আজানৰ সময়ত ১০০০ মন্দিৰত আবৃত্তি কৰা হ'ব হনুমান চালিছা






মহাৰাষ্ট্ৰৰ পিছত লাউডস্পীকাৰ, আজান আৰু হনুমান চালিছাক লৈ এতিয়া কৰ্ণাটকতো আৰম্ভ হৈছে বিতৰ্ক। ৰাজ্য চৰকাৰে মছজিদৰ পৰা লাউডস্পীকাৰ আঁতৰাবলৈ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ নকৰাৰ বাবে হিন্দু সংগঠনবোৰৰ ঘটিছে ক্ষোভৰ বহিঃপ্ৰকাশ। ৰাজ্য চৰকাৰক ৮ মে'লৈকে মছজিদৰ পৰা লাউডস্পীকাৰ আঁতৰাবলৈ সময় দিয়া হৈছিল, কিন্তু চৰকাৰে তেনে কৰা নাছিল। যাৰ পিছত হিন্দু সংগঠনবোৰে ঘোষণা কৰিছে যে চৰকাৰে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ নকৰালৈকে আজানৰ সময়ত ১০০০ মন্দিৰত হনুমান চালিছা ৰাতিপুৱা বজোৱা হ'ব।



হিন্দু সংগঠনসমূহৰ এই ঘোষণাৰ পিছত ৰাজ্যিক আৰক্ষী সতৰ্ক হৈ আছে। ৰিজাৰ্ভ পুলিচ বাহিনীকো সতৰ্ক কৰি দিয়া হৈছে। উল্লেখযোগ্য যে পূৰ্বতেও কৰ্ণাটকত হিজাব আৰু বজৰং দলৰ কৰ্মীৰ হত্যাক লৈ বিতৰ্ক হৈছিল। আনকি মছজিদত লাউডস্পীকাৰ ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰত এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশৰ পূৰ্বেই ৰাজ্য চৰকাৰে ২৫০ টা মছজিদলৈ জাননী প্ৰদান কৰিছে। আদালতৰ নিৰ্দেশৰ পিছত ৩৫০ টা মছজিদলৈ জাননী জাৰি কৰা হৈছিল। আদালতৰ নিৰ্দেশত নীৰৱ অঞ্চলত অৱস্থিত মছজিদৰ সৰ্বাধিক ৫০ ডেচিবেল, আৱাসিক এলেকাত ৫৫ ডেচিবেল আৰু ঔদ্যোগিক এলেকাত ৭৫ ডেচিবেল লাউডৰ শব্দ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে।


বিষয়টোৰ সংবেদনশীলতাৰ কথা বিবেচনা কৰি মুখ্যমন্ত্ৰী বাসবৰাজ বোম্মাই নিজেই এই আদেশ গ্ৰহণ কৰিছে। মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে ৰাজ্যখনত শান্তি-শৃংখলা বজাই ৰাখিবলৈ সকলো লোকে সম্প্ৰীতি প্ৰৱৰ্তন কৰিব লাগিব। তেওঁ দুয়োপক্ষক সংযম অৱলম্বন কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। কিন্তু উত্তেজনাৰ সম্ভাৱনাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, লাউডস্পীকাৰৰ সৈতে ১০০০ মন্দিৰৰ বাহিৰত অতিৰিক্ত আৰক্ষী বাহিনী মোতায়েন কৰা হৈছে। ৰাজ্যজুৰি আৰক্ষী সতৰ্ক হৈ আছে।

0 views0 comments