আধা শতিকাৰ পিছতো পাকিস্তানক বিভক্ত কৰা গৃহযুদ্ধই পেলাইছে ভাৰতত প্ৰভাৱ




1971 চনত পূৱ পাকিস্তানত গৃহযুদ্ধৰ বাবে ভাৰতলৈ শৰণাৰ্থীৰ বৃহৎ প্ৰৱেশ দেখা গৈছিল । এই গৃহযুদ্ধৰ ফলত পাকিস্তান ভাঙি পৰিছিল আৰু বাংলাদেশৰ জন্ম হৈছিল। অৱশ্যে ভাৰত চৰকাৰে নিজেই বিভিন্ন সময়ত শৰণাৰ্থীৰ প্ৰৱেশৰ বৰ্ণনাৰ ওপৰত সন্দেহ প্ৰকাশ কৰিছে।বাংলাদেশৰ মুক্তি যুদ্ধৰ একে দশকতে অসম আন্দোলন (১৯৭৯-১৯৮৫) আৰম্ভ হোৱাটো কোনো আচৰিত কথা নহয়। কিয়নো সেই ছয় বছৰৰ ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰ ফলত চাৰিটা নিৰ্বাচিত মন্ত্ৰালয়ৰ পতন, সশস্ত্ৰ বিদ্ৰোহৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ আৰু ৰাষ্ট্ৰপতি শাসনৰ তিনিটা মন্ত্ৰ দেখা গৈছিল। ১৯৮৩ চনৰ হিংসাত্মক নিৰ্বাচন, যাৰ ভিতৰত আছে ভয়ংকৰ নেলী গণহত্যা আৰু শৰণাৰ্থী প্ৰৱেশৰ সৈতে আৰম্ভ হোৱা সমস্যাবোৰৰ পাছত অৱশেষত ১৯৯০ চনত অসমত কঠিন পৰিস্থিতিৰ উদ্ভৱ হৈছিল ঘটিছিল যেতিয়া সমগ্ৰ অসমক সশস্ত্ৰ বাহিনীবিশেষ ক্ষমতা আইনৰ (এএফএছপিএ) অধীনত অসমক "অশান্ত অঞ্চল" হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল।অসমত আংশিকভাৱে এতিয়াও AFSPA ৰ শাসন কাৰ্যকৰী হৈ আছে কাৰণ অসম আন্দোলনৰ উত্তৰাধিকাৰ ৰাজ্যখনৰ ৰাজনীতিত জীৱন্ত, অমীমাংসিত বিষয় হৈ আছে। যদি এইবোৰক বাংলাদেশৰ মুক্তি যুদ্ধৰ প্ৰভাৱৰ মাজত বিবেচনা কৰা হয় তেতিয়াহ'লে ভাৰতে লাভ কৰা ভূ-ৰাজনৈতিক লাভালাভবোৰ এই গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘৰুৱা ৰাজনৈতিক ব্যয়ৰ বিপৰীতে সন্তুলিত কৰিব লাগিব, যদিও সেইবোৰ একক "প্ৰান্তীয়" অঞ্চলত কেন্দ্ৰীভূত হৈ আছে।বাংলাদেশৰ মুক্তি যুদ্ধ নোহোৱা হ'লে অসম আন্দোলনো নহ'লহেঁতেন। শৰণাৰ্থী জনসংখ্যাৰ বিশাল আকাৰে পুৰণি আশংকাক নতুন মাত্ৰা প্ৰদান কৰিছিল। ভাবিছিল যে পূৱ বংগৰ পৰা অহা প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলে অসমৰ খিলঞ্জীয়া লোকসকলক তেওঁলোকৰ নিজৰ ভূমিতে সংখ্যালঘুলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিব। কেৱল শৰণাৰ্থীৰ উপস্থিতি বা তেওঁলোকৰ সংখ্যাই এই উদ্বেগ সৃষ্টি কৰা নাছিল। সমাজবিজ্ঞানী কমল চাদিকক "ভোটাধিকাৰপ্ৰাপ্ত অ-নাগৰিক" বুলি কোৱা ঘটনাটোৱে সেই ভয়বোৰক ৰাজনৈতিক শক্তি প্ৰদান কৰিছিল। যিহেতু ভাৰতত ভোটাধিকাৰ প্ৰয়োগ প্ৰাথমিক নথিপত্ৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে যাক অনানুষ্ঠানিক উপায়েৰে সহজে লাভ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ পাছতেই নাগৰিক আৰু অ-নাগৰিকৰ মাজৰ পাৰ্থক্য অস্পষ্ট হৈ পৰে। শৰণাৰ্থী প্ৰৱেশৰ পিছত ভোটাৰৰ সংখ্যা অস্বাভাৱিকভাৱে বৃদ্ধি পাইছিল বুলি ধাৰণাটো অসম আন্দোলনৰ বাবে ট্ৰিগাৰ হৈ পৰিছিল।যদিহে সকলো শৰণাৰ্থী তেওঁলোকৰ গৃহলৈ উভতি গ'লহেঁতেন তেতিয়াহ'লে হয়তো বিদেশী নাগৰিকৰ বিষয়টোৱে ইমান বছৰ ধৰি অসম আৰু দেশক স্থান নিদিলেহেঁতেন। অসম আন্দোলনৰ ফলত অসম চুক্তি, যি অসম আন্দোলনৰ সমাপ্তি ঘটাইছিল আৰু যি ৰাজ্যখনৰ ৰাজনৈতিক আলোচনাৰ এক পবিত্ৰ নথি। যেতিয়া বিজেপিয়ে নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়কৰ ওপৰত আগবাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল তেতিয়া এই কথা স্পষ্ট হৈ পৰিছিল যে ই অসম চুক্তিক সম্পূৰ্ণৰূপে উলংঘা কৰে।



উল্লেখযোগ্য যে, পূৱ পাকিস্তানৰ পৰা ভাৰতলৈ পলাই অহাসকলৰ বেছিভাগেই হিন্দু আছিল। এইটো কেৱল আশা কৰা হৈছিল কিয়নো ইয়াহিয়া খান শাসনে মুক্তি আন্দোলনক ভাৰতীয় ষড়যন্ত্ৰ হিচাপে গণ্য কৰিছিল আৰু ইয়াৰ দমনমূলক প্ৰতিক্ৰিয়া অঞ্চলটোৰ বেছিভাগ হিন্দু পৰিয়ালৰ ওপৰত পৰিছিল। 1971 চনত ভাৰতলৈ প্ৰব্ৰজন কৰা আনুমানিক 9.7 নিযুত শৰণাৰ্থীৰ ভিতৰত 70 শতাংশ হিন্দু আছিল।পশ্চিম পাকিস্তানী সেনাপতিসকলে গণনা কৰিছিল যে লাখ লাখ পূব পাকিস্তানী হিন্দুক ভাৰতলৈ পলাই যাবলৈ বাধ্য কৰি তেওঁলোকে ৰাজনৈতিক শক্তি হিচাপে বাঙালী জাতীয়তাবাদক দুৰ্বল কৰিব। সমাজবিজ্ঞানী স্বৰ্গীয় পাৰ্থ নাথ মুখাৰ্জীয়ে সেই সময়ত লক্ষ্য কৰা অনুসৰি তেওঁলোকৰ লক্ষ্য আছিল "হিন্দুসকলক উৎখাত কৰা আৰু ইয়াত তেওঁলোক প্ৰশংসনীয়ভাৱে সফল হোৱা দেখা গৈছে"।


বিদ্ৰূপাত্মকভাৱে, যদিও ভাৰতীয় বিষয়াসকলে পাকিস্তানী সামৰিক বাহিনীৰ পূব পাকিস্তানীসকলৰ গণহত্যাক গণহত্যা বুলি বৰ্ণনা কৰিবলৈ ভাল পাইছিল, "এই অত্যাচাৰবোৰক গণহত্যা বুলি অভিহিত কৰাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ঘটনা", প্ৰিন্সটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গেৰী বাছে কোৱাৰ দৰে, "ভাৰতে কৰিবলৈ সাহস কৰা নাছিল"। তেওঁলোকে আশংকা কৰিছিল যে "হিন্দু বিৰোধী গণহত্যাৰ প্ৰচাৰ কৰিলে ভাৰতীয়সকল সাম্প্ৰদায়িক ভিত্তিত বিভক্ত হ'ব পাৰে। সম্ভৱতঃ দাঙ্গা বন্ধ কৰা হ'ব"। অসম আন্দোলনৰ স্থপতিবিদসকলে অৱশ্যে এইটো দেখিছিল যে শৰণাৰ্থীসকলৰ মাজত হিন্দু আৰু মুছলমান উভয়েই আছিল, কিন্তু স্পষ্ট সংখ্যাগৰিষ্ঠতা হিন্দু আছিল।ইয়াহিয়া খান শাসনৰ জনগাঁথনি অভিযান্ত্ৰিকৰ কৌশলে প্ৰধানমন্ত্ৰী ইন্দিৰা গান্ধীৰ সৈতে খেলখন পূৰণ কৰিছিল। তেওঁ শৰণাৰ্থীসকলক ঘূৰাই পঠিয়াবলৈ সংকল্পবদ্ধ আছিল। প্ৰকৃততে, শৰণাৰ্থীপ্ৰৱেশ বন্ধ কৰা আৰু ইতিমধ্যে ভাৰতত থকা লাখ লাখ লোকৰ সুৰক্ষিত প্ৰত্যাৱৰ্তন নিশ্চিত কৰাটো ভাৰতৰ সামৰিক হস্তক্ষেপৰ মুখ্য লক্ষ্য আছিল।


২০১৯ চনৰ নাগৰিকত্ব (সংশোধনী) আইনৰ চৰকাৰী যুক্তি যিয়েই নহওঁক কিয় ই পূব পাকিস্তানত যুদ্ধ চলাই থকা পশ্চিম পাকিস্তানী সেনাপতিসকলৰ জনগাঁথনিমূলক অভিযান্ত্ৰিক ৰণনীতিৰ প্ৰতি অস্বীকাৰ কৰাৰ ভাৰতীয় নীতিৰ পৰা এক নিৰ্ণায়ক বিৰতি চিহ্নিত কৰে। CAA য়ে 1971 চনৰ হিন্দু শৰণাৰ্থীসকলক কাৰ্যকৰীভাৱে স্থান দিয়ে, যি হৈছে বেছিভাগ শৰণাৰ্থী (আৰু লগতে অন্যান্য সংখ্যালঘু ধৰ্মৰ লোক, যাক ইউফেমিষ্টিক কাৰণত যোগ কৰা হৈছিল)। কিন্তু ই মুছলমান শৰণাৰ্থীসকলক বাদ দিয়ে।



লক্ষণীয়ভাৱে, বিজেপিৰ শীৰ্ষ নেতাসকলে দাবী কৰি আহিছে যে তেওঁলোকে অসম চুক্তি কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে কাম কৰি আছে। কিন্তু নিশ্চিতভাৱে তেওঁলোকে কেৱল বিদেশী নাগৰিকৰ প্ৰশ্নৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নথকা চুক্তিৰ গৌণ ধাৰাবোৰৰ প্ৰতি মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিহে এইটো কৰিব পাৰে।CAA ১৯৭১ চনত ভাৰতীয় নীতিক অৱগত কৰা ধাৰণাতকৈ ভাৰতৰ ধাৰণা সম্পৰ্কে এক মৌলিকভাৱে পৃথক ধাৰণাৰ ওপৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। ইয়াক গ্ৰহণ কৰাৰ লগে লগে, এইটো ক'ব পাৰি যে পাকিস্তানক বিভক্ত কৰা গৃহযুদ্ধই ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিচয়ৰ ওপৰত আদৰ্শগত যুঁজত এক নিৰ্ণায়ক প্ৰভাৱ পেলাইছে, আনকি আধা শতিকাৰ পিছতো।

5 views0 comments