গৱেষণাত সুখবৰ : এইবিধ দৰবে টাইপ টু ডায়েবেটিছত আক্ৰান্তৰ হাৰ্ট এটেকত মৃত্যুৰ বিপদ হ্ৰাস কৰিব




ডায়বেটিছক আধুনিক বিশ্বৰ অভিশাপ বুলি ক’ব পাৰি। ৰোগটোক পৰিৱৰ্তিত জীৱন শৈলীৰ দা বুলি ক’লেও বঢ়াই কোৱা নহয়। আনহাতে, যিসকলে দীৰ্ঘদিন ধৰি মধুমেহ অৰ্থাৎ ডায়বেটিছত ভুগি আছে, তেওঁলোকৰ হাৰ্ট এটেক বা হৃদযন্ত্ৰৰ অন্যান্য ৰোগত মৃত্যুৰ আশংকা সৰ্বাধিক। ইয়াৰ বিপৰীতে শেহতীয়া গৱেষণাই আশাৰ খবৰ কঢ়িয়াই আনিছে। এনে এবিধ দৰব বজাৰলৈ অহাৰ পথ প্ৰশস্ত হৈছে যিয়ে দ্ৰুতগতিত ৰক্তৰ পৰা অতিৰিক্ত শৰ্কৰা হ্ৰাস কৰিবলৈ সক্ষম।

গৱেষণা-পত্ৰখন প্ৰকাশিত হৈছে আন্তর্জাতিক চিকিৎসাবিজ্ঞান গৱেষণা বিষয়ক আলোচনী ‘জার্নাল অৱ আমেৰিকান হার্ট এছ’চিয়েচন’ত। ইয়াত কোৱা হৈছে যিসকলে দীৰ্ঘদিন ধৰি টাইপ টু ডায়বেটিছত ভুগি আছে, তেওঁলোকৰ অধিকাংশৰে হাৰ্ট এটেক হয়। বেছিভাগেই হৃদযন্ত্ৰৰ বিভিন্ন ৰোগত আক্ৰান্ত হয়।

গৱেষকসকলে লক্ষ্য কৰিছে, তেজত শর্কৰাৰ মাত্রা নিয়ন্ত্রণৰ বাবে ‘ড্যোপাগ্লিফ্লোজিন’ ব্যৱহাৰ কৰিলে টাইপ টু ডায়বেটিছ ৰোগী হার্ট এটাকসহবিভিন্ন ধৰণৰ জটিল হৃদৰোগেৰ আশংকা আৰু মৃত্যুৰ সম্ভাৱনা কমে।

গৱেষণাটো যৌথভাৱে কৰিছে মনাছ বিশ্ববিদ্যালয় আৰু বেকাৰ হার্ট এণ্ড ডায়বেটিছ ইনষ্টিটিউটে। পৰীক্ষাটো সম্পূৰ্ণৰূপে গৱেষণাগাৰত সম্পন্ন কৰা হৈছে। ক্লিনিকেল ট্রায়েল হোৱা নাই।। বজাৰত উপলব্ধ ডায়বেটিছৰ অন্যান্য দৰব এইক্ষেত্ৰত কিমান কাৰ্যকৰী, সেই বিষয়েো গৱেষকসকলে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰম্ভ কৰিছে।

গৱেষক দলটোৰ অন্যতম তথা মনাছ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ডায়বেটিছ বিশেষজ্ঞ অধ্যাপক কেৰিন জানডেলিট-ডামৰ মতে, টাইপ টু ডায়বেটিছ ৰোগীৰ বেছিভাগৰ ‘অ্যাথেৰোস্ক্লেৰোছিছ’ হয়। এইটো এনে এটা ৰোগ, য’ত ধমনীৰ ভিতৰৰ দেৱালত অতিৰিক্ত চৰ্বি জমা হৈ ৰয়। ফলত ধমনীৰ ৰক্ত পৰিবহণ ক্ষমতা কমি যায়। ইয়ে হাৰ্ট এটেকসহ হৃদযন্ত্ৰত বিভিন্ন ঝটিল ৰোগ দেখা দিয়ে। ইয়াৰ বাবে বহু লোকৰ মৃত্যু হয়।



আহক, ডায়বেটিছৰ বিষয়ে অলপ জানো


বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ তথ্য অনুসৰি, বিগত কেইবছৰমানত ডায়বেটিছত আক্ৰান্ত ৰোগীৰ সংখ্যা দ্ৰুতগতিত বাঢ়ি আহিছে। সংখ্যাটো ১৯৮০ চনত আছিল ১০৮ নিযুত। ২০১৪ চনত, এই সংখ্যা ৪২২ নিযুতলৈ বৃদ্ধি পায়। ভাৰতত এই সংখ্যা ৭০ মিলিয়নৰো অধিক। ইয়াৰ ভিতৰত আছে শিশু আৰু ডাঙৰ লোক দুয়োটাই অন্তৰ্ভুক্ত হৈ আছে।

ডায়বেটিছৰ এটা নতুন ধাৰা হৈ উঠিছে

বৃদ্ধসকলৰ ৰোগ বুলি কোৱা ডায়বেটিছ ৰোগটো প্ৰতিটো বয়স আৰু শ্ৰেণীৰ লোকৰ ক্ষেত্ৰত বাঢ়ি আহিছে । ইয়াৰ ওপৰত ডায়বেটিছৰ বিপৰীত কৰিব পৰা তীব্ৰতাই ইয়াৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি কৰিছে । তথ্য হিচাপে, ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজ্য উত্তৰ প্ৰদেশত ডায়বেটিচ ৰোগত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক প্ৰায় 4 লাখ বুলি জানিব পৰা গৈছে । অৱশ্যে, আন্দামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জত এই ৰোগত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা দেশৰ ভিতৰত সৰ্বনিম্ন 200 গৰাকী বুলি কোৱা হৈছে ।

কিন্তু দেশজুৰি ডায়বেটিচত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা নিৰন্তৰ বৃদ্ধি এক চিন্তাৰ বিষয় হৈ পৰিছে । প্ৰথম পৰ্যায়ে হওক বা দ্বিতীয় পৰ্যায়ে হওক,ডায়বেটিচৰ বৰ্ধিত ঘটনাবোৰ কোনো মহামাৰীতকৈ কম নহয় ।

ডায়বেটিচ ৰোগীৰ সংখ্যা, বিশেষকৈ শিশুৰ সংখ্যা বৃদ্ধি আৰু তাৰ কাৰণৰ বিষয়ে অধিক তথ্য জানিবলৈ ইটিভি ভাৰতৰ সুখীভৱৰ দলে হায়দৰাবাদৰ ষ্টাৰ হাস্পতালৰ এফচিপি বিভাগৰ চিকিৎসক আৰু ডায়বেট‘লজিষ্ট ডাঃ দিলীপ নন্দামুৰীৰ সৈতে কথা পাতিছিল ।

ডায়বেটিছৰ বৰ্ধিত ৰোগৰ কাৰণ

ডায়বেটিচৰ বাবে কোনো নিৰ্দিষ্ট কাৰণক আঙুলিয়াব নোৱাৰি । ডাঃ দিলীপে কৈছে যে ৰোগৰ বহু কেইটা কাৰণ হ‘ব পাৰে ৷ আমাৰ স্বাস্থ্য আৰু জীৱনশৈল ৰ সৈতে সংযোজিত হ'ব পৰা এই ৰোগৰ উত্থানৰ বহুতো কাৰণ থাকিব পাৰে।

খাদ্য বা ফাষ্ট ফুড গ্ৰহণ কৰিলে ডায়বেটিচৰ আশংকা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয় । ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণৰ চেনী আৰু সংপৃক্ত চৰ্বি আছে যি কেৱল ডায়বেটিচ নহয়, মেদবহুলতাৰ আশংকাও বৃদ্ধি কৰে ।

শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ডায়বেটিছ

শিশুৰ ক্ষেত্ৰত বৰ্ধিত ডায়বেটিছৰ ঘটনাৰ ওপৰত ডাঃ দিলীপে ব্যাখ্যা কৰে যে, এতিয়ালৈকে বেছিভাগ শিশুৱে প্ৰথম পৰ্যায়ৰ ডায়বেটিচ ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ আছে । ইয়াৰ মুখ্য কাৰণ হৈছে যিকোনো সংক্ৰমণ বা ৰোগৰ প্ৰভাৱ আৰু যাৰ ফলাফল হৈছে পেনক্ৰিয়াটিছ কোষ আৰু ইনচুলিনৰ উৎপাদন । কিন্তু বিগত কিছু সময় ধৰি শিশুৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰকাৰ-2 ডায়বেটিচৰ লক্ষণ ধৰা পৰা পৰিলক্ষিত হৈছে ৷ ইয়াৰ মুখ্যত কাৰণ হৈছে দ্ৰুত জীৱন আৰু ফাষ্ট ফুড খোৱাৰ অভ্যাসৰ । ইয়াৰ উপৰিও, শিশুৱে খেল ধেমালী-শাৰিৰীক ব্যায়ামৰ সলনি কম্পিউটাৰ বা মোবাইলত গেম খেলিবলৈ পচন্দ কৰে ৷ এই সকলো অভ্যাসে প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচ সৃষ্টি কৰে।

জীৱনৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াব পাৰে ডায়বেটিছে

ডাঃ দিলীপে ব্যাখ্যা কৰে যে, ডায়বেটিচেও আমাৰ জীৱনৰ বাবে ভাবুকি সৃষ্টি কৰিব পাৰে ৷ যেতিয়া এই বেমাৰৰ ক্ষেত্ৰত ক্ষতি কৰা কাৰণ সমূহৰ পৰা বাচি থাকিবলৈ চেষ্টা কৰা নহয়। ৰোগটোৰ তীব্ৰতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, ইয়াক দুটা ভাগত ভাগ কৰিব পাৰি, মাইক্ৰ-ভেস্কুলাৰ আৰু মেকাৰভেৰকুলাৰ।

মাইক্ৰৱেচকুলাৰ সমস্যা

• ডায়বেটিছ ৰেটিনোপেথী অৰ্থাৎ দৃষ্টিৰ সমস্যা

• নেপাৰেপেথি (কিডনি সমস্যা)

• নিউৰোপেথিক সমস্যা অৰ্থাৎ স্নায়বিক সমস্যা

ডায়বেটিচৰ প্ৰৱণতাৰ প্ৰতি লক্ষ্য কৰি, ৰোগীৰ স্বাস্থ্যৰ যত্ন লোৱা উচিত। কোনো পৰ্য্যায়ত তেওঁৰ ওজন নিৰ্ধাৰিত ওজনতকৈ কম হ'ব নালাগে। যাৰ বাবে তেওঁৰ বিশেষ আহাৰ চাৰ্ট অনুসৰণ কৰাটো বাধ্যতামূলক। যদি ওজন সুষম হয়, ডায়বেটিচ কেৱল ইনচুলিন বা ঔষধ অবিহনে খাদ্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, সাধাৰণ জীৱন শৈলী আৰু খাদ্যৰ অভ্যাসে টাইপ 2 ডায়বেটিচৰ বিপদাশংকা যথেষ্ট ভাৱে হ্ৰাস কৰে ৷ প্ৰকাৰ 2 ডায়বেটিচ পৰিহাৰ কৰিবলৈ নিম্নলিখিত কথাবোৰ বিবেচনা কৰিব পাৰি।

• বি.এম.আই. সুষম ৰাখিব।

• শাৰীৰিকভাৱে সক্ৰিয় হ'ব, দিনত কমেও 30 মিনিটৰ বাবে ব্যায়াম কৰিব।

• চেনী আৰু সংপৃক্ত চৰ্বিৰ পৰা দূৰত্ব বনাওক।

• পুষ্টিকৰ, সৰল আৰু সতেজ খাব।

• ধপাত আৰু অন্যান্য ঔষধ গ্ৰহণ পৰিহাৰ কৰিব।

ৰোগৰ পৰা বাচি থাকক, সময়ত সাৱধান হওক

সকলো বয়সতে ডায়বেটিচৰ ক্ষেত্ৰত বৃদ্ধি হৈছে খাদ্য ায়ন আৰু জীৱন শৈলীৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ বাবে বৃদ্ধি হৈ থকা বিপদৰ এক সূচক। সেয়েহে, সময়ৰ সৈতে স্বাস্থ্যকৰ অভ্যাস গ্ৰহণ কৰা আৰু এক অনুশাসনবদ্ধ জীৱনশৈলী পালন কৰা প্ৰয়োজন।

4 views0 comments