JNU চৌহদত প্ৰৱেশ নিষেধ JNUSU ৰ প্ৰাক্তন সভাপতি সুচেতা দে'ক : দে'ৰ ওপৰত অবাঞ্ছিত কাৰ্যকলাপ কৰাৰ অভিয




জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয় ছাত্ৰ সন্থাৰ (JNUSU) ৰ প্ৰাক্তন সভাপতি সুচেতা দেক প্ৰশাসনে অবাঞ্ছিত কাৰ্যকলাপৰ বাবে বিশ্ববিদ্যালয় চৌহদৰ সীমাৰ বাহিৰত ঘোষণা কৰিছিল। ডে নামৰ এজন কেন্দ্ৰীয় নেতাই অভিযোগ কৰিছিল যে যোৱা তিনি মাহ ধৰি অমীমাংসিত দৰমহা দাবী কৰাৰ বাবে কৰ্তব্যৰ পৰা বঞ্চিত হোৱা JNU ৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছদ আৰু মেছ কৰ্মীসকলক বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে তেওঁক শাস্তি দিয়া হৈছিল।


৫ মে'ৰ কাৰ্যালয়ৰ আদেশত মুখ্য প্ৰক্টৰ ৰজনীশ কুমাৰ মিশ্ৰাই লিখিছিল, "বিশ্ববিদ্যালয়খনৰ সামাজিক বিজ্ঞান বিদ্যালয়ৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰী শ্ৰীমতী সুচেতা দেৰ অবাঞ্ছিত কাৰ্যকলাপৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি উপাচাৰ্যগৰাকীয়ে বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আইনৰ আইন ৩২ ৰ অধীনত নিয়োজিত তেওঁৰ ক্ষমতা সমূহ ব্যৱহাৰ কৰি সমগ্ৰ JNU চৌহদটো তাৎক্ষণিক ভাৱে সীমাৰ বাহিৰত ঘোষণা কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছে।"


তেওঁ লগতে কয়, "বিশ্ববিদ্যালয়ৰ যিকোনো চৌহদত শ্ৰীমতী সুচেতা দেক আশ্ৰয় দিয়া যিকোনো লোকে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ অনুশাসনমূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ বাবে আমন্ত্ৰণ জনাব।"


শুক্ৰবাৰে JNUত শ্ৰমিকসকলৰ ধৰ্মঘটৰ তৃতীয় দিন, যিয়ে অভিযোগ কৰিছে যে তিনি মাহৰ অমীমাংসিত মজুৰি মুকলি কৰাৰ দাবীত তেওঁলোকক কৰ্তব্যৰ পৰা বঞ্চিত কৰা হৈছে। শ্ৰমিকসকলৰ মতে, JNU প্ৰশাসনেও কৰ্মশক্তি হ্ৰাস কৰাৰ ভাবুকি দিছে, যাৰ অৰ্থ হ'ব যে একেটা কাম কম শ্ৰমিকে কৰিব লাগে।


উল্লেখযোগ্য যে দে ২০১২ চনত অল ইণ্ডিয়া ষ্টুডেণ্টছ ইউনিয়নৰ (AISA) JNUSU সভাপতি আছিল। তেওঁ বৰ্তমান অল ইণ্ডিয়া চেণ্ট্ৰেল ট্ৰেড ইউনিয়ন কাউন্সিলৰ (AICCTU) ৰাষ্ট্ৰীয় উপ-সভাপতি। AISA আৰু AICCTU দুয়োটাই ভাৰতীয় কমিউনিষ্ট পাৰ্টি (মাৰ্ক্সবাদী-লেনিনবাদী) মুক্তিৰ সৈতে সংযুক্ত।

5 views0 comments