নতুন দিগন্তৰ ফালে ধাৱমান ভাৰতীয় পাছপোৰ্ট, হেনলী পাছপোৰ্টৰ নতুন সূচকত প্ৰমান এই কথা





হেনলী পাছপোৰ্ট সূচকৰ শেহতীয়া ফলাফলত শীৰ্ষ স্থানত থকা ৰাষ্ট্ৰ জাপান আৰু ছিংগাপুৰত ভ্ৰমণৰ স্বাধীনতাৰ অভিলেখ ভংগৰ স্তৰ দেখুৱাইছে । লগতে 17 বছৰ পূৰ্বে সূচকটো আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত বিশ্বব্যাপী গতিশীলতাৰ ব্যৱধান সৰ্বাধিক ৰেকৰ্ড কৰা হৈছে।শেহতীয়া ৰেংকিঙত ভাৰতে ইয়াৰ পাছপোৰ্ট শক্তি উন্নত কৰে। যোৱা বছৰৰ 90 তম স্থানৰ তুলনাত সাতটা স্থান অতিক্ৰম কৰি 83 তম স্থানত আছে। ইয়াত এতিয়া বিশ্বব্যাপী 60 টা গন্তব্যস্থানলৈ ভিছা-মুক্ত প্ৰৱেশাধিকাৰ আছে। ওমান আৰু আৰ্মেনিয়া হৈছে শেহতীয়া গন্তব্য স্থান । ভাৰতীয় পাছপোৰ্ট ধাৰকসকলে এতিয়া কিউ 4 2021-ত মাত্ৰ 58 টা ভিছা-মুক্ত প্ৰৱেশাধিকাৰ গন্তব্যস্থানৰ তুলনাত ভিছা প্ৰাপ্ত নকৰাকৈ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।


ধনী দেশ আৰু দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ মাজত আন্তৰ্জাতিক গতিশীলতাৰ এই গভীৰ বিভাজনটো যোৱা বছৰৰ শেষৰ ফালে মুখ্যতঃ আফ্ৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ বিৰুদ্ধে অমিক্ৰণ সম্পৰ্কীয় নিষেধাজ্ঞাৰ দ্বাৰা তীক্ষ্ণ মনোযোগত ক্ৰয় কৰা হৈছিল যাক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মহাসচিব এণ্টনিঅ' গুটেৰেছে "ভ্ৰমণ বৰ্ণবৈষম্য"ৰ দৰে বুলি বৰ্ণনা কৰিছিল।


হেনলী পাছপোৰ্ট সূচকৰ ঐতিহাসিক তথ্য অনুসৰি, বিশ্বৰ সকলো পাছপোৰ্টক তেওঁলোকৰ ধাৰকে আগতীয়া ভিছা অবিহনে প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা গন্তব্যস্থানৰ সংখ্যা অনুসৰি ৰেংকিং কৰে আৰু আন্তৰ্জাতিক বিমান পৰিবহন সংস্থাৰ (আই.এ.টি.এ.) একচেটিয়া তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত, এজন ব্যক্তিয়ে 2006 চনত গড়ে 57 খন দেশ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে। আজি সেই সংখ্যা 107 লৈ বৃদ্ধি পাইছে। কিন্তু এই সামগ্ৰিক বৃদ্ধিয়ে বিশ্বব্যাপী উত্তৰৰ দেশবোৰ আৰু বিশ্বব্যাপী দক্ষিণৰ দেশবোৰৰ মাজত বৰ্ধিত বৈষম্যক আৱৰি ৰাখিছে। চুইডেন আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দৰে দেশৰ নাগৰিকসকলে 180 টাতকৈ অধিক গন্তব্যস্থান ভিছা-মুক্ত ভ্ৰমণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। আনহাতে এংগোলা, কেমেৰুন আৰু লাওছৰ পাছপোৰ্ট ধাৰকসকলে কেৱল 50 টাতহে প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে।



জাৰ্মানী আৰু দক্ষিণ কোৰিয়াই শেহতীয়া ৰেংকিঙত যুটীয়াভাৱে দ্বিতীয় স্থানত আছে। পাছপোৰ্ট ধাৰকসকলে 190 টা গন্তব্যস্থান ভিছা-মুক্তভাৱে প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। আনহাতে ফিনলেণ্ড, ইটালী, লাক্সেমবাৰ্গ আৰু স্পেইনৰ স্থান 3য় 189 নম্বৰৰ সৈতে। আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য আৰু ইউ.কে. পাছপোৰ্টবোৰে 2020 চনত 8ম স্থানলৈ হ্ৰাস হোৱাৰ পিছত তেওঁলোকৰ পূৰ্বৰ কিছু শক্তি পুনৰ প্ৰাপ্ত কৰিছে।


হেনলী এণ্ড পাৰ্টনাৰ্ছৰ অধ্যক্ষ আৰু পাছপোৰ্ট সূচক ধাৰণাটোৰ আৱিষ্কাৰক ড. খ্ৰীষ্টান এইচ. কেলিনে কয় যে মহামাৰীৰ পিছত পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে প্ৰব্ৰজন চেনেল খোলাটো অত্যাৱশ্যকীয়। "পাছপোৰ্ট আৰু ভিছা হৈছে বিশ্বব্যাপী সামাজিক বৈষম্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলোৱা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সঁজুলিবোৰৰ ভিতৰত এটা। যিহেতু তেওঁলোকে বিশ্বব্যাপী গতিশীলতাৰ সুযোগ নিৰ্ধাৰণ কৰে। যিবোৰ সীমাৰ ভিতৰত আমি জন্ম গ্ৰহণ কৰো আৰু আমি ধৰি ৰখাৰ অধিকাৰ থকা নথিপত্ৰবোৰ আমাৰ ছালৰ ৰঙতকৈ কম স্বেচ্ছাচাৰী নহয়। ধনী ৰাজ্যবোৰে বিশ্বব্যাপী মানৱ আৰু ভৌতিক সম্পদ পুনৰ বিতৰণ আৰু পুনৰ সন্তুলিত কৰাত সহায় কৰিবলৈ ইতিবাচক আভ্যন্তৰীণ প্ৰব্ৰজনক উৎসাহিত কৰিব লাগিব।"


প্ৰব্ৰজন নীতি কেন্দ্ৰৰ অধ্যাপক মেহাৰী তাদ্দেল মাৰুৱে আঙুলিয়াই দিছে যে "আন্তৰ্জাতিক ভ্ৰমণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ব্যয়বহুল প্ৰয়োজনীয়তাই বৈষম্য আৰু বৈষম্যক প্ৰতিষ্ঠানিক ৰূপ দিয়ে। কোভিড-19 আৰু অস্থিৰতা আৰু বৈষম্যৰ সৈতে ইয়াৰ পাৰস্পৰিক সম্পৰ্কে ধনী উন্নত ৰাষ্ট্ৰ আৰু তেওঁলোকৰ দৰিদ্ৰ সমকক্ষসকলৰ মাজত আন্তৰ্জাতিক গতিশীলতাৰ আচৰিত বৈষম্যক আলোকপাত আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিছে।"


প্ৰব্ৰজন আৰু গতিশীলতাৰ বহল ভূ-ৰাজনৈতিক প্ৰৱণতাৰ ওপৰত মহামাৰীৰ প্ৰভাৱ সম্পৰ্কে প্ৰতিবেদনত মন্তব্য কৰি কলম্বিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ হাৰিমেন ইনষ্টিটিউটৰ বঁটা বিজয়ী সাংবাদিক আৰু সহযোগী অধ্যাপক মিছা গ্লেনীয়ে কয় যে "অমিক্ৰণৰ উপস্থিতিয়ে এক ডাঙৰ ভূ-ৰাজনৈতিক বিফলতাৰ ফালে আঙুলিয়াই দিয়ে।


যদি আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, ব্ৰিটেইন আৰু ইউৰোপীয় ইউনিয়নে অধিক ধন আৰু ভেকছিন দক্ষিণ আফ্ৰিকালৈ স্থানান্তৰিত কৰিলেহেঁতেন, তেন্তে এনে এক শক্তিশালী নতুন চাপ উদ্ভৱ হোৱাৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট কম হ'লহেঁতেন। যেতিয়ালৈকে আমি ভেকছিনৰ বিতৰণ অধিক সমানভাৱে ভাগ-বতৰা নকৰোঁ, নতুন পৰিৱৰ্তনবোৰে আমাক সকলোকে এক বৰ্গলৈ ঘূৰাই পঠোৱাৰ ক্ষমতা ৰাখিব।"


আন্তৰ্জাতিক ভাৱে প্ৰসিদ্ধ কাৰ্ডিঅ'লজী আৰু আভ্যন্তৰীণ ঔষধ বিশেষজ্ঞ আৰু চুইজাৰলেণ্ডৰ এছআইপি মেডিকেল ফেমিলি অফিচ এডভাইজৰী ব'ৰ্ডৰ সদস্য ডাঃ এন্দ্ৰিয়াছ ব্ৰাউচলিনে প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰি কয় যে "এজন ব্যক্তিৰ স্বাস্থ্য আৰু টিকাকৰণৰ স্থিতি গতিশীলতাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ পাছপোৰ্টৰ ভিছা-মুক্ত প্ৰৱেশাধিকাৰৰ দৰে প্ৰভাৱশালী।

5 views0 comments