স্বাধীনতা সংগ্ৰামী ভীমবৰ দেউৰীৰ জীৱন-গাঁথা তথা স্মৃতি দিৱস ২০২১




১৯০৩ চনৰ ১৬ মে' তাৰিখে জন্ম লাভ কৰা অসমৰ ভীমবৰ দেউৰী এগৰাকী উকীল হোৱাৰ উপৰিও এগৰাকী ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ সংগ্ৰামী ৰূপেও প্ৰসিদ্ধ আছিল । তেওঁ ১৯৪৫ চনৰ ২১-২৩ মাৰ্চত সৃষ্টি হোৱা 'খাচী দৰবাৰ হল সংকল্প'ৰ এক মুখ্য নিৰ্মাতা আছিল য'ত বিভিন্ন জাতি পৰিচয়ৰ স্বদেশী নেতাসকলে ভাৰতীয় দখলৰ পৰা তেওঁলোকৰ স্বাধীন গৃহভূমিক উদ্ধাৰ কৰাৰ সংকল্প হাতত লৈছিল । তেওঁৰ দুৰদৰ্শিতা আছিল যে জনজাতীয় লোকসকলৰ মাজত স্বাধীনতাৰ মনোভাব থকাটো উচিত । বঞ্চিত সমূদায়বোৰৰ সৈতে তেওঁৰ দুৰদৰ্শিতা জড়িত হৈ আছিল । ১৯৩৩ চনত তেওঁ আছাম ট্ৰেইবেল লীগৰ মহাসচিবক বিচাৰি উলিওৱাত সহায় কৰিছিল । ভূমি ৰাজহক উঠাই দিয়া কাৰ্যক বন্ধ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এয়া উচিত নহয় বুলি তেওঁ চৰকাৰক সমালোচনা কৰিছিল । থলুৱা অসমীয়া লোকসকলে যাতে ভূমিৰ পট্টা লাভ কৰে তাক সুনিশ্চিত কৰিবলৈ তেওঁ অশেষ যত্ন কৰিছিল । ১৯৪৩ চনৰ ৯-ৰ পৰা ১৩ মাৰ্চ পৰ্যন্ত চলা অসম বিধান পৰিষদৰ বাজেট কালত অনুচিত জন-সাক্ষৰতা অভিযানবোৰক সমালোচনা কৰি তেওঁ SC আৰু ST-ৰ তৰফৰ পৰা ১৯৪১ চনৰ ১৮ জুন তাৰিখে বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সাধাৰণ ভোজন কক্ষত সদস্যসকলৰ ওচৰত অভিযোগ দাখিল কৰিছিল । ভীম্বৰ দেউৰী আৰু অন্যান্য নেতাসকলৰ প্ৰচেষ্টাৰ ফলত অসমক স্বাধীন ভাৰতৰ সৈতে সংযোগ কৰা হৈছিল । ১৯৪৭ চনৰ ৩০ নৱেম্বৰ তাৰিখে এই মহান সংগ্ৰামীগৰাকীৰ দেহাৱসান ঘটে ।এককথাত কবলৈ গলে ভাৰতৰ প্ৰাক্ স্বাধীনতা কালত ভীমবৰ দেউৰী ৰ ৰাজনৈতিক বিচক্ষণতা আৰু দুৰদৰ্শিতা ই অসম আৰু অসমীয়া জাতিৰ বাবে ত্ৰাণকৰ্তা ভুমিকা পালন কৰিছিল । এইজন জননেতাৰ কুটনৈতিক তথা প্ৰশাসনিক ৰণকৌশলক স্মৰণ কৰিবলৈ হেৰিটেজ ফাউণ্ডেচনে এইবাৰো ৩০ নবেম্বৰ ২০২১ চন তাৰিখে আবেলি ৩ বজাৰ পৰা এক বক্তৃতা অনুষ্ঠান ৰ পৰিকল্পনা কৰিছে । য'ত মুখ্য অতিথি হিচাপে কৃষ্ণকান্ত সন্দিকৈ ৰাজ্যিক মুক্ত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যয়ন কেন্দ্ৰ সমুহৰ ডীন ড: দিব্যজ্যোতি মহন্ত ৰ লগতে নিৰ্দিষ্ট বক্তা ৰ থাকিব কটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সহকাৰী অধ্যাপক ড: জ্ঞানেন্দ্ৰ বৰ্মন ।

4 views0 comments