ নকৰাকৈ আগবাঢ়ি যোৱা। তেওঁ জানিছিল যে এইটো কেৱল তেতিয়াহে লাভ কৰিব পৰা যাব যদি আমাৰ শিক্ষা ব্যৱস্থাত যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন কৰা হয়। কিয়নো বৰ্তমানৰ ব্যৱস্থাটো কেৱল ব্ৰিটিছসকলক ভাৰতীয়ৰ মনত দাস ত্বৰান্বিত কৰাত সহায় কৰাৰ বাবেহে প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল।


একবিংশ শতিকাৰ ভাৰতৰ বাবে আমাৰ যুৱ মনবোৰক সঠিক ধৰণে ডাঙৰ-দীঘল আৰু শিক্ষিত কৰা প্ৰয়োজন। এতিয়া সময় হৈছে যে আমি আমাৰ মনক উপনিবেশমুক্ত কৰা আৰম্ভ কৰিম, যিটো গান্ধীৰ পৰামৰ্শ আৰু ভাৰতৰ সৰ্বোত্তম স্বাৰ্থৰ কথা মনত ৰাখি শিক্ষাৰ এক গাঁথনি সৃষ্টি কৰিব।

5 views0 comments