এতিয়াৰ পৰা কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ত নামভৰ্তিৰ বাবে প্ৰৱেশ পৰীক্ষা বাধ্যতামূলক




এতিয়া ৰে পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ ফাইনেল পৰীক্ষাৰ নম্বৰৰ দ্বাৰা কোনেও পোনপটীয়া কৈ কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয় ত নামভৰ্তি কৰিব নোৱাৰিব । এই সন্দৰ্ভত ইউ.জি.চিৰ অধ্যক্ষ এম জগদেশ কুমাৰে কয় যে কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়সমূহে শিক্ষাৰ্থীসকলক দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ নম্বৰ নহয়, স্নাতক কাৰ্যসূচীত ভৰ্তি কৰিবলৈ কমন ইউনিভাৰ্চিটি প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ (CUET) নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব।তেওঁ লগতে কয় যে CUET সকলো সম্ভাৱনাৰে জুলাইৰ প্ৰথম সপ্তাহত পৰিচালনা কৰা হ'ব।এক ৰাজহুৱা জাননীত UGCয়ে কয় যে স্নাতক CUETৰ বাবে আবেদন প্ৰক্ৰিয়া এপ্ৰিলৰ প্ৰথম সপ্তাহৰ পৰা আৰম্ভ হ'ব।


"২০২২-২৩ শিক্ষাবৰ্ষৰ পৰা ৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষা সংস্থাই স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ কাৰ্যসূচীৰ বাবে CUET পৰিচালনা কৰিব। সকলো কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ই তেওঁলোকৰ কাৰ্যসূচীত নামভৰ্তিৰ বাবে CUET নম্বৰ বিবেচনা কৰিব লাগিব বুলি কুমাৰে জানিবলৈ দিয়ে। উল্লেখযোগ্য যে,

বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ দ্বাৰা পুঁজি যোগান ধৰা ৪৫ খন কেন্দ্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয় আছে। CUET ৰ পাঠ্যক্ৰম NCERT ৰ দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ আৰ্হিৰ পাঠ্যক্ৰমৰ সৈতে প্ৰতিফলিত হ'ব। CUET -ত ধাৰা 1 A, ধাৰা 1B, সাধাৰণ পৰীক্ষা আৰু ডমেইনত নিৰ্দিষ্ট বিষয় থাকিব। ধাৰা 1A, যিটো বাধ্যতামূলক হ'ব, 13 টা ভাষাত হ'ব আৰু প্ৰাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ পচন্দৰ ভাষা বাছনি কৰিব পাৰে। ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলে ইংৰাজী, হিন্দী, অসমীয়া, বঙালী, গুজৰাটী, কানাড়া, মালায়ালম, মাৰাঠী, ওড়িয়া, পাঞ্জাৱী, তামিল, তেলেগু আৰু উৰ্দু আদি ভাষাত ও দিব পাৰিব পৰীক্ষা । ধাৰা 1B বৈকল্পিক আৰু যিসকল শিক্ষাৰ্থীয়ে ধাৰা 1এ-ৰ অংশ হোৱাৰ বাহিৰে আন এটা ভাষা বাছনি কৰিব বিচাৰে তেওঁলোকৰ বাবে আগবঢ়োৱা কিছুমান ভাষা হৈছে ফৰাচী, আৰৱী, জাৰ্মান ইত্যাদি।



বিশ্ববিদ্যালয়সমূহে সাধাৰণ আসনৰ লগতে সংৰক্ষিত আসনৰ বাবে প্ৰাৰ্থীসকলক CUET নম্বৰৰ আধাৰত নাম ভৰ্তি কৰিব পাৰিব। ই বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাদেশ অনুসৰি বিদ্যমান নামভৰ্তি আৰু সংৰক্ষণ নীতিৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ নেপেলায় বুলি ও জানিব দিছে।বিশ্ববিদ্যালয়সমূহক CUET ৰ সৈতে সংগীত, সূক্ষ্ম কলা, থিয়েটাৰ আদি পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে ব্যৱহাৰিক আৰু সাক্ষাৎকাৰ অনুষ্ঠিত কৰাৰ অনুমতি দিয়া হ'ব।ইয়াৰোপৰি উমৈহতীয়া এই প্ৰৱেশ পৰীক্ষাই বিভিন্ন পৰিষদৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক, বিশেষকৈ উত্তৰ-পূব আৰু গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক সমান সুযোগ প্ৰদান কৰিব।CUET- য়ে অভিভাৱক আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলৰ ওপৰত বিত্তীয় বোজা হ্ৰাস কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে, কিয়নো প্ৰাৰ্থীসকলে কেৱল এটা পৰীক্ষা লিখিব লাগিব।


ৰাজ্যিক বিশ্ববিদ্যালয়, ব্যক্তিগত বিশ্ববিদ্যালয় আৰু বিশ্ববিদ্যালয় বুলি গণ্য কৰা হয়, তেওঁলোকে বিচাৰিলে স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ নামভৰ্তিৰ বাবে CUET নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।ইতিমধ্যে দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয় আৰু আন কিছুমান বিশ্ববিদ্যালয়ে ইতিমধ্যে ঘোষণা কৰিছে যে তেওঁলোকে কেৱল CUET ৰ আধাৰত শিক্ষাৰ্থীসকলক স্নাতক পাঠ্যক্ৰমত ভৰ্তি কৰিব। NTA শীঘ্ৰেই CUET সম্পৰ্কীয় বিতং নিৰ্দেশনা প্ৰকাশ কৰিব।

6 views0 comments